S

PWM ile LCD / GLCD Kontrast ayarı

Başlatan sovalye, 06 Şubat 2012, 12:12:15

sovalye

PWM ile LCD / GLCD Kontrast ayarı.

ete

Bence yanlış uygulama. Hadi bir işlemciyi zaten kullanıyoruz. Ama kontrastı ayarlamak için yalnızca bir trimpot kullanarak işimizi halledebiliyoruz. O halde neden birde pot ve ilave olarak transistör ve diğer malzemeleri kullanayımki ? Bana bir avantaj değil dezavantaj sağlıyor.
Bu sistem yalnızca arka ışık için kullanılabilecek bir sistem bana kalırsa. Projelerimden birisinde programın açılışında bir tuşa basarak açtığımda LCD arka ışık kapalı olarak açılıyor ve ben diğer tuşa basarak HPWM dan sürülen bir sistemle ışığın şiddetini ayarlayabiliyordum. Bunu yaptım ve halende kullanıyorum.

Ete

Mucit23

Ben bi ara GLCD için düşündüm bunu ama bu şekilde değilde dijital pot kullanarak yapacaktım. Ama sonradan vazgeçtim. Pek gerekli değil.  Ama LCD arka aydınlatması için PWM çok güzel oluyor.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

sovalye

Öncelikler yaptığınız yorumlar için teşekkür ederim.
Benim yaptığım proje için gerekliydi yapılması gerekiyordu o yüzden yaptım. GLCD arka aydınlatma için zaten kullanıyordum ama yaptığım çalışmayı görenlerin yorumlarına dayanarak Contrast ayarlama zorunluluğu oluştu. Bu sebeple çalışmama ekledim. Şimdi diyeceksiniz ki kutuya bir trimpot deliği koy oradan kullanıcı tornavida ile ayarlasın. Buda olabilirdi fakat Dokunmatik (Touch Panel) ile yapılmış bir devrede bu çok ilkel kalırdı. Olayı daha iyi açıklamak adına devrenin resmini koyuyorum. Tabiki her yorum benim için değerlidir. Yorumlarınız için teşekkür ederim.