Raspberry Pi Zero 5$

Başlatan askin, 27 Kasım 2015, 11:07:21

askin

A Broadcom BCM2835 İşlemci
1GHz ARM11 core (Raspberry Pi 1 modelinden 40% daha hızlı)
512MB LPDDR2 SDRAM
Mikro-SD kart yuvası
1080p60 Mini-HDMI video çıkışı
Mikro-USB soket
40-pin GPIO yuvası
Model A+/B+/2B ile uyumlu
Composite video yuvası
Bugüne kadarki en küçük boyut; 65mm x 30mm x 5mm

http://www.raspi.gen.tr/2015/11/26/yeni-model-raspberry-pi-zero/

Bu aletle neler yapabiliriz yada yapamayız. Henüz TR de satışa sunulmamış ama fiyat 5$

Mucit23

Yapılabilecekler hayal gücüne bağlı. Bu boyutta bir kart çok rahat bir şekilde başka sistemlere entegre edilebilir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Bahri Bilir

Vay arkadaş burak teknoloji yazmayı ben milletin yazdığı teknolojiye yetişemiyorum :).

Hele bi durun daha ESP ye yeni başladım :)

"Pic Web Server Sistem Mantığı?" adlı konudanda anlayacağınız üzere teknoloji benim düşündüklerimden çok hızlı.Böyle giderse elektroniğin yerini tamamen yazılım alacak.
Ve 1-2 haftadır hedefim olan elektronik müh. şüpheliyim. Yazılım mühendisliği daha cazip gelmeye başladı.

Şimdi düşünüyorum da ESP'yle hiç vakit kaybetmesem mi ??? Lua dan çok ümitliydim ama fiyatları göz ardı edildiğinde onun yerine fazlasıyla hakim linux şimdi aradaki fiyat farkını da kapacak gibi görünüyor.Hemde büyük önemde avantajlarıyla.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Bahri Bilir

Arkadaşlar kart setsiz olarak satışa sunuldu mu bilgisi olan var mı?

Türkiye veya yurtdışı fark etmez.

Denemelere başlamak için düşünüyorum.Satmayı düşünen varsa görüşebiliriz.

Mucit23

Raspi ile uğraşmak istiyorsanız bunu boşverin şimdilik. Normal Raspberry pi 2 ile başlayın. Daha hızlı ilerlersiniz.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Bahri Bilir

Mucit23 Önerin için teşekkürler.

Eski raspilerin ticari alanda ki artıları boyutu ve fiyatı yüzünden önemini kaybediyordu.Ama zero hem fiyatı hemde boyutuyla eksileri büyük ölçüde kaldırdı.Bunun üzerine raspiye başlamaya karar verdim.Ve bu yüzden ZERO yu tercih etmiştim.

Ama phytonu geliştirene kadar sizinde söylediğiniz gibi pi 2 daha avantajlı olabilir.

Eğer kısa zamanda piyasaya sürülür derseniz beklemeyi tercih ederim(Hem fiyatının uygun olması hemde tek tercih edeceğim model olduğu için).
Ama 1 ayı geçecekse başlangıç için geliştirmelik farklı modelleri düşünmek gerek.

Beklememek adına herhangi bir modeli elinde olup da, beklemeye değmez bir fiyat düşünürlerse görüşebiliriz.
Sadece yazılık geliştirmek için düşündüğümden hızı işlemcsi vs önemli değil.(dir heralde :) )

askin

BİLİRSHOP  kardeşim... 
Türkiyedeki distribütörün satış fiyatına inanamayacaksın, üç katı fiyata satıyorlar, birçok kişi bu fiyata tepki gösterse de firma ek donanımını da beraberinde üç katı fiyata almaya mecbur tutuyor.
Yurtdışından almak en iyisi, ebay fiyatları da kur farkı ve kim ne tutturursa gibi durumlarda tuzluya gelebilir, internetten resmi distribütörlerini bulup oradan satın alabilirsin.

Bahri Bilir

Teşekkürler.Sitede yakın zamanda temin edileceği yazıyor.Ama çokta hesaplı olacağını sanmıyorum.
Fiyatın 10-20 tl pahalı olması belki hobi amaçlı düşünüldüğünde problem değil ama projelerde kullanılmak üzere planlandığında yüksek adetin doğurduğu sonuç cazibiyetini kaybettiriyor.
Micro usb çeviri kablo ve hdmı çeviri ile birlikte fiyatı 51 TL yani eğer setten kasıtları bu ise setsiz fiyatı beklemeye gerek yok :)

Bakalım siteye ne zaman temin edileceğini ve ortalama fiyatını sordum.Cevap gelirse paylaşırım.

Bahri Bilir

Şimdi aradım ve setsiz halini bırakın setli halini bile zor temin ediyorlarmış.Ve setsiz hali temin edildiğinde de bu 5 dolar mevzusunun olmayacağını yine setli haline yakın bir fiyatı olacağını söylediler.
Yani fiyat 5 dolar değil 15 dolar.
Yurt dışında ulaştığım en uygun fiyat 16 dolar.

Bahri Bilir

Arkadaşlar yurtdışından zero sipariş ettim.İhtiyaç kalmadı

askin

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 10 Şubat 2016, 18:25:52
Arkadaşlar yurtdışından zero sipariş ettim.İhtiyaç kalmadı

hangi siteden, temin ettiğini PM atabilirmisin ?

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: askin - 11 Şubat 2016, 08:39:04
hangi siteden, temin ettiğini PM atabilirmisin ?

Neden PM atıyor. buraya yazarsa başka almak isteyen olurusa o da faydalanır.

Bahri Bilir