RF Modül GND İle Çekim Mesafesi Arasındaki İlişki ?

Başlatan Bahri Bilir, 19 Aralık 2015, 02:11:13

Bahri Bilir

Arkadaşlar geçen 100 mW lık bir rf modülün çekim mesafesi testi için uğraşırken modülün veriyi bozmaya başladığı noktayı belirledikten sonra bu nokta modül kendi haline çalışırken veri %50 geliyor.
Ama ben antenin sarı kısmına dokandığımda veri %90 oluyor.Ve çekim mesafesi 20-30 metre daha artıyor.Bunu şu ana kadar 2 farklı modülde fark ettim.
Acaba GND nin sağlıksız olduğundan mı kaynaklanıyor ???
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

İlyas KAYA

Belalı RF dünyasına hoş geldin :)

Eğer bir alıcı antenine dokunduğunuzda mesafe artıyor ise bu frekansların tam karşılanmadığına işaret ediyor.
Verici 433.92 alıcı 433 yada tam tersi olabilir.
Siz antene dokunduğunuzda frekans kayması olur. Çalışır normalde sıkıntı olmaz çünkü yayılan frekansdaki parazitli dataları da alır. Tıpkı radyo frekansını bir tık kaydırdığınızda cızırtılı da olsa o radyo yu dinleyebildiğiniz gibi.
Lakin mesafe değişir.

Anten boyu da önemli tabi ki. 433.92 MHz için 17,28 cm olarak belirtilmiş. 1mm çapında krom tel iyi iş görüyor. Ancak krom teli lehimlemek zor olduğu için ben florans tesisatlarında kullanılan kablolardan kullanıyorum iyi iş çıkarıyor.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Bahri Bilir

İlyas Bey yanıtınız için teşekkürler.

Su son dememde kullandığım modüller bilgisayar uygulaması ile konfigürasyon edilebiliyor.Ve içerisindeki yükle değerler okunabiliyor.

Şu an iki modülde 433.92 görünüyor.

Acaba çevredeki aynı frekanstaki modüllerden dolayı frekans değerinde değişmelerle alıcıya ulaşıyor olabilir mi?

Veya firmanın uygulamada verdiği değerler modül üstünde tam frekans değerini veremiyor olabilir mi?

Zaten firmanın ürünleri hiç hoşuma gitmedi.Çok şık ve kaliteli yapıları var ama aynı güçteki dorjiden %50 mesafe zayıflığı var.

Bu arada kullandığım modülün markasından bahsetmedim herhalde.Modül:
http://tr.aliexpress.com/item/470-MHz-RS485-Interface-Type-2PCS-Lot-RF-Module-SV611-Wireless-Transmitter-and-Receiver/1676749235.html?ws_ab_test=searchweb201556_2,searchweb201644_3_79_78_77_82_80_62,searchweb201560_4

Bahri Bilir

Bu arada modülün patetes olması mümkün değil.Ben ürünü firmanın sitesinden aldığım skype kullanıcısı ile siparişleri verdim.Yani direk firmadan aldım.

İlyas KAYA

Veri hızını isterseniz düşürün. Birçok kez denemem de senkron bitlerini ard arda gönderip daha sonra seri data göndermek daha başarılı olmuştu. Daha uzun mesafede iletişim yapabiliyordum.

Çevresel etkiler çok önemli.
Çevre de yakınlarda 433 frekansında yayın yapan bir cihaz olabilir, telsiz vericisi olabilir , karakola yakın olabilirsiniz , etrafınızda adliye veya devlet kurumu yakın olabilir.

Bunların hepsi bizim için çok sorun. Ayrıca artık kablosuz yayın yapan kameralar var. Bu kameralar da alıcı mesafesini büyük oranda etkiliyor.

Frekansı denemek için ise bir frekans counter temin etmeniz gerekir. Burak anahtar diye bir yer var aratın google dan çıkar.
Ben oradan aldım gayet başarılı.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!