buzdolabı alarmı

Başlatan onurinci, 30 Mart 2016, 00:15:25

onurinci

hocam selam
buzdolabı kapısı torunlar falan açık unutuyor, bir basit devre yapayım dedim simulasyonda çalıştı,devrede herşeyi kontrol etmeme rağmen çalışmadı,amaç 4.5 voltluk bataryayı en uzun süre kullanmak...
senaryo    kapı açıldı bir dakika bekle kısa aralıklı iki bib yap 30 saniye sonra sürekli bip yap,buzzer kendinden ötmeli ve transistör ile sürüyorum,pik'in yazısı pek silik belkide sahte idi yarın bilindik güvendik bir yerden tedarik edeceğim,programda bir gariplik varmı acaba saygılar...

@ Device PIC12F675,WDT_ON,PWRT_ON,PROTECT_OFF, CPD_OFF,MCLR_OFF,BOD_OFF,INTRC_OSC_NOCLKOUT
DEFINE OSC 4
DEFINE OSCCAL_1K 1

TRISIO= %000000 : GPIO= 0
CMCON= 7 : ANSEL= 0

Start:
SLEEP 60
      GPIO.0 =1
NAP 6
      GPIO.0 =0
NAP 6
      GPIO.0 =1
NAP 6
      GPIO.0 =0
SLEEP 30
      GPIO.0 =1           

STOP           
END

ete

Bu sistemde en kritik şey WDT ın off değil ON olmasıdır. Çünki Sleep ve NAP bu timer'ı kullanır off olursa sistem çalışmaz.
Simulasyonda çalışıyorsa gerçektede çalışması gerekir. Zaten programda öyle kafa yoracak bir şeyde yok. Kesin çalışması gerekir.
Ete

onurinci

hocam bu kadar basit bir program beni çıldırttı,programlayıcılarım picStart Plus ve Pickit 2 Plus her ikiside microchip'in orijinal aletleri,piclerden şüphelendiğm için bu gün muhtelif esnaftan karma pic aldım,geldim eve programladım çalışmadı.....

çalışan bir devremden bir pic söküp onu tekrar programladım yine çalışmadı,programın simulasyonda çalışması bana güven vermişti,,,pause'lerile tekrar yazdım kusursuz çalıştı işimi gördüm,,, fakat led yak led sön attım çalışmayan pic'lere kesinlikle çalışmadılar ,para değil merak dört adet pic Sleep Nap ve WTD on üçlüsü Picleri geri dönülmez olarak bozdular,okuma yazma verify işlemleri kusursuz ama tık yok,basicpro forum yöneticilerine yolladım programı,üç saat sonra geri döndüler aynı sorunla karşılaştık dediler,tesadüfen virüs yazdım galiba,yarınki mailleri bekliyorum..
not bozulanları tüm osilatör modlarında denedim.....external MCLR kristal osc falan hepsini denedim...enteresan benimi bulur heder şeyler...

ete

gerçekten enteresanmış. Bende bir deneyeyim bakayım ne oluyor.
Ete