Pic çıkışında optokuplör kullanımı

Başlatan hohner, 13 Ekim 2015, 14:58:37

Burak

PIC'in hangi pininden tetikleme yapıyorsan o bacağın lojik 0 olması durumunda MOC3051 ateşleme yapmayacaktır ... Sadece lojik 1 olduğunda lambanın yanması gerek .. Bu durum gerçekleşmiyorsa bağlantılarını kontrol etmen gerek ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

hohner

Hocam pic i söktüm sadece optonun bacaklarına şebeke bağlantıları var lambanın çalışması garip değil mi?

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 18 Ekim 2015, 19:11:59
PIC'in hangi pininden tetikleme yapıyorsan o bacağın lojik 0 olması durumunda MOC3051 ateşleme yapmayacaktır ... Sadece lojik 1 olduğunda lambanın yanması gerek .. Bu durum gerçekleşmiyorsa bağlantılarını kontrol etmen gerek ..

Burak

Burak

Ω Gens Una Sumus Ω

hohner

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 18 Ekim 2015, 20:51:22
Triyak modeli nedir ?

Burak
BT137 hocam, bu arada triyak sağlam kontrol ettim.

Burak

MOC3051'i değiştir o halde ... Direnç değerlerinden de emin olmaya çalış yeni bir MOC3051 kullanmadan önce ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

hohner

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 18 Ekim 2015, 21:05:59
MOC3051'i değiştir o halde ... Direnç değerlerinden de emin olmaya çalış yeni bir MOC3051 kullanmadan önce ...

Burak
hocam 3051 in 4 ve 6 bacaklarının bu durumda kısa devre olmuş olması gerekiyor. fakat avometre ile baktım öyle bir durum yok.

Burak

%99 Triyak ile ilgili bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum ama yinede bu anlatacağım method ile bir kere daha test et ....

Eğer sağlamsa ;

Ohmetreyi yüksek empedans modunda (100K gibi) pozitif uç MT1 negatif uç MT2'de olmak üzere ölçtüğünde açık devre gibi bir değer görmen gerek .. Ardından ohmetreyi düşük empedans moduna alıp MT1 ve GATE ucunu birlikte pozitif uca , MT2'yide negatif uca dokundurup ölçtüğünde düşük bir empedans okumalısın ... 

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

hohner

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 18 Ekim 2015, 21:13:25
%99 Triyak ile ilgili bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum ama yinede bu anlatacağım method ile bir kere daha test et ....

Eğer sağlamsa ;

Ohmetreyi yüksek empedans modunda (100K gibi) pozitif uç MT1 negatif uç MT2'de olmak üzere ölçtüğünde açık devre gibi bir değer görmen gerek .. Ardından ohmetreyi düşük empedans moduna alıp MT1 ve GATE ucunu birlikte pozitif uca , MT2'yide negatif uca dokundurup ölçtüğünde düşük bir empedans okumalısın ... 

Burak
elimde 1 adet yeni bt136 vardı onu taktım durum aynı.

Burak

O halde MOC3051'i değiştirmeyi de dene diycem . Aklıma başka birşey gelmiyor .. Direnç değerlerinide tekrar bir kontrol et ....

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

hohner

hocam ete hocamız 3041 kullanmalısın diyor.

Alıntı yapılan: ete - 18 Ekim 2015, 17:17:22
Nasıl bir şema uyguluyorsun bilemiyorum. Muhtemelen MOC3051 in 4-6 bacaklarına bağladığın elemanlar ya yanlış  yada bağlantı şeman yanlış.
Aşağıdaki linklerde verilen devreleri incele ve birine uygun bir şekilde bağlantı yap.

https://yandex.com.tr/gorsel/search?source=wiz&img_url=http%3A%2F%2Fmimoza.marmara.edu.tr%2F~kenan.savas%2Fcategories%2Fodev_rapor_proje_isleri%2Fproje_images%2Foptokuplor%2Fmoc3061_optokuplor_devre_baglantisi_02.jpg&_=1445177678830&text=moc3051&redircnt=1445176851.1&noreask=1&pos=5&rpt=simage&lr=11503

http://yandex.com.tr/gorsel/search?text=moc3051&img_url=http%3A%2F%2Fi.stack.imgur.com%2F2h1Gn.png&pos=6&rpt=simage&stype=image&lr=11503&noreask=1&source=wiz&uinfo=sw-1280-sh-800-ww-1263-wh-620-pd-1-wp-16x10_1280x800-lt-249

https://yandex.com.tr/gorsel/search?source=wiz&img_url=http%3A%2F%2Ftripsin.narod.ru%2Ffiles%2Flamp_driver_error.gif&_=1445177680761&p=2&text=moc3051&redircnt=1445176851.1&noreask=1&pos=65&rpt=simage&lr=11503

Unutma MOC3051 non zero crossing triac driver dir. Yani sen sıfır noktasını yakalayıp sonra triac tetikleme sinyali vermen gerekir. Aksi halde bu moc kendisi otomatik triac tetiklemez. Bunun için 3041 kullanman gerekir.

Ete

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 18 Ekim 2015, 21:34:10
O halde MOC3051'i değiştirmeyi de dene diycem . Aklıma başka birşey gelmiyor .. Direnç değerlerinide tekrar bir kontrol et ....

Burak

Burak

Ben dimleme yapmak istediğini düşünerek MOC3051'i önerdim . (Random Phase)
MOC3041 gibi sıfır geçiş algılama devresine sahip triyak sürücüler genellikle smooth drive denilen sistemlerde kullanılırlar ve bu tür optolarda sıfır geçiş anından önce gelen hiçbir ateşleme kabul edilmez , dolayısıyla ateşleme açısı diye bir kavram bulunmaz .. Eğer amaç sadece on-off yapmak ise amaçlanan şey bir röle ile de yapılabilir , SSR ile de , MOC3041 - Triyak ikilisi ile de ... Eğer bu anahtarlama olayındaki sayı ve amperaj limitleri biliniyorsa seçim herhangi birinden yana yapılabilir . Yeter ki sen ne istediğine karar ver. ETE hocamın önerisinide değerlendir .. Yapmak istediğine uygun olanı sen seç ...

Burak

Ω Gens Una Sumus Ω

yanuma

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 18 Ekim 2015, 23:53:15
Ben dimleme yapmak istediğini düşünerek MOC3051'i önerdim . (Random Phase)
MOC3041 gibi sıfır geçiş algılama devresine sahip triyak sürücüler genellikle smooth drive denilen sistemlerde kullanılırlar ve bu tür optolarda sıfır geçiş anından önce gelen hiçbir ateşleme kabul edilmez , dolayısıyla ateşleme açısı diye bir kavram bulunmaz .. Eğer amaç sadece on-off yapmak ise amaçlanan şey bir röle ile de yapılabilir , SSR ile de , MOC3041 - Triyak ikilisi ile de ... Eğer bu anahtarlama olayındaki sayı ve amperaj limitleri biliniyorsa seçim herhangi birinden yana yapılabilir . Yeter ki sen ne istediğine karar ver. ETE hocamın önerisinide değerlendir .. Yapmak istediğine uygun olanı sen seç ...

Burak

ustam optocoupler'ü röle yerine kullanmak daha iyi değilmi  rölenin kontakları belli bir süre sonra ya kısa devre oluyor yada arktan pelt oluyor saygılarımla

Burak

Röleyi avantajlı kılan tek şey , taşıdığı akım / ısınma oranının yarıiletkenlere göre çok daha büyük bir değere sahip olmasıdır ... Ayrıca zaten konuşulan şey opto - röle kıyası değil .. Yapılacak projeye endeksli olarak seçilecek malzeme ... Daha önceki mesajımda dediğim gibi ;

Alıntı YapEğer bu anahtarlama olayındaki sayı ve amperaj limitleri biliniyorsa seçim herhangi birinden yana yapılabilir

.....

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω