BASKIDEVRE ARES PROBLEM

Başlatan yusufrov, 31 Ocak 2016, 18:15:26

yusufrov

Resimdeki problemin kaynagı ne olabilir arkadaşlar yanlış birşey mi yapıyorum  mat olan yerler yazıcıda da cıkmıyor. bu 2. oluşu baştan yapmaktan baskı devreyi ezberledim.

huseyin0579

Usta uzun zamandır bu programı kullanıyorum yaşadığın sorun eklediğim resimdeki "inner bölümündeki" kutucuklar ile alakalı mech1,mech2 kutucukları ve bu eklediğin resimdeki devre çift taraf'lı oluyor. Via geçişleri var ilgili kutucuğu işaret'lemelisin,çift traflı veya daha fazla katmanlı çizimlerde yazıcı çıktısında deneme yanılma yöntemi ile sorunu çözebilir'sin, orjinal dosyayı eklemedin galiba uzantısı farklı gözüküyor. 

yusufrov

Hüseyin bey teşekkür ederim  baya ugraştım fakat olmadı genede  ne yaptıysam o kararan kısımı geri getiremedim.

Birçok işim var  aynı şeyi 3 keredir çiziyorum bi çözüm bulunsa cok iyi olacak.

huseyin0579

Usta benim kullandığımdan farklı versiyon kullanıyorsun bunu anladım, tavsiyem mavi olan bottom copper ile top copper üst yüzey kırmızı renkli çizim ile yap veya otomatik yapıyorsan ikisi seçili olsun!...

ete

Baskılı devre yapmanın basit kuralları var.
1. Tek yüz çalışıyorsan, top cupper aktif olmalı ve aynı zamanda top silk de komponent açıklmaları olmalı.
2. Çift yüz çalışıyor isen hem top hem bottom cupper ve bunların silk leride aktif olmalıdır.

Yazıcıya çıktı alınırken hangi yüzün yazdırılacağıda seçimlidir. Dolyaısıyla seçtiğiniz yada default olarak kim seçili ise onu yazdırırsınız. Elbette hepsini seçerek yazdırmak da mümkündür.

Ares çok katmanlı bir pcb yazılımıdır. Yani birden fazla kat ile pcb yapmanıza olanak sağlar. Gördüğünüz inner katmanları top cupper altında yer alacak katmanları işaret eder.
Tek veya çiftbyüz çalışan bir kişi kesinlikle inner katmanlarında bir şey çizmemelidir.
Yalnızca bu dediğim iki katmanda çalışırsanız işiniz kolaylaşır.

Ete

yusufrov

Ben yazdırma secenegine gelmeden oluşuyor bu durum sonrasında yazdır dediğimde mat olan yerler gözükmüyor yazıcıda.

Programsal bir durum oldugunu dusunmeye başladım cunku matlaşma oldugunda direk programı kapatıp kaldıgım son kaydettiğim yerden devam edeyim diyorum fakat tekrar actıgımda gene mat olarak açılıyor.
Ben bulamadım problemi yeniden cizacegim inş. gene problem cıkmaz.

~ENES~

Usta programi kapatinca workspace uzantilu bi dosya cikartiyo onu sil duzelir
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

kartal_0689

Arkadaşım herkes aynı şeyi söylüyor sen farklı şeyi söylüyorsun.
Layer çizerken programın sol alt tarafında katmanları seçebildiğin bölüm var.
Buradan Top Copper ya da Bottom Copper da çizim yapmak zorundasın.
Sen Eğer inner kullanmak istiyorsan ısrarla bu sefer bu kartı zaten Türkiye' de üreten yok. En fazla iki katmana kadar üretim yapıyorlar.
Kaldıki sen inner kullandın ve kendin üretmek istiyorsun kartını. O zaman hem bottom copper,hem top copper hem inner aynı noktalara kullanamazsın.
Bütün layerları farklı gruplayıp, yazıcıdan layerları seçerek yazdırırsın. Ama bir hat hem top hemde inner olarak kullanılıyorsa bu ihtimal sıfırdır.
Ayrıca ARES' te sadece Top ve Bottom yüzeyi filtrelemek için;
-Technology Menusunden Set Layer Usage açılır.
-Açılan pencereden  Inner Copper 1 den 14'e kadar olan tikler kaldırılır.
Bu sayede çizim yapılırken sadece top ya da bottom yüzeyde çizim yapılır. diğer katmanları kullanamazsınız.
Ayrıca herkes Proteus'un 8 versiyonunu kullanmıyor. Normal 7 versiyonunda .lyt dosyasını koyarsan daha rahat kontrol edebiliriz.
TURKEY/ANK

yusufrov

Kartal_0689 kardeşim buttom cooper olarak cizildi bunlar.

Varsayalım inner olarak çizdim innerleri secince gelmesi gerekmezmi ben tamamını secip yazdır desem genede gelmiyor yollar.

Birde yapıp ta en son save dediğimde yada block copy dediğimde oluşuyor bu durum çözemedim bir turlu.
Dediğin gibi proteus eski versiyonlar bulup çalışayım sizin görmeniz acısından daha kolay olur en azından.

huseyin0579

Bu sorunun diğer bir sebebi isis ile açık şema ve ares'e geçip auto router yaptırıyor'sanız, besleme hatlarını düzgün tanımlayamadığınız için olabilir!..

yusufrov

Olabilir Hüseyin bey ben öyle yapmıştım.
Alt surum yukleyip tekrar cizecegim bakalım o zaman sorun cıkacak mı zaten 5 kere cizdim baskıdevreyi ezberledim :)

İlyas KAYA

Sorunun asıl kaynağı isis de simule edilen ile ares de çizilen paketlerin aynı olmaması. Yani siz olmayan komponenetleri ares de manuel olarak ekleyip çizmişsiniz.
İsisde ne kullandı iseniz ares de de aynı malzemeleri kullanmalısınız. Bir nokta dahil edecek bile olsanız...

İsisde bulunmayan veya ares de bulunmayan paketleri ise önce paket oluşturup tanımlayacaksınız.
Zaten zamanla kendinize ait bir user kütüphanesi oluşacaktır.

Böylece hata yapma , yanlış yolu yanlış yere bağlama gibi bir sorun olmayacaktır.
Kendinizi buna alıştırınız.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

~ENES~

Dostum benim basima ayni sikinti geldi diyorum dosyayi kaydettigin yerde workspace uzantili bir dosya cikartiyor ares onu sil cizim duzeliyor sirf bu yuzden 3-4 kez aybi pcb yi cizdim ben :))
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !