Dirençler İle Gerilim Bölme

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 16:57:01

ete

Vçık=Vgir*(R2/(R1+R2))

Örnek Hesap Giriş Voltajımız 12V olsun

Çıkış voltajımız 5V olmasını istiyoruz.

R2 direncini ön tanımlı olarak 1 K alalım.

5V= 12V*(1/(R1+1)) = 12/(R1+1)

5*(R1+1)=12

5R1+5=12

5R1=12 – 5

5 R1 = 7

R1= 7/5 = 1,4 Kohm olarak bulunur.

yfa

Ete Hocam peki direk şebeke elektriğinden 5VDC için siz çalışmalarınızda nasıl bir devre kullanıyorsunuz. 12 Volt DC dönüştürücüler malum 15-30 TL arası satılıyor ve pic ler içinde 5V optimum seviye, yani bu işleri sık yapan birisinin her çalışması için 5 VDC adaptörmü alması gerekiyor yoksa daha az maliyetli kalıp bir devre varmı bu iş için.

ete

Genelde trafosuz besleme kullanmamaya çalışıyorum. 2 watt PCB tipi trafoları bile kullanabiliyorum.
Ama illaki trafosuz sistem kullanacak isem ,
Şebeke faz tarafından 470nf/400V ve buna paralel 220K direnç ile gelip köprü diyota giriyorum.
Nötr tarafını ise 56ohm/1watt direnç ile gelip köprü diyota giriyorum. Köprü çıkışını önce 5,6V zener (500mw) ile korumaya alıp zenerden sorna 1000mf kondansatör ile filtre edip kullanıyorum. Bazen zener kullanmayıp direk 7805 kullanıyorum. Ama dediğim gibi bunların hiç birisi güvenli değiller.

Ete

3mZ

Arkadaşım bildiğimiz üzere pic programlanabilir entegreler 5V seviyesinde çalışır 5V tan yüksek bir enerji geldiğinde pic arızalanır yada bozulur. Pice vereceğin besleme her zaman senin elinde çünkü yapacağın kart her yerde değişiklik gösterecektir mesela ben masamda 0-24V ayarlı  3 amper güçkaynağım var mesela bir devre deney devresi ise yaptığım devreye hiç besleme bölümü yapmıyorum sadece devreye 2 klemens brakıyorum ordan voltajımı giriyorum şayet yapacağım devre sürekli bir yere bağlı kalıcak ve bir işlevi olan devre ise bulunduğu yerde 5-12-24 artık hangi voltaj gerekicekse devreme kapalı kutu gibi olan trafolar var vakumlu ondan ekliyorum 220 giriyorum varistörden geçiriyorum diyelimki 12 voltumu alıyorum köprü diyota giriyorum çıkan DC12 volta paralel 1000mf takıp filtre ediyorum çıkan artı ucumu 7805in  Vin bacağına giriyorum eksi ucunu gnd bacağına Vout bacağından pürüzsüz bir DC 5V  alıyorum burda 7805 kullanmamızın amcı regüle etmektir saygılar...

yfa

Verdiğiniz bilgiler için sağolun. Anladığım kadarıyla en güvenli yol kapalı trafo kullanmak. Vakit bulunca bende multisim ile trafolu bir devre tasarlayıp denedikten sonra burada paylaşmayı düşünüyorum.

3mZ

Bence kendini proteusa alıştırsan iyi edersin çünkü bu sitede hemen hemen herkez isis kullanıyor yardımcı olmamız kolay olur.

umitco

ETE Hocam

Ben düz liseden mezun bile olamadım,öğrenimim lise terk , bu yüzden formllerden hiç anlamıyorum. Sizin verdiğiniz formülüde çözemedim,birkaç deneme yanılma yapmaya çalıştım ve

R1 =  (Vgir - Vcik) / Vcik

şeklinde bir formül çıktı. Yani giriş voltajından istenilen çıkış voltajını çıkartıp sonucu istenilen çıkış voltajına böldüm.Bunu birkaç kere devrede denedim ve sonuç olumlu idi.Fakat kullanılan R2drencinin 1K lması gerekli aksi halde faklı çıkıyor. R2 drencinin 1K olarak kullanılmasının bir sakıncası varmı acaba ?

ete

Formül yazılırken kayık çıkmış biraz düzelttim.

Bu formülden R1 direncini çekersek formül aşağıdaki şekilde bulunur;
R1=R2*(Vgir-Vcik)/Vcik
Bu formülü kullanırsan R2 direncini illaki 1K alman gerekmez. Ama 1K sana hesap kolaylığı getirir.
Bu sistemde kullanılan dirençlerin  1K-10K sınırları içinde kullanılması sonuçların daha tutarlı çıkması açısından önemlidir.

Ete

nurim

Alıntı yapılan: umitco - 16 Eylül 2011, 16:55:17
ETE Hocam

Ben düz liseden mezun bile olamadım,öğrenimim lise terk , bu yüzden formllerden hiç anlamıyorum. Sizin verdiğiniz formülüde çözemedim,birkaç deneme yanılma yapmaya çalıştım ve

R1 =  (Vgir - Vcik) / Vcik

şeklinde bir formül çıktı. Yani giriş voltajından istenilen çıkış voltajını çıkartıp sonucu istenilen çıkış voltajına böldüm.Bunu birkaç kere devrede denedim ve sonuç olumlu idi.Fakat kullanılan R2drencinin 1K lması gerekli aksi halde faklı çıkıyor. R2 drencinin 1K olarak kullanılmasının bir sakıncası varmı acaba ?

Bu iş zor geliyorsa sana daha pratik yol önereyim. "Ayarlı direnç" yada "pot" ile de (LİNEER)bu işlemi kolayca yapabilirsin. Mesela 12v volttan 5v elde etmek istersek, hangi dirençleri kullanacağız?
Önce ayarlı dirence (10K) bakacak olursak, hareketli orta ucuyla iki direnç olarak görülebilir. Orta ucu tam orta noktaya getirdiğimizde ne olur? R1(5K)+R2(5K) olur. Bu şekilde potun bir ucuna 12v diğer ucuna şase yaparsak çıkış gerilimi giriş geriliminin tam yarısı yani 6v olur. Potun orta ucunu şaseye doğru hareket ettirdikçe gerilim düşer. Mesela, orta ucu şaseye doğru çevirerek 5v okuduğumuzda potu o noktada bırakırız. Sonra, potun orta ucuyla diğer uçlar arasındaki dirençleri ölçerek 5v elde etmek istediğimiz dirençleri bulmuş oluruz. Orta uçla giriş arası R1 direnci, orta uçla şase arası R2 direncinin değerini verir.
Dikkat bu şekilde sadece direncin değerini elde ederiz. Çekilecek akıma göre direncin gücü belirlenmelidir.
Gerilim bölerek voltaj elde etmede pot değerinin fazlaca önemi yoktur.1k, 5k, 10k, 22k kullanılabilir.
Örneklerle daha iyi anlaşılır diye hem yarı değer için 6v,  hemde 5v için şema veriyorum.

Kolay gelsin
nurim
Kolay Gelsin
nurim

umitco

nurim   
        Teşekkür ederim