Tda7000 entegresi hakk.

Başlatan cemilsivas, 25 Mart 2016, 10:18:22

cemilsivas

Merhabalar. Ben tda7000 entegresi ile radyo devresi kurmaya çalışıyorum. Resimde verdiğim devreyi kurdum ancak ses alamadım. Yaptığım denemeler;
1- Frekansı bozar diye devre elemanlarının bacaklarını en kısa şekilde kestim.
2- Farklı sarım bobin denedim. En son 3mm çapında 0,6 mm kalındığındaki telden 4 tur sardım.
3- Fm tuning kapasitör, ayarlı ve trimmer kapasitörler denedim. Resimdeki kapasitörün ise c4 bölümünü kullandım. Yine ses alamadım.
4- Ses katında problem var mı diye mikrofonla deneme yaptım. Herhangi bir sorun yoktu. tda nın 2. pinine direk kulaklı bağlayıp 7v ile deneme yaptım. Ancak yine ses alamadım.

Çözüm önerilerinizi bekliyorum.  Bir de entegrenin bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Yardımcı olursanız sevinirim.

huseyin0579

İlk problem devrenin board üzerinde kurulu olması temas etmeyen hat olabilir!..Ayrıca entegre + beslemesi ile amfi entegresi beslemesini ayrı ayrı uygulamayı deneyin entegreye +4.5v ve amfi entegresine +4.5v iki ayrı besleme ucu olsun aynı bataryadan enerji bağlantısı yapmayın 12v volt batarya var ve bunu iki ayrı 7805 regülatör ile iki ayrı 5v oluşturun ve ayrı ayrı besleme yapın ses entegresine ayrı amfi entegresine ayrı verip deneyin, ayrıca kullandığınız bataryalar kaliteli yüksek akımlı batarya "akü veya pil" olsun bu şekilde deneyin!...Entegrelerin voltaj değerine dikkat edeceksiniz!..

huseyin0579

Son olarak entegre besleme bağlantı ayaklarını kontrol eder'misiniz doğru bağlantı olmuşmu resimlerden anlaşılmıyor üstten çekilmiş resim olsa sorun kısa sürede çözülebilir.

cemilsivas

Cevap için teşekkür ederim. Sorun yanloş devre imiş. Kendi datasheetindeki devre aslında ama yine de çalışmıyor. Kısa zamanda doğru devrenin şemasını atacağım. Mesela vendeki decrede 3 ce 4 uçlar gnd ye çekilmiş.