Elektronik sorusu

Başlatan ~ENES~, 14 Şubat 2016, 23:10:52

~ENES~

Degerli arkadaslar bir sistemde calismasini istedigim bir devre var fakat bir turlu mantik kuramadim yardimci olabilirseniz minnettar kalirim .. Şöyle ki bir adet buton olacak buton bu tasarlanan sisteme bagli olacak .. Sistemde bir pice bağli bu sistem picten aldigi bilgiyle (alacagi bilgi bekleme suresi olmus olacak bilgi 1ms ile 10 ms arasinda degisken herhangi bir deger olabilir ) butona basildiginda o aldigi sure kadar bekleyip cikisi aktif yapacak ... Şimdi bu sistemi picle yapmak kolay fakat ikinci bir pic kullanmadan cmos serisi entegrelerle yapmamiz gerekiyor ... Tecrubeli arkadaslardan yardim en azindan fikir temenni ediyorum ..bilgi paylaştikca cogalir ...selamlar
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

İlyas KAYA

Gelecek olan bilgi nasıl bir bilgi ? Nereden geliyor ? Kim gönderiyor ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

MC_Skywalker

CPLD veya FPGA kullanman gerekecek

süre bilgisini nasıl göndericiden nasıl alacak. UART, SPI CAN vb. birazdaha detaylı tanımlama yapman gerek ki problem hakkında fikir sahibi olalım

ete

Anladığım kadarı ile bir butona basacak ve basılı tutacaksın . Basıldığı anda pic süreyi saymaya başlayacak ve sonuçta buton bırakılınca bu bilgiyi CMOS entegrelerle yapılacak sisteme aktaracak.  Bu sistem de bir çıkışı aktif edip belirlenen süre kadar bekleyecek.

Bu işi yapmak için zaten ikinci bir pic kullanmaya gerek yok. Ortada süreyi ölçen yada belirleyen bir pic var ise o bir şekilde zaten süreyi diğer sisteme aktarması gerekecek. Nasıl aktarabilir ? ortada bir başka işlemci olmayacağına göre bir pinini süre kadar aktif tutar. Bu durumda o pine iki girişli bir AND kapısı bağlanır ise (CMOS) ve kapının bir girişine direk HIGH verilir ve diğerine pic çıkışı bağlanır ise Kapı çıkışı zaten picin süre bilgisi kadar aktif edilmiş olacaktır. 

Ete