pic resetlenmesi

Başlatan bahdiyarusta, 29 Şubat 2016, 14:24:24

bahdiyarusta

merhaba arkadaşlar,

picin çıkışı ile 12v röle kontrol ediyorum. burda röle 0.5sn aralıklar ile çekip bırakıyor.
bu işlemi yaparken pic resetleniyor.

2.durumda şu yine bu kart ile 12v röle kontaklarından 220v luk kontaktör sürüyorum o kontaktörde 5.5Kw lık motoru aç kapat yapıyor.
benm röle çekince veya bırakınca pic resetleniyor.

çözüm bulamadım.

besleme 7805 girişinde 220uf çıkışında 100nf var,

desteklerinizi beklerim.

teşekkürler...
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

ete

Çözüm,
7805 yerine LM2575 kullanılacak.
Sigorta ayarlarında BOD_OFF veya varsa BORE_OFF yapılacak.
Pic besleme ayaklarına 100nf üzerinden bağlanacak.
Röle kontaklarına ayrıca 100nf kondansatör bağlanacak.
Mümkünse pic ile röle devresi (beslemesi ile birlikte ) optocoupler ile izole edilecek.

Başkada aklıma bir şey gelmedi.

Ete

efehurkan

Bahtiyar ustam pcb resmini koysaydınız bakardık, 12v kart beslemenizden kaynaklanıyor olabilir mi? röleyi nasıl sürdünüz acaba? Transistör veya diyot sorunu olabilir mi?

bahdiyarusta

ete hocam dediklerinizi uygulayacağım teşekkürler.

hurcan usta  teşekkürler..
                  - 66 -

argetek

sayın Bahtiyar  usta  aynı  sorunu  bende  role  surdugum  jkartlarda  yasıyorum  ben  kısmende  olsa  roleyi optp  aynı  zamanda  diyot  ve kondastor  uclusu  ile  filtre  etmeye  calısırak  cozdum  sayılır  gerci  3 roleden  fazlasında  yine  kısmen  ara ara  resetlemeler  oldu  ama  3  roleli  kartlarımda  simdilik  kısmen  olay cozuldu  ete  hocamında  dedigi  gibi  pic besleme  ayaklarındaki  condanstorler  mutlaka  koyulmalı  yanında  7505 in hem girişine  hemde  çıkışına  mutlaka  filtre  yapılmalı  boylece  kısmen  cozum  saglayabiliyoruz  ama  maliyet  önemli degil  ise  mutlaka  ve  mutlaka  bir  izole trafo  tavsiye  ederim  role  vi  pic  beslemesini  izole  trafo  ile  izole ederseniz  sorun  tamamı  ile  cozulecektir...
Saygılarımla...

bahdiyarusta

Alıntı yapılan: argetek - 29 Şubat 2016, 21:58:24
sayın Bahtiyar  usta  aynı  sorunu  bende  role  surdugum  jkartlarda  yasıyorum  ben  kısmende  olsa  roleyi optp  aynı  zamanda  diyot  ve kondastor  uclusu  ile  filtre  etmeye  calısırak  cozdum  sayılır  gerci  3 roleden  fazlasında  yine  kısmen  ara ara  resetlemeler  oldu  ama  3  roleli  kartlarımda  simdilik  kısmen  olay cozuldu  ete  hocamında  dedigi  gibi  pic besleme  ayaklarındaki  condanstorler  mutlaka  koyulmalı  yanında  7505 in hem girişine  hemde  çıkışına  mutlaka  filtre  yapılmalı  boylece  kısmen  cozum  saglayabiliyoruz  ama  maliyet  önemli degil  ise  mutlaka  ve  mutlaka  bir  izole trafo  tavsiye  ederim  role  vi  pic  beslemesini  izole  trafo  ile  izole ederseniz  sorun  tamamı  ile  cozulecektir...

çok teşekkürler....
denemeler yapayım bakalım olacak gibi görüyorum.
                  - 66 -