DCM250B Pusula Sensörü İle Pic Haberleşmesi

Başlatan anlhlc, 16 Mart 2016, 11:22:15

anlhlc

Herkese Merhaba,
Ekteki sensörü çinden sipariş ettim. RS232 haberleşme protokolünü kullanıyor. Sensörden gelen verileri okuyup PIC e yorumlatmam gerekiyor. Nerden başlamalıyım yardımcı olabilir misiniz? Sensör gelene kadar Bilgisayarın RS232 sinden çalışmalar yapsam sensörde de aynı sonucu alır mıyım?

deepdiver

Merhabalar,

Öncelikle sensörün datasheet'ini bulup iyice öğrenmelisin.
Sensörden veri okumak için hangi komutaları göndermen gerekiyor ve aldığı veriler hangi formatta öğrenirsen ona göre kod yazabilirsin.

Bilgisayar ile PIC arasında deneme yapmakn zor zira sensörün sana göndereceği bilgileri bilmen gerekiyor ve ayrıca TTL çevirici lazım.
Bunun yerine simülasyon kullanman en kolayıdır.
Simülasyonda terminal penceresi üzerinden sensörden gelmesini beklediğin veriyi gönderip PIC'in bu veriyi işlemesini sağlayabilirsin.

Gördüğün gibi tüm çözümlerde ilk adım DATASHEET.
Tüm işlemciler aynı hızda bekler!

ete

Deepdiver,
Yukarıdakı blok şemaya bakıp TTL çevirici lazım semişsin ama o bağlantı şekli sensörün bir PC ye bağlantı şekli olup bu şekilde kullanılacak ise çevirici gerekli. Ancak arkadaş zaten pic ile kullanacağım diyorki o aaman gerekli değil zira sensörde pic de TTL çalışıyor. Bu durumda verdiğin bilgi pek çok kişi tarafından yanlış yorumlanır. Çünki doğru değil.

Anlhlc,
Evet sonuçta data sheet açılıp data paketi hangi formatta registerler kim onlar öğrenilirse pek sorun olacağını sanmıyorum. Kısaca sensörden kaç tane bilgi alacaksın , bu bilgiler nedir önden öğrenmen gerek. Birde haberleşme hızını belirle.

Ete

deepdiver

Ete hocam,

TTL çevirici olayını "Sensör gelene kadar Bilgisayarın RS232 sinden çalışmalar yapsam sensörde de aynı sonucu alır mıyım?" sorusuna yanıt olarak vermiştim. Yanlış anlaşılmış sanırım. Bilgisayar ile PIC arasında deneme yapmakn zor zira sensörün sana göndereceği bilgileri bilmen gerekiyor ve ayrıca TTL çevirici lazım.

Yine de yanlış anlamış olan olabilir. Dikkat ve titizliğiniz için teşekkürler
Tüm işlemciler aynı hızda bekler!

ete

Datasheet de aletin kalibrasyonu için hazırlanmış bir pc arayüz programından bahsediliyor. Bunu kullqnmak için elbette çevirici gerekir.öama senin ilk açıklaman pic ile kullanırken çevirici gerekir imajını veriyorduno nedenle ilave açıklama yaptım. İkinci açıklaman doğru oldu neyin nerede gerektiği açıklanırsa uygulayanlar şaşırmazlar değilmi.

Ete