Krank Pozisyon Sensörünün Pic İle Kullanımı ?

Başlatan Bahri Bilir, 13 Eylül 2015, 17:24:51

Bahri Bilir

Arkadaşlar elimde Bosch marka bir krank pozisyon sensörü var.Bu sensör ile motor volant dişlisinin devrini ölçmem mümkün mü?

Bu sesörlerün pinlerinin özellikleri nedir?  (Hangisi giriş kaç volt,hangisi çıkış ...)

Nasıl bir veri çıktısına sahip?(Analog,dijital ..)

İyi çalışmalar.

Ekleme:

Sensör linki:
https://www.aloparca.com/yedek-parca/BOSCH/Krank-Mil-Sensoru/0986280402/9251
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

rexo

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 13 Eylül 2015, 17:24:51
Arkadaşlar elimde Bosch marka bir krank pozisyon sensörü var.Bu sensör ile motor volant dişlisinin devrini ölçmem mümkün mü?

Bu sesörlerün pinlerinin özellikleri nedir?  (Hangisi giriş kaç volt,hangisi çıkış ...)

Nasıl bir veri çıktısına sahip?(Analog,dijital ..)

İyi çalışmalar.

Sensör nerede?

Bahri Bilir

Sensör yanımda

Bahri Bilir

:) :)  Arkadaşlar kusura bakmayın bu gün çok dalgınım.Hem sensöre ait hiç bir şey yazmamışım hemde REXO sensör nerede dediğinden ne çıkarmışım.

(rexo "sensör nerede" den kastı bazı şeyler denememi önereceğinden sorduğunu düşünmüştüm.)

Arkadaşlar sensör linki:
https://www.aloparca.com/yedek-parca/BOSCH/Krank-Mil-Sensoru/0986280402/9251

~ENES~

Üstad tahminimce dijital çıkış veriyor içinde hall efect elemanı var her turda bir pulse veriyor bu sensorun benzeri kombilerde su akış algilamasinda kullanılıyor ve bu tip sensorlerde analog genelde kullanilmaz
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

İlyas KAYA

Bence sadece proximity sensör gibi çalışıyor. Belli ki metali okuyor ve okuma frekansı yüksek olsa gerek. 3 pin var. İkisi besleme 1 tanesi sensör lojik çıkışı. Ama hangisi hangisidir bulmak için aracın elektrik bağlantısına bakmak gerekir. Her araç ve sensörde farklı olabilir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Bahri Bilir

Sensörü ilk önce 5 v ile test ettim.İki ucunu besleme yaparken diğer uçtan ölçü aleti ile voltaj ölçtüm.İlk önce pullup olarak sonra pulldown olarak.Sonra + ve - yi yer değiştirdim tekrar pullup,pulldown ölçtüm.
Bu şekilde tüm pinleri denedim.Sonuç olarak 1.pini +5 v , 2.pini lojik çıkış , 3.pinide gnd olarak bağladığımda sensörün ucundaki manyetik alana metali değdirdiğim anda  + 0,045 mV luk bir çıkış verip yavaş yavaş düşüyor.Ve metali mıknatıstan çekersen tekrar 0,045 mV luk bir çıkış verip yavaş yavaş düşüyor.Eğer hızlı bir şekilde metali değdirip çekersem 0,015 ile 0,010 mV arasında değişken bir çıkış veriyor.Ama asıl tohaf olan metal mıknatısa değik kalsada voltaj yavaş yavaş düşüp sıfır oluyor.Yani sadece metalin yaklaşma ve uzaklaşma hareketlerinde lojik değer enerjilerniyor.Ama çok hızlı yaklaş uzaklaş yaparsam ortalama bir seviyede sabit kalıyor.
2. bir tohaf durum lojik çıkış voltajı çok çok düşük.

Bu şekilde 12 v ve 24 v için denemeler yaptım (denemer en baştaki gibi tüm pinler yer değiştirilerek yapıldı.).Hepsinde lojik çıkış 0,045 i geçmedi.Sonra tekrar 5 v da deneme yaptım sonuç aynı.Yani yanmamış :)

Bu şekilde devir algılanması mümkün değil galiba.Çünkü keskin bir lojik sinyal yok. 0,045 mv oluyor sonra yavaş yavaş sıfırlıyor.Bu veri lojik veri olarak kullanılamaz sanırım.
Tohaf bir sensör ???

Maxim

muhtemelen sensör hall effect değil
öyle olsa besleme 5v iken önünden metal geçince çıkışında 5v görürdün (kolay olan)
o zaman bu enduktif sensör (zor olan)

3 ucun bir tanesi kablo shield
diğer 2 tanesi canlı

bu tip sensörleri kullanabilmen için özel pre-ampli katı lazım
sade pic ile bunu okuyamazsın
max9924 e bak

İlyas KAYA

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

F®T

Sanırım indüktif sensör olmalı.2 uca ölçü aletini bağla ve ac konumuna al.Önünden bir metali puls verecek şekilde hızlı bir şekilde geçir.Ne kadar hızlı puls verirsen sensöre o kadar voltun yükseldiğini görmen lazım.Tabi üçüncü uç sheıld ise.

Ayrıca eğer indüktif ise iki ucunu ölçtüğün zaman düşük bir omaj görmen lazım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Bahri Bilir

Arkadaşlar yardımlarınız için teşşekür ediyorum.
Bayrama kadar daha önceki konularda bahsettiğim projeyi yetiştirmem gerekiyor.Şu an onula meşgulüm.Ama İnşallah bayramdan sonra volantdan devir ölçme işine daha derin gireceğim.O zaman bu bilgiler ışığında bu sensörü de inceleme fırsatım olacak.

İyi çalışmalar.