DS18B20 ufak bir not

Başlatan demiradam, 18 Eylül 2015, 00:48:51

demiradam

arkadaşlar ustalar herkeze merhaba...
aranıza yeni katıldım ama baya zamandır forumu takip ediyorum
pic konusunda çok iyi değilim ama bugüne kadar ama öyle ama böyle sorunları çözdüm
bir diğer hobim olan kümes hayvanları için birkaç kuluçka makinası yaptım
sensör olarakta malum ds18b20 kullandım ( sene 2010  ::) )
örnek olarak bulduğum programlarda çarpmalar bölmeler mevcut,
belki bir termometre için gerekli olabilir ama kuluçka için gerekli olmadığını düşündüm...
1.işaret bitiyle işimiz yoktu
2.bit10....bit4 direkt tamsayı değeri
3.bit3....bit0 ondalıklı değer
normal hesaplamalarda bir derece 10da1 hassasiyetle oluyor ama 16da1 hassasiyeti kullanmak kuluçka gibi hassas konularda iyi olabilir diye düşündüm
şöyleki:

T = %11011111                ; derece işaretinin ascii kodu
OWOUT   D, 1, [$CC, $44]
BEKLE:
    OWIN    D, 4, [K]
    IF  K = 0 THEN  BEKLE
    OWOUT   D, 1, [$CC, $BE]
    OWIN    D, 0, [S.LOWBYTE, S.HIGHBYTE]
    OWOUT   D, 1, [$CC, $44]
    B= S >> 4                                          ;ham değeri 4 bit kaydırıp ondalıktan kurtuluyorum
    C= S & %00001111                           ;ham değerin ilk 4 bitini maskeleyip tam sayıdan kurtuluyorum
    C= C*6                                              ;ondalık sayıyı 6 ile çarpıp 16 sayıyı bir dereceye sığdırıyorum
                                                              ;örneğin.. 37,48  37,54 ideal kuluçka çalışma aralığı    not: c değeri 1 ve 0 için bir iki satır gerekli             
    LCDOUT $FE, 1, #B, ".", #C, T, "C"    ; daha az kod ve hesapla direk ekrana basıyorum
    LCDOUT $FE, $C0, "KULUCKA SiSTEMi"

ben böyle düşündüm ve uyguladım sıkıntı yaşamadım....
acaba bu uygulamam doğru mu, çok doğru mu (sonuçta çalışıyor yanlış olamaz  ;) )
belki başka arkadaşlarında işine yarar...
ayrıca kuluçka sistemi ticari olduğu için pek kaynak yok üye projelerinde bu sistem hakkında konu açmayı düşünüyorum uygunmudur...
tanıştığıma çok memnun oldum
ete hocama teşekkür ederim
kırılacaksan çelik gibi ol, her parçan doğru olsun