Esp8266 Wi-fi İle Röle Kontrol Çalışması

Başlatan rayman, 24 Ocak 2016, 12:58:01

rayman

Arkadaşlar ilk önce herkese selamlar........
Bana lazım olan Esp8266 modülü ile Wİ-Fİ modem ile Telefondan bağlanıp sadece röle çektirmek .... Ancak bu tip uygulamada sanırım Html kodları ile yapıldğından hiç bir bilgiye sahip değilim.... Gezinirken böyle bir sayfa buldum burada anlatılmış kodlarda verilmiş sanırım Download da var.... Yapmak istediğim şey şu : Telefondan ( İphone - Adnroid ) Ki ikisininde ayrı işletim sistemi var...... Bunlara takılmadan , Örneğin Android ile , herhangi bir modeme bağlanıp İp adresi vede Şifresi istendiğinde onları girip , bu modem üzerinden Röle çektirmek istiyorum..... Sanırım Telefon'ada arayüz programı gerekecek. Bunu nasıl yapabiliriz ? Yardıma ihtiyacım var bu konuda...
http://iot-playground.com/2-uncategorised/40-esp8266-wifi-relay-switch-arduino-ide

trilian

bluetooth ile böyle çalışmam var esp8266 aldım ama denemedim android yazılımında belki yardım edebilirim

İlyas KAYA

Bu konuda Türkçe kaynak pek yok. Elini atanın elinde kalıyor. ESP başlı başına bir sorun. 5 tane aldım 3 tanesi yandı. Sonuncuda da DNS hatası veriyordu. firmware attım ama oda ayrı bir dert.

Her noktasında ayrı bir zulüm.
Hani şunu şunu yap denecek bir durum yok kaldıki üreticisi bile doğru düzgün bir belge uygulama vermiyor.

İnternetten araştırıp kendi kendinize uğraşacaksınız. Google da yabancı sitelerde çok bilgi var.
Türkçe olarak ise

http://www.firatdeveci.com/esp8266-wi-fi-module-giris/

iyi bir kaynak. Sitede yine esp8266 ile yapılan örnek başlıklar var onlara da bakın.

Birde işin telefon uygulama kısmı var tabi. Android markete ESP yazıp ararsanız yine birkaç uygulama hazır bulabilirsiniz.

Ama en baştan sana tavsiyem bir tane USB TLL çevirici al , ESP8266 USER programını indir ve denemelerini onunla yap.
O programda nasıl web server kurulur, web siteye nasıl bağlanır AT komutlarına bakarak anlayabilirsin.
Besleme olarak 3.3 volt ve 300mA istiyor. Arduino ile kullanamıyorsun. Bu nedenle beslemesi için ayrı bir devre yapmayı unutma.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

efehurkan

Ben 16f877a ile ethernet uygulamasını yaptım, gayet başarılı çalışıyor, android ve IOS telefonlarda da sorunsuz, bu projeyi  tavsiye ederim.

Burak

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 24 Şubat 2016, 16:41:58
Bu konuda Türkçe kaynak pek yok. Elini atanın elinde kalıyor. ESP başlı başına bir sorun. 5 tane aldım 3 tanesi yandı. Sonuncuda da DNS hatası veriyordu. firmware attım ama oda ayrı bir dert.

Her noktasında ayrı bir zulüm.
Hani şunu şunu yap denecek bir durum yok kaldıki üreticisi bile doğru düzgün bir belge uygulama vermiyor.

İnternetten araştırıp kendi kendinize uğraşacaksınız. Google da yabancı sitelerde çok bilgi var.
Türkçe olarak ise

http://www.firatdeveci.com/esp8266-wi-fi-module-giris/

iyi bir kaynak. Sitede yine esp8266 ile yapılan örnek başlıklar var onlara da bakın.

Birde işin telefon uygulama kısmı var tabi. Android markete ESP yazıp ararsanız yine birkaç uygulama hazır bulabilirsiniz.

Ama en baştan sana tavsiyem bir tane USB TLL çevirici al , ESP8266 USER programını indir ve denemelerini onunla yap.
O programda nasıl web server kurulur, web siteye nasıl bağlanır AT komutlarına bakarak anlayabilirsin.
Besleme olarak 3.3 volt ve 300mA istiyor. Arduino ile kullanamıyorsun. Bu nedenle beslemesi için ayrı bir devre yapmayı unutma.

İlyas Abi'nin dediklerine ek olarak , ESP8266'nın besleme konusunda korkunç sıkıntıları var , Entegrenin ısınma problemi ve entegreye ön görülmüş kılıf tipi tamamen alakasız .. Yani başlangıç anlamıyla tam bir fiyasko derecesinde dizayn hataları ile dolu bir entegre ama , bizim işimiz bu entegreyi bu haliyle kontrol altına almak olduğundan birkaç önerim olacak

*LM1117 3.3 V kullanman gerek (SMD değil TO-220 kılıfta olanından mümkünse Alüminyum heatsink ile)
*Bir DS18B20 veyahut basit bir NTC'yi ESP8266'nın QFN kılıftaki işlemcisinin üzerine thermal macunla monte etmelisin ki , entegrenin wifi ağını bulamaması veya aşırı ısınmasına sebep olabilecek başka bir çalışma modunda meydana gelen termal aksilikleri , CH_PD pinini kullanarak kontrol altına alabilesin ... Bu entegrenin zaman zaman sıcaklığının 120 derecelere geldiğine şahit oldum . (melexis'in kızılötesi sıcaklık sensörü aracılığı ile) ...

Isı dissipasyonu kılıf yüzeyinin ufaklığından mütevellit çok küçük seviyelerde seyrettiği için entegre atılamayan ısıyı pcb üzerine yayıyor .. Bu da zaman zaman lehimlerin atmasına bile sebep oluyor ... Bu yüzden iki adet işlemci kullandım ben kendi sistemlerimde ... Birisinin görevi sadece ESP8266'yı sıcaklık tehlikesinden korumak ve seri porttan ana işlemciye sıcaklık bilgisi ve kapatma bilgilerinin gönderileceğini ifade etmek , diğerinin asıl görevi ise ağ bağlantısı görevlerini icra etmesi ...

Ayrıca besleme konusu tam bir korku filmi ... Nasılsa power up anında bazen işlemcinin meşgul olduğunu gösteren kırmızı LED resmen zayıf kırmızı bir ışık vermeye başlayıp boot sektöründe çöküntüye uğruyor ve bir türlü kendini toparlayamıyor ... Eğer kontrol altına alınmazsada korkunç bir ısınma ile yanmaya kadar gidiyor ... Güç verilmesine rağmen komutlara tepki vermemesi ve sıcaklık ölçümleri gibi geribeslemeler sayesinde çöküntüden PIC tarafından kurtarılabilir  ... Bu önerilerimi eğer endüstriyel birşey ortaya koyacaksan yabana atma ... 

Bunlar dışında hiçbir fiziksel majör bir problemi yok bu entegrenin ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

rayman

Dostlar , hepinizin bilgisine emeğine sağlık.... Demek ki bu proje Üniversal bir hâle gelmedi daha :D Facebook ortamındada çok paylaştım bu konuyu fakat herkes çok basit demesine rağmen , tutarlı bir sonuç göremedim..... Üstelik ben yaparım diye bir yere para gönderdik , 2 ay hâlâ sallantıdayız.... İlk önce bu işin mantığını anlamadan dolayısı ile hiç bulaşmadım. Çünkü Web tabanlı yazılım vede ayrıyetten , Ardunio vede Pic ile yazılım  farklı olduğundan hiç ele almadım. Ancak sizlerde tecrübelerinize göre Esp8266 'nın aşırı ısındığıını söylediniz. Ki muhakkak öyledir ki bende uzak durayım ozaman :D Bir ara basit 15 metre 400MHZ uhf-vhf basit alıcı vericiler var . Bunlardan bayağı aldım çalışır diye , maalesef attım kenara duruyor . Demekki bu modülerdede sıkıntı var , esp8266'lardada sıkıntı var. Daha sonra Ankara'da bir tane bu işi yapan firma ile görüştüm marka aklıma gelmedi , ( Tx-rx ) Modüllerini satan firma ile kendi ürünlerine çok güvendiklerini söylerek , çok fiyat çektiler :D Ancak durum komikleşti , çünkü devreyi 150tl'ye yapacaktım , alıcı verici modülü 100tl'yi geçiyordu :D Böyle hüsran yaşadım . Umarım kısa zamanda bu Wi-fi modülü çözülür vede herşey yoluna girer.