4 Katlı Devre Tasarımı

Başlatan bymerag, 30 Kasım 2015, 20:55:20

bymerag

Herkese Kolay Gelsin.
Başlıktan da anlaşıldığı gibi 4 katlı pcb denemesi yapacağım. Ancak çalışmalara başlamadan önce kafama takılan bir kaç soru var sizlere sormak istedim.

1-) çok katlı pcb'lerde katmanlar nasıl olmalı yani GND ve VCC hangi katmanlarda olmalı
2-) mesela 4 katlı bir pcb de ortadaki iki katmanı nasıl lehimleyeceğiz. Bu tarz pcb'lerde delik içi kaplama önemlimi
3-) Power Plane olması şart mı?

şimdilik kafama takılan sorular bunlar
bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Kolay gelsin

İlyas KAYA

Çok net değil ama bildiklerimi söyleyeyim yanlışım var ise arkadaşlar düzeldir.

S1-) çok katlı pcb'lerde katmanlar nasıl olmalı yani GND ve VCC hangi katmanlarda olmalı

C1- Genelge GND en alt tabakada. VCC ise en üstte yapılıyor.

S2-) mesela 4 katlı bir pcb de ortadaki iki katmanı nasıl lehimleyeceğiz. Bu tarz pcb'lerde delik içi kaplama önemlimi
C2- Ortadaki katmanlara lehim diye birşey yok. via lar ile geçiş yaparsınız yahut komponentlerin bacaklarından geçiş yaparsınız. Genelde via ile geçilir çünkü komponent arıza yaptığında sökerken hattın kopma riski yüksektir. Tamir edilebilirlik için hat yolu ve via ile geçiş yapılır.
Delik içi kaplama olmadan çok katmanlı pcb olmaz.

S3-) Power Plane olması şart mı?
C4- Şart değil. Ancak EMC uyumluluğu için yapılması gereklidir. Ayıca katmanlar arasında bağlantı yapmanızı kolaylaştırır.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

bymerag

Hayırlı Sabahlar
İlyas Hocam Teşekkürler
Bende ara katmanlar için lehim bacaklar vasıtası ile olur diye tahmin etmiştim. İnşallah çizimide atarım foruma herkesin bilgi ve yorumlarını bekliyorum.