Ders notlarına ilaveler -10. RF_sistemleri

Başlatan ete, 22 Şubat 2016, 10:50:47

ete

Bu konu RF başlığını taşımış olsada işin aslında Seri iletişim bilgileri yer almaktadır.
Ete

karabayram

Hocam emeklerinize sağlık sayenizde çok şey öğrendim.

gogoce

Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

fero

ete hocam mrb. ben de rf kontrollü bi grarj kapısı kontrol yazılım yazdım fakat proteus ortamında devre istediğim gbi çalışmıyor.

TRISA=%11111
TRISB=%11111100
PORTA=0
PORTB=0   

ALICI VAR BYTE
ALICI=0
PAUSE 100

BASLA:

SERIN2 PORTA.0,9600,[WAIT("TUFE"),ALICI]
     IF ALICI=60 THEN
     PORTB.1=1
     ENDIF
     GOSUB ACILDI
      GOTO BASLA
ACILDI:
    IF PORTA.1=0 THEN   
    PORTB.1=0
    ENDIF
       RETURN

END

benim istediğim ; kumandadan ac butonuna basıldığında röle enerjilenip kapıyı açacak ve açıldı sivicine çarpınca duracak.
proteus ortamında ise sivic konum degiştriyor fakat , kapama kumandaya basılınca oluyor. yani kumandanın butonundan açma-kapama yapıyor.
programsal bi hatam mı var acaba ???

ete

SERIN2 PORTA.0,9600,[WAIT("TUFE"),ALICI]  komut satırı bir veri gelinceye kadar programı bloke eder.
Bu nedenle bir kere aç emri geldimi motora aç emrini vereceksin ve switch kapanıncaya kadar BASLA etiketine gitmeyeceksin.
Aslında program akışına bakılırsa öyle gibi gözüküyor ama ufak bir kusur var orada.
ACILDI:
    IF PORTA.1=0 THEN   
    PORTB.1=0
    ENDIF
satırlarına bakarsan Motor hareket aldı ama daha switch'e basmadan PORTA.1=0 mı diye baktı . Sıfır değil dedi ve endif ile oradan çıktı. Geri döndü ve Basla etiketine gitti. İşte orada yeniden butona basılması gerekecek. Bunu önlemek için;
ACILDI:
    WHILE PORTA.1=1:WEND  ' YANİ SWİTCH BASINCAYA KADAR ORADA BEKLE DİYORUZ.
    PORTB.1=0
    RETURN

Şeklinde yazarsan kodları yeniden butona basmadan motor durup sistem öyle Basla etiketine gider.
Ete

fero

Hocam cok teşekkürler yazılımı dediğiniz şekilde değiştirdim istediğim gbi çalışour. Cok sağolun iii çalışmalar