LADDER DİAGRAM MANTIĞI

Başlatan EMKE, 07 Mart 2016, 10:38:35

EMKE

Arkadaşlar herkese iyi haftalar  merak ettiğim birşey var , sadece merak ediyorum plc lerde kullanılan ladder diagram c# yada vb veya başka programlama dilleri ile nasıl yapılıyor içimizde bilenler var ise biraz anlatabilirlermi bende araştırıyorum ama ingilizcemin yetersizliği  tıkanmama sebep oluyor ladder diagram eklentisi vs gibi eklentiler var ise bunlar nelerdir gibi açıklamalar çünkü pıc ile plc gibi konular görmüştüm hatta bir üniversiteden yapan bir hoca bile vardı ama ladder software mantığını nasıl oluşturmamız lazım bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ediyorum cevaplar için şimdiden.

EMKE

Bu konuda bilgisi olan yokmu arkadaşlar.

Mali-88

Bu iş tek kişinin yapabileceği birşey değil konusunda uzman elektronîk,haberleşme,yazılım mühendislerinden oluşan bir ekip işi türkiyede üretilen gmt adındaki plc nin yöneticileriyle geçen ay toplantı yaptık gmtsoft adındaki plc yazılımları var yeni sofware için 1 yıldır uğraşıyolar hala bitîremişler olmayacak birşey değil Ama ekip işi

mesut25

merhaba sorunuzu tam anlayamadım ama plc profibus ile rs485  mpı veya dp port üzerinden haberleşen bir sistem (bazı ücretsiz protokollerde var )  ladder mantıgı açık kapalı kontak şeklinde 1 bit lik (bool) şekilerle görsellik saglanmıştır  plc ve pıc arasında haberleşme seriport  rs485 çevirici şeklinde haberlemme saglanabilir diye düşünüyorum çünki plc belli bir haberleşme protokolü var her taktıgın parçanın GDS FİLE dosyası olmalı plc e tanıtılması gerekir  bu  pc de takılan bir şeyin sürücüsünü yüklemek gibi bir şey LADDER mantıgı aslında bir kontaktörün veya rolenin açık kapalı kontaklarını kulanarak yaptıgın devrenin aynısıdır şöyle düşün bir uctan  24v gönderiyorsun  bir rolenin acık kontagına giriyorsun ordan çıkıp başka bir rolenin kapalı kontagına giryorsun ordan çıkıp başka bir rolenin acık kontagına giryor ve ordan çıkıp lambaya baglıyorsun plc de role kontakları giriş lambada çıkış olarak 1 bit lik veri kabul edilir bunlar plc baglı giriş ve çıkış moduller tarafından belirlenir ilgi modülün giriş istenen veri gelirse çıkış olarak lambanın yanması için çıkış modülüne 24v çıkış verdirilir  kısaca anlatmaya çalıştım sorun ne tam anlamadım ama okuyacak arkadaşa faydalı olur belki

zeynal

Merhaba,arkadaşlar.Belki bu program ilginizi çeker.Kolay gelsin

gogoce

dijital kapıları incele onların elektrik karşılıkları sana yardımcı olabilir

AND-OR-NOR-NAND-XOR GİBİ...
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar