Bataryalar aküler ?

Başlatan sencer76, 12 Kasım 2015, 02:15:02

sencer76

Selam arkadaşlar,ustalar. Bu zamana kadarki tecrübelerinize göre bir seçim yapacağım paylaşırsanız sevinirim. 12Volt 20Amper 2 saat boyunca verebilecek bir bataryaya ihtiyacım var.Biraz masraflı olacağından nokta atış yapmalıyım. Sulu akümü (otomobil aküsü)  Kuru akümü (kurşun asit) tavsiye edersiniz? Kullanım sıklığı hergün 1 tam şarj ve deşarj olacak. Bu arada herhangi bir akünün üzerinde yazan kapasitesinin 1/20 sini yaklaşık 20 saat verebileceğini bilen düzeydeyim. Teşekkürler

Burak

Ω Gens Una Sumus Ω

sencer76

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 12 Kasım 2015, 10:09:03
Jel tipi akü ...

Burak
Jel tip akü için marka tavsiyeniz varmı? Yuasa benzeri akülere paramız yetmez fakat ben daha önce everpower ve firsthpower marka jel akü alıp kullandım 3 ay sonra aküler şarj tutmamaya başladı attık. Tabiki akü ve şarj sistemi gibi şarj/deşarj sayısı gibi çok fazla parametre etkiler akünün ömrünü fakat kullandığım hiçbir akünün deşarjda 10.8V altına ve şarjda 14.5V üstüne çıkmasına müsade etmedim ısıtmadım vss. Yani hiç yüzüm gülmedi akülerden. Şöyle bir çift akü alıp merak etmeden 2 sene kullanmanın tadını hiç yaşamadım.

ete

Grek jel tipi (kuru akü) gerekse oto aküleri hepsi kurşun asit akülerdir. Birinde sıvı sülfürik asit çözeltisi diğerinde jele emdirilmiş aynı çözelti bulunur.
Pazarı az olduğu için kuru akü ülkemizde ya üretilmiyor yada çok az çeşit üretiliyor. Ama oto aküleri dünya standartlarında çok kaliteli üretiliyor. Hal böyle olunca kuru akü pazarı çinli markalar tarafından doldurulmuş. Çin in iyiside var (%10) çok kötüsüde var ki genelde uyduruk markalar piyasada. Ben olsam oto aküsü yönünde tercihimi kullanırdım. Her ne kadar kuru akü değillersede artık teknolojileri sızdırmaz akü şeklinde ve kapalı ortamda sorun olmayacağını düşünürüm.
Kuru akü alacaksan da bilmediğin veya tavsiye edilmeyen görünüşü kötü olan akü alma.

Ete