Kalem Tavsiyesi

Başlatan ibralali, 02 Kasım 2015, 16:20:36

ibralali

Merhaba arkadaşlar;
Ben bakır plaket üzerinde çıkmayan veya ince çıkan yolları asetat kalemi ile (mürekkepli olan) çiziyorum. Kırtasiyelerden aldığım kalemler tek kullanımlık oluyor.(edding, faber gibi) Gerçi ben biten bir kalemin arkasını kestim kendim doldurayım diye içindeki süngere şırınga ile mürekkep doldurdum pek randıman alamadım. Bittikçe doldurabileceğim bir asetat kalemi var mı? Yardımlarınız bekliyorum.

mg1980

Dolacağını sanmıyorum.Edding 142 M  ,Edding 140 S defalarca kullanılabiliyor.

est32

onlar tek kullanımlık değil...
kapağı sürekli kapalı kalmak zorunda. içerisindeki mürekkep özel bir mürekkep, boya mantığı var. sürüldüğü yerde anında kuruyup tabaka oluşturuyor. bu nedenle altına da asit giremiyor. doldurma ile kesinlikle olmaz.
O kalemin kapağı çizim yapmadan hemen önce açılır, hızlıca çizim yapılır, eğer çizime 10-20 saniye bile ara verilse kapak kapatılmak zorunda. yoksa bu süre içerisinde bile donmaya başlayacaktır. ben bu kalemlerden aldığımda en az 1 yıl kullanabiliyorum. kapağı sürekli kapalı olduğu için.
bu kadar kısa sürede bile ucu donuyor ve kullanılamaz oluyor. bu nedenle dikkatli kullanamak lazım

İlyas KAYA

Birkaç damla kolonya dökerseniz kalan kısmını kullanabilir yahut kurumuş ucu açabilirsiniz. Arkadaşların da söylediği gibi hızlıca ağzını kapatmalısınız.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ibralali

Kullanırken daha dikkatli olmaya çalışacağım. O kadar hızlı kuruyacağını zannetmiyordum. Kalem ucunun kuruyup tıkanacağı da aklıma gelmemişti . Teşekkürler. İnşallah doldurulabilir bir kalem yaparlar. :)