Pic girişine piezo baglantısı nasıl?

Başlatan muyat, 22 Kasım 2015, 12:57:07

muyat

Pic girişine piezo baglantısı yaparak çıkış almak istiyorum...
Bu piezo denen parça oto alarmlarında da var.Potla hassasiyeti ayarlanabilecek şekılde yaparsam daha iyi olcak.Bunun için sanırım analog girişleri kullancam.
Direk pic girişine baglantı için ne yapmak gerekiyor?İlk resimdeki şema çalışmadı veya çalıştıramadım.2.resimdeki ledin oldugu yeri de pice giriş olarak kullancam ama biraz iş uzayacak.
Direk olarak baglantı nasıl yapıcaz?

ete

Piezo sound komutu ile kullanılabilir. Yani oraya bir ses sinyali vermeniz gerekir. Aksi halde yalnızca HIGH vermeniz piezodan ses çıkarmaz.
Yada kendinden osilatörlü piezolardan alın. Onlara voltaj verince sabit bir ses çıkartır.

Ete

muyat

Hocam darbe sensoru yapicam.Bir yuzeye darbe geldiginde ona gore islem yaptirmak istiyorum.Bir cesit alarm yani.Resimlerdeki gibi giris yapsak olmaz mi

ete

Olup olmayacağını bilemem. Sağ gösterip soldan vuruyorsun. Darbe sensörü ile sesin arasında bir bağlantı kuramadım.
Bildiğim şu piezo bir darbe alırsa ki titreşimlerde darbe sınıfına giriyor çok çok çok küçük bir voltaj üretir. Bu voltajı yeterince kuvvetlendirebilirsen işi çözersin. Qma sanırım epeyce kazancı yüksek bir opamp devresi kurman gerekir.

Ete

F®T

muyat dediğini yapabilmek için ETE hocanın dediği gibi bir kuvvetlendirici kullanırsan olur.Zaten opamplı bir devre var aşağıda vermişsin.Mühim olan darbe oluştuğu andaki şiddeti pic portuna 5 volt olarak verebilmek.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muyat

Biraz araştırdım.Piezo çok çok küçük voltaj ürettigi için dediginiz gibi opampla kuvvetlendirmek şart.
Bugun malzeme sipariş alacagım..Deneyince sonucu yazar,şemayı ve son durumu burda tekrar paylaşırım.Teşekkürler