4 kanal frekans ölçme

Başlatan devreci22, 10 Şubat 2016, 19:11:28

devreci22

Merhabalar Arkadaşlar
yapmak istediğim şey 0-1000 hz 4 kanalı 1 saniyeden daha çabuk nasıl ölçebilirim pic basic count komutu ile yaptım gecikmeler çok oluyor 4 kanalda alternatif yol ise puls genişliğinin ölçülerek frekans bilgisine ulaşılması şeklinde duruyor  timer ile 4 kanalı arka planda hep tarayabilir miyim ? herhangi birinde puls varsa o sayacı ekrana yazmak istiyorum.

Bahri Bilir

http://etepic.com/index.php/topic,2735.msg26203.html#msg26203

4 kanaldan kastınızı anlamadım.Ama yukarıdaki linkte timer ile pals aralıkları ölçülerek saniye/pals sayısı kadar sürede frekans verisine ulaşabilirsiniz.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

devreci22

Portc.0
Portc.1
Portc.2
Portc.3 dört tane harici sinyali ölçmek istiyorum

Bahri Bilir

Tamam sırasıyla tüm frekanslar yukarıdaki işlemi uygularsınız.eğer frekanslar 4 hz nin altına düşmeyecekse en kötü 1 saniyede tüm frekansları ölçmüş olursunuz.Eğer frekanslar 500 hz ve üzeri olursa bu süre (60 saniye/500)*4 kadar küçülür.

devreci22

Timer ile sayabiliriz mi ana program dan isleri azaltmak istiyorum ?

ete

Teorik olarak mümlün ancak sağlıklı olabileceğini pek sanmıyorum.
Sana 4 adet harici girişi olan ve bu girişlerden bağımsız sayma yapabilen timer lazım.
Bu özelliklere sahip bir pic varmı bilemiyorum. Araştırmak lazım.
Ama portB değişiklik kesmesi kullanılarak gelen sayılabilir.
Tek bir zaman aralığı kullanılır diyelimki 10000 ms lik bir zaman aralığında portb.4-5-6-7 pinlerine gelen pulsler sayılabilir ve sonuçta buradan frekans hesabı çıkartılabilir.
Ama aynı anda ikiçsinyal birden gelirse ne olacak? Çok hızlı bir işlemci ile mesela 64mhz de bu denenebilir. Denemeden bir şey söylemek zor. c portu ile bu işi yapmak zaten mümkün değil.

Ete

Bahri Bilir

Ete hocam ben şöyle düşündüm;
tanımlanan bir değişkene ilk önce 1 değeri verilir.Sonra sanki sadece bir pinin frekansı ölçülüyormuş gibi frekans ölçülür.Ölçüm tamamlandığında değişken 2 yapılır ve bu sefer 2 pin sanki sadece bir pinin frekansı ölçülüyormuş gibi ölçülür.Ve bu şekilde sırayla tüm pinler ölçülüp tekrar baştan başlanır.

Bu şekilde yapıldığında pic aynı anda sadece bir frekansı ölçtüğü için tek frekans ölçümüyle alınan verim kayıpsız olarak alınabilir diye düşünüyorum.

Neden sağlıklı olmayacağını düşündüğnüzü anlayamadım.

ete

Önerinden hiç bir şey anlamadım.

Sağlıksız olur dedim çünki her bir sinyalin ölçülmesi için kesme oluşması gerekir . 4 kanal aynı anda konum değiştirirse yalnıCa birini yakalarsın. Kesme ile yapılırsa sağlıksız olur demek istedim.
Ama 4 adet harici kaynaktan sayabilen timer olsa bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz.
Ne yazıkki bildiğim yada tanıdığım piclerde en fazla harici kaynaktan sayan 3 sayaç bulunuyor. Mesela 18F45K22

Ete

devreci22

ete hocama ve diğer arkadaşlara önderliğiniz için teşekkür ediyorum.