Anomeskop Cıkısı Okuma

Başlatan argetek, 24 Şubat 2016, 19:59:23

F®T

sana bir öneri.ben olsam mekanizmanın göbeğine dişli ile bağlı 360 derece mekanik dönmeye müsahit pot koyardım.pot orta ucu ile yan ucun birini kısa devre ederdim.dolayısı ile 2 kablo ile pic kartına taşırdım.pic adc girişinde oluşacak ayarlı voltuda 360 dereceye göre taksimlendirirdim.lcd de de hangi noktada kaç volt oluşacaksa ekrana o yönü yazardım.dönme işide hallolmuş oluyor.pozisyon bilgisi oluştuğuna göre..motoru çevir istediğin yerde durdur..

örneğin
0 volt =kuzey
1 volt kuzeybatı
1.5 volt =batı
3 volt =doğu
5 volt =güney  vs...iki uçla çöz.maliyet....

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

argetek

Sevgili F.T  sanırım  ben  konuyu  sana  biraz  daha  acmam  lazım  bu  mekanizma  bir  ruzgar  trubunu nun  nacel  kısmı  yani  diregin  ustundeki motorların  bulundugu  kısım  ruzgar  yonunu  sana  gosterdigim  cihazdan  alıp  yani  anomeskop  ruzgar  yonunu  buluyor  ve  anomeskop  un  dondugu  yone  ruzgar  hızını  olcen  baska  bir  cihazla  karsılastırma  yapıldıktan  sonra  kanatlar  o  ruzgar  yonune  donuyor  yani  asıl  olay  su  ruzgar  hengi  yonden  esiyor  orn. Kuzey  Ruzgar  Hızı ?/ms  nin  altındamı  altında  ise  dur  ustunde  ise  kaat mekanizmasını  kuzeye  dogru dondur  olay  ozetle  bu  ruzgar  hızı  olcumunde  sıkıntı  yok  yon  bilgisinide  artık  alabiliyorum  bundada  herhangi bir  sıkıntı  yok  2 sinin  karsılastırmasını  yapıyorum  sorun yok artık  tek sıkıntı  burada  motor  yonunu  tam  turu  tamamladıgını  algılayacak  duzgun  bir  algoritma  ve  pulldown yada  pullup lı  bir  buton  komutunda  butonu  20 mt  lik  kablo  ile  uzaga  tasıdıgımda  pic  butona basıldıgını  algılarmı  malum  mt=gerilim  dusumu  olayından  dolayı  endise  ediyorum  diyelimki  pic  bunu bu  mesafede  algılamaz ozaman  nasıl bir  yol  izlemeli  sizce  ?

Saygılarımla...
Saygılarımla...

F®T

algılar.pic portu çok akım çekmeyeceği için  gerilim düşümü olayında  sorun yaşamazsın.tabi çok kıl gibi kablo kullanmazsan. ama parazitle ilgili sorun belki yaşayabilirsin.bu durumu en sağlıklı İlyas Kaya hocanın piclerde parazit ile ilgili konusunda çözebilirsin.
http://etepic.com/index.php/topic,811.msg28036.html#msg28036
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

argetek

Yardımlarından  dolayı  cok  tesekkur  ederim  sevgili F.T  link  i inceliyorum  hemen 
Saygılarımla...