Ders notlarına ilaveler -7. HPWM Kullanımı

Başlatan ete, 22 Şubat 2016, 10:39:12

ete

Bu ders notunda genel anlamda HPWM konusu detayları ile işlenmiştir.

Ete

gogoce

hocam merhaba,

Bu ders notunu okuyarak hpwm ile motor sürmekle uğraşıyorum fakat kafama bişey takıldı

T2CON=%00000101 bölme oranını 1/4 yapıyoruz
10khz için PR2 değerini 99 olarak yazmışsınız fakat multicalc programına göre pr2 nin 1/4 bölme oranında 24 olması gerekiyor

Kafam karıştı ben mi yanlış anladım yoksa hatalı mı düşünüyorum

saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ete

Hesaplamayı bir yanlış yapmışım anlaşılan. Düzeltmeyi yaptım.
Ete

gogoce

Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

F®T

Hocam elinize sağlık.Sizden bir ricam var.Şu donanımsal spi yada I2 yide ders olarak  inceleyebilirmisiniz?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Donanımsal SPI ve I2C yi inceleyeyim. SPI donanımsal olarak inceleyip kullanmıştım. I2C kullanmadım.
İncelemeye alıyorum.
Ete

F®T

Teşekkür ediyorum hocam.Allah razı olsun.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Eolos

ETE hocam paylaşım için teşekkürler. Malesef birebir gösteren olmadığı için birşeyleri yeniden keşfetmek zorundayım :)

Yüklemiş olduğun ders notunu bi güzel okudum, kafamda birşeyler şekillenmeye başladı yalnız aynı zamanda yeni sorular da getirdi.

PIC16F877A kullanıyorum. Bu çipi dijital voltmetre ampermetre olarak çalıştırıyorum ama aynı zamanda pwm çıkış ta almak istiyorum. Çipin RC2 ve RC3 pinleri ile röle kontrolü yapıyorum. On-off şarj kontrol olarak çalışıyor, amacım mppt öğrenmek. Bu arada üstüne 4 mHz kristal bağlı.

İstiyorum ki PWM özelliği  benim koda bir etkisi olmasın. İşte demişsiniz hardware olarak çalıştırılırsa arka planda çalışır ve kodunuza hiçbir etkisi olmaz. Bu arada tek bir pwm çıkışı bana yeter. Amacım buck converterı anahtarlamak.

Şimdi sorularıma gelirsek;

1- Bu PIC'te CCP1 çıkışı C portunda, haliyle röle kontrolü yaptığım portta. Dolayısıyla hardware olarak bu pini kullanabilir miyim?

2- Şayet kullanabilirim ya da olmaz, datasheette elektriksel özelliklere giriyorum ama bir kaç tane FOSC var. bunlardan hangisini baz almam gerekir?  XT,RC için 4 mHz, LP için 32 kHz, HS için 20 mHz demiş. Ya da farklı birşey midir? Toroidi küçültmek için frekansı maksimuma almam gerek.

3- Üstüne kristal bağlı olması hardware çalışma hızını etkiler mi?

4- Az konuyla ilgili biraz da konu dışı soru, elde edeceğim kare dalganın duty değerini mosfetin açma kapama süresine göre mi ayarlayacağız?

ete

Donanımsal hpwm özelliği yalnızca o iş için ayrılmış pinler üzerinden çalışır. Bu durumda Ccp1 pinini (PORTC.2) kullanmanız zaten gerekecektir.

Pic çalışma frekansı (Fosc) işlemciyi çalıştıran osilatör frekansıdır ve kimi işlemcide dahili osc kimisinde ise harici osc ler yada kristaller ile çalışır. Bu frekansın aralığı bellidir ve data sheetlerde yazar. 16F877A için maksimum 20 Mhz dir. İşlemci bunu kendi çalışması için ve bu frekans ile pwm frekansının ilişkisi sadece min -PWM ve maksimum-PWM frekans noktalarının belirlenmesindedir. Madem 4mhz kristal takılı sigorta ayarlarında XP seçeneğini kullanacaksın demektir. Pwm frekansı bu frekans içinhatırladığım 248 hz ile 500 kz aralığında idi. Frekansı pr2 register değeri ve tmr2 bölme oranı belirler.

Ürüne kristal bağlı olması derken neyi kast ediyorsun pek anlamadım ama kristalin Pic'e bağlı olmasını varsaydım. Bu işlemci kristalsiz yada RC osilatörsüz zaten çalışmaz. Kristal bağlı olmasının bahsettiğin konu ile alakası yok. Yok derken yineden PWM, mevcut kristal değerlerinden türetilmektedir.

Duty değeri, tamamen iş zamanı ile alakalıdır ve mosfetin iletimde kaldığı süreyi belirler. Buda konverterde çıkış voltajını belirler. Az duty az voltaj çok duty çok voltaj gibi düşünebilirsin.

Ete 

Eolos

Sayın ETE Allah razı olsun, bayram günü namaz sonrası bile soru cevaplayan bir tek seni gördüm :)

Donanımsal olarak 500 Khz benim için mükemmel bir rakam.. Şu sigorta ayarlarında XP seçeneğini biraz araştırayım. Takıldığım yerde sizi yine rahatsız ederim.

ete

500 khz pwm frekansı kullanacak isen 4 mhz kristal kullanma 20 mhz kullan. Neden diye soracaksın. Sebebi basit duty çözünürlüğünü artırmak için elbette. 4 mhz kristal ile maksimum 500 khz sinyal aşırsın bu ise çöünürlüğün düşük olacağı anlamında gelir. 20 mhz kristal ile senin 500 khz lik pwm frekansı maksimum değilde ortanın üzeri bir yere tekabül ederki buda çözünürlüğünü artırır.

Ete

Eolos

Aslında bana 156 kHz yetiyor. Texas Ins. buck converter hesaplama aracında toroidin kaç henrylik olacağını çıkardım. 75 Vin 40A çıkış 56 V için 40 mili Henry yeterli.

Proteusta devreyi kurdum. Dedim ki işte 56 voltu geçince pwm başlasın..

programı da şu şekilde yazdım

PWM1_Init(156000);
PWM1_Set_Duty(127);

falan filan....

if  işte gerilim artarsa
PWM1_Start();

sonra simülasyanu başlattım.. istediğim gibi %50 duty ve hatta frekans ta tamam ama oluşan kare dalganın bir kısmı eksi alternansta..

2.15 V + kısımda 2.85V negatifte.. Bu normal midir? google görselde pwm resimlerine bakıyorum herkesin çıkış 0-5 V arasında, benimkisi ise +2.15 - 2.85 arası :)

Eolos

Bugün PIC'e kodu attım %50 duty, 166 KHz frekans.. 5 V ile pici besledim, MCLR'ye 4,7 k ohm bağlı. 4mHz kristal 22 pf mercimek kondansatörlü. Multimetreyle frekansı ölçtüm sıkıntı yok. Hatta çıkışa bir de transistör koydum frekans 320 kHz'e çıktı.

Sıkıntım şu, pin çıkış gerilimim 1,6 V  ???   Sebebi nedir acaba ?

Transistörü falan söktüm sadece pin çıkışını ölçtüm 2V, mclr beslemesini iptal ettim yine değişen birşey yok.

F®T

pwm çıkışını ölçü aleti ile ölçersen 5 volt yerine düşük bir voltaj görürsün,neticede pwm duty oranına göre ortalama bir voltaj oluşacak.osilaskop ile daha net görebilirsin.

Ayrıca işin çok zor frekans maşallah çok yüksek.Bu frekansta pic çıkışından direk mos süremezsin.İyi bir sürücü kullanmalısın ayrıca boostrap olayını ihmal etme konuştuğun çıkış voltajı ve çekilecek akıma bakılırsa baya baba bir iş olacak. :-\

Eolos

Kimisi de hazır sürücü kullan niye uğraşıyorsun diyor..  Misal TC4426   http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/20001422G.pdf