İlk projem

Başlatan ewreka, 29 Eylül 2015, 00:21:03

ewreka

Merhaba arkadaşlar.
Artık pic programlamaya giriş yapmak istiyorum artık teori pratiğe dökülmeli, kafamda bir projem var bu işe bu proje ile adım atmak istiyorum:

Aslında led yakıp söndüreceğim temelde yani şöyle: 10 tane (civarında, sayı çok önemli değil.) ledim olacak 5 veya 9 düğmem olacak, bu düğmeler çeşitli led gösterisi yapacak her biri ve
3 veya 2 tane ek düğme olacak bunlar da hız ayarı yapacak "yavaş, orta, hızlı" gibi.

Sorularım ise şunlar:

1-Yeni başlayan bir kişi böyle bir projede hangi pic'i kullanır? ben en fazla 16f877A veya dahili osilatörü olduğu için 16F628A almayı düşündüm açıkcası.

2-Şu ana kadar hep proteus üzerinde çalıştım bundan dolayı gerçek hayatta pic'i çalıştırmam için tüm malzemeler nelerdir (2 gün sonra karaköye gideceğim parçaları almam gerek evim istanbuldan çok uzak olduğu için 2 gün sonra tüm malzemeleri eksiksiz almalıyım malzeme eksikliği yüzünden projenin durmasını istemem), yada ben yazayım siz düzeltin mesela:
    1-pic16F877A,
    2-10K direnç 1.pin'e gidecek
    3-10-20 adet kırmızı led
    4-330 ohm direnç led adedi kadar
    5-10-20 adet düğme
    6-2 adet devre tahtası
    7-Bolca montaj kablosu, pic programlayıcım da var tabi.
    8-2 tane 22pf kondansatör,
    9-4 mhz kristal.

İlk olarak pbp ile kodu yazacağım sonra proteus da simulasyon yapacağım sonra ares de baskı devre elde edip ütü ile basıp vs....

Gerçekleştirmek istediğim proje de bana yardımcı olurmusunuz.
Şimdiden teşekkür ederim. Klavyem sürçmüş ise affola :)

Hattuşa

ete hocamın en sevdiği konu, helede karaşimşek yapacam de bayılır mazaALLAH  :P

şaka bir yana bu sitenin amacı zaten insanlara PBP veya daha genel manada elektroniği öğretmek ve sevdirmektir. hele sen bir başla, tıkandığın yerlerde yardım edecek kişiler çok sitede, bu arada ete hocamın 14 dersi var
http://etepic.com/index.php/board,7.0.html
vakit buldukça oku zaten çoğu şeyi kendin yapacak duruma gelirsin.

ewreka

onu da yaparız şöyle güzelinden ;) de sayın pro-TR malzemeler doğru mu?

Hattuşa

Alıntı yapılan: ewreka - 29 Eylül 2015, 00:51:52
onu da yaparız şöyle güzelinden ;) de sayın pro-TR malzemeler doğru mu?

malzemelerin belirlenmesi için izleyeceğin yol şu olmalıdır. önce ne yapmak istediğine karar verirsin. daha sonra yapacağın devrenin proteus (isis) çizimini yaparsın. kodunu yazarsın, isisde simülasyon yaparsan, ihtiyaca göre melzemelerini ekler veya çıkarırsın, isisde devren çalıştığı zamanda uygulamaya geçersin.
şimdi bana göre isisde basit bir çizim yap buraya ekle, yapmak istediğini de belirt, ondan sonra eksik veya fazlalığın belli olur

karacan451

Paran varsa ekstradan  16f84a veya 16f628a al senin için daha iyi olur

Buttonlu devre yapacaksan button sayısı kadar 100k direnç almalısın. Buttonlu devreler için şart.

Baskı devre yapacaksan alacağın işlemciye göre entegre soketi, matkap ve 1mm matkap ucu ,fazladan 4MHz kristal ve 22pF ,2-3 adet 9 voltluk pil soketi ve 2-3 tane 7805 almalısın.

ete

16F84A yı unut alma sakın. Bırakın bu taş devrinden kalma işlemciyi artık. Yerine 16F628A almalısın. Bana kalırsa ilk projen 16F628A ile olmalı.
Sonra 16F877A ya geçersin. Acele etme. Ufak başla sonra işi büyüt.

Bir mikroişlemci devresi yapmak için lazım olanlar çizilen devre şemasına göre belirlenir. Ancak tecrübelere dayanarak elinin altında aşağıdaki malzemelerin bulunmasında yarar vardır.
1. 16F628A işlemci
2. 4 Mhz kristal yada daha iyisi 4 Mhz rezonatör . Rezonatör 3 bacaklıdır içinde 2 adet 22pf kondansatör vardır ayrıca takmaya gerek olmaz.
3. Kristal aldın ise 4 adet (yedekli) 22pf kondansatör
4. 10K direnç 10 adet belkide 20 adet almanda yarar var.
5. 1K direnç genelde pic çıkışı ile transistör sürmek için kullanılır 10 adet
6. 220 Ohm yada 330 ohm direnç genelde led sürmek için kullanılır.
7. Led , değişik renklerde alınabilir.
8. BC547  röle sürmek için kullanılır
9. 1N4007 diyot genelde röle - bobin bacaklarına bağlanır.
10. Röle 5V luk ve 12V luk alınabilir.
11. Güç kaynağı 12V luk 1 A lik bir kaynak yeterlidir.
12. Köprü diyot (kendinden beslemeli devreler için gerekir)
13. 7805 regülatör b,ir kaç tane olmalı. Genelde acemiler kolayca yakıyor bu regüleleri.
14. 1000mf / 16V kondansatör
15. 10Mf/16V kondansatör
16. 100nf / 63 V seramik kondansatör en az 10 adet almalısın. Cankurtaran simidi gibidir. Pic besleme bacaklarına mutlaka bağlanmalıdır.
17. Delikli montaj plakası 2 adet
18. Lehim
19. Lehim Pastası
20. Montaj kablosu (0,22 lik)

Aklıma gelenler bunlar. Farklı şeyler gelirse aklıma ayrıca yazarım.

Ben olması gerekenleri yazdım ama bütçen kısıtlı ise 16F628A da dahili osilatör vardır ve bu durumda Kristal yada rezonatör kullanman gerekmez.
Yazdığım listeden de şemanda yer alanları alırsın sadece. Kalanları paran oldukça alırsın artık.

Ete

ewreka

Sayın karacan451 ve  pro-TR teşekkür ederim yanıtlarınız için.

Sayın ete bu verdiğiniz malzemeleri eksiksiz alacağım, hatta fazladan olarak, bir parçaya zarar verirsem buralarda parça alacağım hiçbir yer yok.

Aklımda pbp ile programlama ile ilgili düşündüğüm bazı şeyler var zaten burada takıldığım yerlerde yardımlarınızı rica ederim.

sayın ete ayrıntılı cevabınız için size teşekkür ederim.

Hepiniz sağlıcakla kalın. 1-2 güne pbp ve proteus a başlarım sizi ilerlememden haberdar ederim.
Hürmetler.

Yasin

Alıntı yapılan: ewreka - 29 Eylül 2015, 12:07:52
Sayın karacan451 ve  pro-TR teşekkür ederim yanıtlarınız için.

Sayın ete bu verdiğiniz malzemeleri eksiksiz alacağım, hatta fazladan olarak, bir parçaya zarar verirsem buralarda parça alacağım hiçbir yer yok.

Aklımda pbp ile programlama ile ilgili düşündüğüm bazı şeyler var zaten burada takıldığım yerlerde yardımlarınızı rica ederim.

sayın ete ayrıntılı cevabınız için size teşekkür ederim.

Hepiniz sağlıcakla kalın. 1-2 güne pbp ve proteus a başlarım sizi ilerlememden haberdar ederim.
Hürmetler.

Bütçe sıkıntınız yoksa her malzemeden birden fazla alın. Sadece bu iş için söylemiyorum,her malzemeye ihtiyaç olduğunda fazladan alın.  İleriye dönük malzeme stoğunuz olur.

ewreka

Sayın Yasin ben de sizin gibi düşünüyorum her yapacağım projeden iki tane yapacakmış gibi en az ikişer alıyorum, dediğim gibi İstanbul'a uzak olduğum için bu şekilde yapıyorum.

Hattuşa

malzemeleri temin etmek eskisi kadar sıkıntılı değil, zira online alışveriş siteleri mevcut, üstelik bazı sitelerde kredi kartı olmaksızın kapıda ödeme seçenekleri mevcut.