Anomeskop Cıkısı Okuma

Başlatan argetek, 24 Şubat 2016, 19:59:23

argetek

merhaba  arkadaslar  birkac gundur  ugrastıgım bir anomeskop var  elimde  bunun cıkıslarını  birturlu  ne  oldugunu  bulamadım  piyasadaki  mevcut  olanları  inceledim  bazıları brey kod  bazıları  anolog  bazılarıda  encoder  cıkıslı ilk  olarak  encoder  cıkıslı  oldugunu  dusundum cunki cıkısında  4  renk  kablo ve  blandaj  bulunan  bi  kabloya  sahip  oldugundan  siteden  aldıgım  orenklerle  bir  encoder  okuyucu  yaptım  pbp  ile calısıp  calısmadıgını  kontrol edebilmek  amacı ilede  bir  rotary encoder  aldım  kodlarım  ve  bredbord  uzerinde  kurdugum sistem  calısıyor  sonra  kartı  alıp  dogruca  anomeskop  un  yanına  gidip  bagladım  ama  netice  sıfır  anomeskop  cıkısındaki  kablo renk  kodları  sarı-yeşi-beyaz-kahve  bu  durumda  sarı ve  yesilin data  cıkısı  beyaz  ve  kahve ninde + - cıkıs  oldugunu  dusunerekten  +- uclarına  12  volt  vererek  yesil ve  sarı  uctan data  okumaya  calıstım  ama  husran  malesef  cıkısın  analog  olma  ihtimalini  dusunerekten  bu kezde  yine +- uclarına  12  volt vererek sayı  ve  yesil  ucları  ayrı  ayrı  avometrenin  logic  cıkısına  baglayarak  olcum  yapmaya  calıstım  logic  ucları  bosta  iken  zaten  0-2  volt  arası  gezinip  durdugundan  aldıgım  olcumun  dogru  olup  olmadıgını  goremedim  diyelimki  dogru  yada  yanlıs  her neyse  anolog  cıkıslı  ise ete  hocamın voltmetre  devresi  ve  programı  ile  bunu  yine  okuyabilecegimi  dusunuyorum  cihazın  gray code  olma  ihtimali  olmadıgını  dusunuyorum  cunki  bu  durumda  daha  fazla  cıkıslı  olması  gerekiyordu sanırım  peki  digelimki  bu  encoder  degil  deger  okuyamadıgım  icin  bunu  dusundum  analog  oldugunu  dusunsek  anolog  degeride  voltmetre  deki  gibi okusak bu  durumda  anomeskop  un  sağa mı  yoksa  solamı dondugunu  nasıl  anlıaz  gerilim  degeri  duserse misal  sola  yukselirse  saga  donuyormu  dicez  ? konu  hakkındaki  tum  fikir ve  goruse  ihtiyacım  var  arkadaslar  hatta  bu  tur  bir  cihazla  calısan  arkadas  varsa  yardımcı  olursa  cok  mutlu  olrum 

Saygılarımla....
Saygılarımla...

F®T

şu aletin kodu etiketi  yokmu?

Uçlar arasında ohm metre ile ölçüm yapıp ohm değerlerini yazarmısın.Muhtemelen içinde bunun bobinler var.Ohm değerlerininde düşük çıkması gerekiyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

argetek

malesef yok  olsa  hemen  datasheet  arıcam  ama  yok  o yuzden  bukadar  ugrasıyorum zaten  normal olarak magazadan alınmıs  bir  anomeskop  olsa  sıkıntı  olmayacak  ama  bu  cihaz  bana  2.el  olarak kanadadan  geldi  bu  yuzden  elimde  herhangi bir  dokuman  yada  etiket  marka  yok  malesef  :(
Saygılarımla...

F®T

Fotosunu çekip koyarmısın.dediğim ölçümleride.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

argetek

fotoları  ancak  yarın  yanına  gittigimde  koyabilirim  ama  ornek  resim  koyabilirim internetde  cihazın  ornekleri  bolca  mevcut  olcumlerde  resimlerini cekmek  aklıma  gelmedi  yazar  tartısırım  diye  ama  illa  resim  dersen  onunda  paint  de  cizebilirim 
Saygılarımla...

argetek

cihaz  goruntu  olarak  bunun  benzeri  sayılır  cıkısındaki  kablo  renkleri sarı-yeşil-kahve-beyaz kuaksiyel bir  kablo  dısında  blandaj  bulunuyor 
Saygılarımla...

F®T

Bu kadar kısır bilgiye rağmen  aşağıdakii resimdeki yapıda bir alet olduğunu düşünüyorum.

resimdeki uçlara göre uçlar arasında  ölçüm yaparsın.

argetek

eger  resimden  yanlıs  anlamadı isem burada  ben  omaj  olcumu  yapıcam  sanırım  r1 ve r2  uclarına  gerilim  uygulayıp s  uclarından  omaj  mı  alınacak  yada  nasıl  bir  uygulama  yapılacak  biraz  acarsan  cok  sevinirim 

Saygılarımla...
Saygılarımla...

F®T

r1 r2 den ac  gerilim ver s1 s2 s3 ten ac volt ölç.çevirdikçe volt değişir kayar.s1 s2 s3 arasında. burda faz açısına göre bir çıkış elde edilir.
olay burda bakarsın.
http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/SDCRDC1740_1741_1742.pdf

aletin resimlerini bekliyorum. :)

argetek

tamamdır saolasın yarın resimleri cekip yollarım eline  emegine saglık

saygılarımla
Saygılarımla...

F®T

ac ver dedisek 220 volt verme ha!

önce ohm ları ölç bir bakalım dediğimiz cihazmı sonra bakarız.

ohmajlar önemli hepsini ölç bakalım gerilim en son iş....

DİKKAT!!! Bu konu ile ilgili yapılan tüm bilgi alışverişi  göz önüne alınıp kullanılması sonucu doğacak zararlardan dolayı  hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.Bilginize.

argetek

merak etme  once  omaj  olcmeden  zaten  gerilim  uygulamam  uyguladıgım dada  varyak  uzerinden  1 volt  tan  max 24  volt  a  kadar  uygularım  cunki  cihazın  diger orneklerinde  max  24  voltun  ustunde  calısanı  cok  nadir  sadece  dikkatimi ceken  kısım  orneklerde  hep  dc  gerilim  uygulanmıs  :)
Saygılarımla...

argetek

Merhaba  arkadaslar  bugun  dun  bahsettigim  cihazın  yani anomeskop  un  yanına  gittim  ve  vinc  kiralayıp diregin tepesinden  cihazı  soktum  cihazın  resmi asagida  gorunuyor  :)

http://hizliresim.com/Wk4BgP

simdide  gelelim  isin  asıl  noktasına  cihazın  icini actım  ve  kanadadan  gelen  bir  cihazın  bu kadar  uyduruk  cıkabilecegini  tahmin edemedigimden  hali  ile  pic  ile  herhangi bir  deger  hatta  onaj  ve  gerilim  hic  birsey  okuyamamısım  olay  su  arkadaslar  dort  kablo  4  kutup u  temsil  ediyor  adam  cihazın  icine  aliminyum kompazitten  bir  daire  kesmis  bunu  4  e  bolmus  her  bolum  bir  kutup  oluyor  orta  kısıma da  bir  kontak  niyetine  birseyler  koymus bizim  kablo  konnektorlerine  benziyor  :)
bu  kontak  hangi  kutubun  ustunde  ise  o kutubun  kablosu  kısadevre  oluyor  ve  o kutubu  artık  nasıl  degerlendircegine  sen  karar  veriyorsun  lakin  benim  birkacgundur  bu  anomeskop tan  hic  bir  deger alamamamın asıl  sebebi  orta  kutup  govdeye  kısa devre  asagıya  inen  kablo  ise  sadece  4  kablo  blandaj kısmı ise  govdeye  baglanmadıgından  ben  hic  bir  veri  alamadım  asagıdan sorunun  cozumu  icin  fikir  veren  tum  arkadaslara  tekrar  tekrar  tesekkur  ederim  hos  gerci  F.T arkadastan  baskası  yazmamıstı  konuya  ama  yinede  olsun  herkeze  tesekkurler

simdi  yeni  soru  ben  bu  daire  yi  8  e  bolup  asagıya  8  uc  indirerek  ara degerleride  okumayı  dusunuyorum  yaki  kuzey  yani sira  kuze-batı  gibi  degerleride  alıcam  simdi  bunun  icin  pic  e  8  adet  buton  tanımlayıp  her  kontagı  bir  buton  gibi  yapmayı  planlıyorum  tek  kafama  takılan  bu  durumda  cihazın  pic  kartından  uzaklıgı  yaklasık 20  mt  olacak  bu  mesafedeki  kablo  uzunlugu  buton  komutu  icin  sorun  yasatırmı  yada  yasatırsa  bunu  baska  nasıl  cozeriz  baska  turlu  bir  fikri  tasarımı  dusuncesi  olan  arkadaslardan  yorumlarını  bekliyorum  herkeze  simdiden  tesekkur  ederim 
http://hizliresim.com/MpXNWM

Saygılarımla...
Saygılarımla...

F®T

argetek nasıl bir sitem bu anlamadım.4 siviç var orta ucu direğe kısa devre olsada sistem sana her pozisyonda kontak verir.Bide bu kontaklar nasıl bir göstergeye giriyor.lambamı yakıyor.İbreli göstergemi var???Net bilgiler vermen lazım.

argetek

Sevgili  F.T  olayı  sole  dusun  sistemde  4  adet  buton  var  butonların bir  ucu govdeye  verilmis  diger  uclar  ise  4 adet  kablo  ile  asagı  indirilmis  durumda  gosterge  kısmına  gelincede  su an  hicbir  gosterge  yok  ortada  ben  pic  ile  gosterge  kısmını  yapıcam  zaten  yapmayı  planladıgım  gosterge  ise  su  ise  yarayacak  benim  hangi renk  kablom  govde  ile  kısa  devre  veriyorsa  o  butona  basılmıs  oldugunu  varsayıp  lcd  de  bu yonu  kuzey guney dogu  batı  isimleri  ile  yazdırıcam  bunu  yazarken  de  aynı  zamanda  pic  su  işlemide  yanında  yurutecek

if kuzey low  THEN
portb.1 HIGH
if Guney Low THEN
portb.2 HIGH

peki  bu  kod  ne  is  yapacak  bir  motor  dusun  eger  kuzey  kontagından  veri  aldıysam  motor  kuzey  yonunde  donecek guney kontagından veri  aldı  isem  motor  bukez guney yonune  donecek donme  mesafelerini  ise  sure  tanımlı  yapmayı  dusunuyorum  cunki  motora stop  swic takılacak  bir  yer  yok  bu  durumda  sure bir  degiskende  surekli  yenilenecek  ve  sallıyorum  sure 360  oldugunda  kuzey  den  guney e  giderken  dondugu  yonun  tam  tersinde  donecek  ve yine  kuzeye  gelecek  neden  360  derece dondukten  sonra  tam  ters istikamette  donuyor  dersende  yukarıda  bir  dunya  kablo  var  ve  sonsuz  tur  donerce  motor  tum  kablolar  karısıp  kopabilir  bu  durumda  sunu sordugunu  duyar  gibiyim  ozaman  neden  fırcalı  yada  bilezikli  sistem  kullanılmıyor  kablolardan  akan  akım  cok  yuksek  oldugundan  komurler  ortalama  1 ayda  yıpranıp  degismesi gerekiyor  her  ay  bu  sistemin durup  bakım  yapılması  mumkun  degil bilezikli  sistemlerde ise  yine aynı  akımlardan  dolayı  kontaklar arkdan  dolayı  ya  yapısıyor  yada  zamanla  aşırı  aşınıyor

Saygılarımla 
Saygılarımla...