Pic Basic Brushless Motor Kontrolu

Başlatan Oracle1, 08 Mart 2016, 19:50:49

Oracle1

Merhaba arkadaşlar pbp ile brushless motor kontrolü nasıl yaparız mantık olarak bilgi verebilir misiniz? Çok hızlı döndükleri için tam alarak nasıl bir program mantığı ile süreriz ve kontrol ederiz.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

~ENES~

usta bu motorları sürmenin en kolay yolu esc kullanmaktadır .. esc ye sadece pwm sinyalii göderip rahatlıkla hız kontrolü yapabilirsin .. ben kullanıyorum bunu endüstride..
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

İlyas KAYA

@MB_77;

2005 yılında fırçasız motor ile otomatik kapı sistemi yapıp 1000 tane sattım. Nasıl ilk yerli oluyor :)

2002 de fırçasız motorlara ilgi duymaya başladım. 2004 'e kadar sürme ve kontrol argesini yaptım.2005 yılında otomatik kapı sistemini komple yapıp satmaya başladım.

Sürmesi kontrol etmesi gerçekten zor. Şimdi hazır fırçasız motor driver entegreleri var. Hazır 3 phase mosfet sürücüler var. IR2130 gibi.

Yalnız bu zorluğun yanında bir kere yaparsanız artık her işi bu motorlara yaptırabilirsiniz. Step motor gibi de kullanabilirsiniz. Yüksek güçlü ve sessiz olmalarından dolayı her alanda rahat rahat kullanırsınız.

En iyi kaynak arkadaşlarımızında söylediği üzere microchip 'in sitesi. Ancak PIC BASIC ile çok zorlanacaksınız. Ben de PIC BASIC ile yaptım ama sizi biraz üzer.

Daha hızlı işlemler yapmanız gerekeceği için ARDUINO ile deneyebilirsiniz mesela.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

gogoce

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 09 Mart 2016, 12:42:55
@MB_77;

2005 yılında fırçasız motor ile otomatik kapı sistemi yapıp 1000 tane sattım. Nasıl ilk yerli oluyor :)

2002 de fırçasız motorlara ilgi duymaya başladım. 2004 'e kadar sürme ve kontrol argesini yaptım.2005 yılında otomatik kapı sistemini komple yapıp satmaya başladım.

Sürmesi kontrol etmesi gerçekten zor. Şimdi hazır fırçasız motor driver entegreleri var. Hazır 3 phase mosfet sürücüler var. IR2130 gibi.

Yalnız bu zorluğun yanında bir kere yaparsanız artık her işi bu motorlara yaptırabilirsiniz. Step motor gibi de kullanabilirsiniz. Yüksek güçlü ve sessiz olmalarından dolayı her alanda rahat rahat kullanırsınız.

En iyi kaynak arkadaşlarımızında söylediği üzere microchip 'in sitesi. Ancak PIC BASIC ile çok zorlanacaksınız. Ben de PIC BASIC ile yaptım ama sizi biraz üzer.

Daha hızlı işlemler yapmanız gerekeceği için ARDUINO ile deneyebilirsiniz mesela.

İlyas hocam

"Ben Pic Basic ile yaptım ama sizi biraz üzer"

kısmını yanlış buluyorum . Sizi sonuca götürdüğüne göre bu arkadaş ta gidebilir . Bu yazdığınızdan
"Ben yaptım ama sen biraz zor yaparsın " gibi bir anlam çıkarılabilir

Yanlış anlaşılmalara sebep olabilir bu yazdığınız cümle...

saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

MB_77

gogoce

Ben sadece ben yaptım ama sizi biraz üzer kısmına takıldım . Diğerler yazılanlar için değil . Yanlış anlaşılabilir diye söyledim . Kötü bir niyetim yok.
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

MB_77

MB_77

İlyas KAYA

Sayın ; gogoce; El insaf diyorum sadece. Ben Pic basic ile çok uğraşırsınız daha kolay yoldan C yada arduino ile yapın dedim. Aynı cümlenin hemen altındaki paragrafı da okusaydınız daha iyi anlayacaktınız.

Evet ben yaptım ve zorluğunu biliyorum. Boşuna uğraşmanıza da gerek olmadığını söylüyorum...
Benim gibi macera arıyorsanız o ayrı mesele tabiki..

Ama aklıma şu söz geldi hemen; "Başkalarının tecrübelerini yaşayarak tasdik etmek kadar büyük aptallık yoktur.."

Esen kalın.sayın @MB_77 ; Estafurullah o nasıl söz. Hadsizlik vs. yok. Sorun da yok. :) Aramızda konuşuyoruz öyle.

BLDC motorlar hızlı , sağlam , sessiz ve güçlü. Üretim için Türkiye de proje başlattık ancak mıknatıs da takıldık.
Büyüklerini üretmek kolay ancak küçükleri zor zanaat. Şuan 2-3 yıl önce kurulan bir fabrika da tren ve metro lar için fırçasız motorlar yerli olarak üretiliyor.
Asıl mesele kontrol kısmı.

MB_77

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: MB_77 - 09 Mart 2016, 23:04:24
İlyaz Bey,

motorlar gibi escler de ticari açıdan çok ilgi çekici. artık hobi sektörünün neredeyse tamamı fırçasız motor ve escler üzerine kurulu. 400-500watt gibi daha güçlü escler ise çok ciddi fiyatları var ve anladığım kadarıyla mosfetleri büyütüp kolayca yanmasın diye bir kaç tedbir almaktan başka pek bir farkı yok düşük güçlülerden.

e ticaret ile dünya çapında çok güzel bir kazanım olabilir. Bu konuda çalışmayı düşünmelisiniz bence.

simülasyonda biraz çalışmalarım olmuştu. kararsız bir biçimde 600 devirleri anca görebildim :)

Simulasyon ile pek alakası yok hocam. Simulasyonda encoder uçlarını motora bağlarsan gene dönüyor :D
Tam zamanında doğru sargıya gerilim vermezseniz mosfetlerin ömrü bir kaç dakika sürüyor. Herşey doğru sarımı izleyip doğru zamanda mosfetleri tetiklemek ve bunu hızlı yapmak.
Pic basic ile 20 mhz osilatörde bir motoru tam devirde çeviremiyorsunuz mesela. Hiç bekleme yok (komut beklemesi hariç) kesmeler yetişmiyor bile.
Hatta kesmeler ana döngüden daha yavaş kalıyor ne hikmetse :)
ASM işin içine girmeden de zaten çok zor. Kaldı ki PBP ile olsun.
Türkiye de daha yeni yeni farkına varılıyor bu motorların ve üstüne düşülüyor.
O nedenle tabiki ticari pastası şuan için büyük.

Bu sıra 3d yazıcı ile uğraşıyorum. Bir yandan imalatlar bir yandan arge ler. Buraya dahi girmeye vakit bulamıyorum. Şuan dahi teslimattan geliyorum düşünün.

MB_77