16F628a VE Telitgm862 gsm modülü projesi hakkında

Başlatan muyat, 30 Mart 2016, 01:16:13

muyat

Arkadaşlar merhaba
Kullandıgım işlemci:16f628a
GSM modülü:Telit gm862 eski bir modül
16f628a ve  gsm modüllü bir devre yapmaya çalışıyorum.Henüz ütüyle karta basmadım yanlışlık olabilir diye.

Öncelikle 8mhz kristal ve picin porta.6 ve porta.7 bacaklarına 33pf kondansatör kullanacagım.Bu şekilde sorun olur mu?
Çift girişli bir sistemde girişlere göre gsm modülü ,kullandıgım kişisel elimdeki telefona aşagıdaki kodlardaki gibi  sms göndercek veya arıcak.
Bir de bu işlemin tersini yapmak istiyorum.Yani eger aşagıdaki kodlar dogruysa sadece kullanmış oldugum elimdeki telefondan gsm modülüne sms göndererek röleyi 5 saniye çektirdikten sonra tekrar röleyi bırakmasını istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?
Ve son olarak bu sistemde 16f628a kullanmanın bir dezavantajı var mıdır?

@ __config _XT_OSC & _WDT_ON & _MCLRE_OFF & _LVP_OFF & _CP_OFF
INCLUDE "modedefs.bas"

' ******* Definitions *******
' ------------------------------

DEFINE OSC 8 ' Define clock Oscillator Frequency at 8Mhz
DEFINE HSER_RCSTA 90H ' Enable Hardware USART receive
DEFINE HSER_TXSTA 24H ' Set Hardware USART parameters
DEFINE HSER_BAUD 9600 ' Set baud rate to 9600
define HSER_CLROERR 1

TRISA = %00001100
TRISB = %00000000
PORTA =%00000000
PORTB = %00000000

GIRIS1 VAR PORTA.2
GIRIS2 VAR PORTA.3
ROLE VAR PORTB.7
LED1 VAR PORTA.0
LED2 VAR PORTA.1
LED3 VAR PORTB.4
' CHECK
FIRSTCHECK:
    HIGH LED1
    PAUSE 500
    HIGH LED2
    PAUSE 500
    HIGH LED3
    PAUSE 500
    LOW LED1
    LOW LED2
    LOW LED3

GSM_CHECK:
HSEROUT ["AT",13]                    'Send AT to modem followed by a CR
HSERIN 5000, GSM_CHECK, [WAIT("OK")] 'Check OK reply, wait 5sec max.
HIGH LED1
PAUSE 1000

HSEROUT ["AT+CMGF=1",13]            'send AT to modem followed by a CR and line feed
HSERIN 5000, GSM_CHECK, [WAIT("OK")]'Check OK reply, wait 5sec max.
HIGH PORTB.4
PAUSE 1000
LOW LED1
LOW LED2

BEGIN:

if GIRIS1 = 0 then SEND_SMS
IF GIRIS2= 0 THEN CALL_PHONE
PAUSE 1000
GOTO BEGIN

SEND_SMS:
HIGH LED1
HSEROUT ["at+cmgs=",34,"0505XXXXXXX",34,13]
PAUSE 1000
HSEROUT ["deneme",26]
HSERIN 10000, BEGIN, [WAIT("OK")]'Check OK reply, wait 10sec max.
LOW LED2
GOTO BEGIN

CALL_PHONE:
HIGH led2
HSEROUT ["atd[0505XXXXXXX];",13]
HSERIN 5000, BEGIN, [WAIT("OK")]'Check OK reply, wait 5sec max.
PAUSE 2000
LOW LED2
GOTO BEGIN
End

enes

Neden 8 Mhz..? 16F 628A nın dahili 4Mhz osilatorunu kullan.kristal ve kondanstore ihtiyacın kalmaz.ayrıca 2 pin de kullanım icin bosa cıkmıs olur.
ayrıca telit i bilmiyorum ama sim 900 ile bir çalışmam olmustu eskiden, tx rx pinleri max 3,3v levelde çalışır diye bi uyarı vardı katalogunda.ben 628a işlemcisini 3,3 volt ile çalıştıramamıştım(hernekadar çalısır diye açıklama varsa da katalogunda) level convertor le ugraşmamak için 16f88 işlemcisiyle 3,3voltta sorunsuz çalışmıştı.16f88 tavsiye ederim yani..ayrıca program kapasitesinin de fazla olması benim için tercih sebebi olmuştu.

sen telefondan Mesaj göndererek işlem yaptırmak istediğinde,  mesaj veya çagrı geldiğinde modülün ring pini konum değiştirmektedir pic ile bu pini denetleyerek, mesaj veya çağrı geldiğini algılatıp istediğin işlemi yaptırabilirsin.bunun için modülün kataloğunu iyice incelemen lazım..

muyat

Enes hocam teşekkürler.
Öncelikle şimdiye kadar led ve röle kontrollü basit devrelerle ugraştıgım için hiç kristal kullanmadım...Nette araştırmalarım sonucu gsm modüllü bazı devrelerde kristal kulllanıldıgını gördüm.O nedenle ben de kristal kullanayım dedim...
Bu devrede kristal kullanmak,kullanmamak neyi değiştirir..
Ayrıca ben elimdeki telit modülünün yurtdışından besleme kartını aldım.Yani pic beslemesiyle modülün beslemesi aynı güç kaynagından çıkıyor ama besleme kartları farklı.O nedenle sorun olmayacak diye düşünüyorum...
Ring pinini inceleyecegim yarın

caglar39294

Bu kartın iletişim kodları nedir acaba sitesinde de paylaşılmış fakat anlamadım. Genel olarak yazabilir misiniz rica etsem kodlara baktım fakat tam anlayamadım ccs c ile örnekleri varsa daha güzel olur.