7107 entegresi saçma değerler veriyor

Başlatan cemilsivas, 11 Nisan 2016, 12:56:55

cemilsivas

Merhaba. 7107 ile ısı ölçümü yapmak istiyorum. Resimdeki devreyi kurdum. Ancak 7 segmentlerde saçma şeyler çıktı. Segmentlerin üzerindeki ledler sürekli yanıp sönüyor. Hiç bir değer göstermiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Ya da elinde çalışan devre olan arkadaşlar devre şemasını gönderirlerse sevinirim.
Uyguladığım çözümler:
Devreyi 7805 ile regüle ederek besledim. Etkilenme olur diye devredeki kondansatör ve direnç bacaklarını en kısa şekile getirdim. Ayrıca devreyi breadboarda kurdum.

sonmoikan

Gerçekte denemedim ama simülasyonda çalışıyor. Faydalı olur umarım.
ABDULLAH

cemilsivas

Cevap için teşekkür ederim. Peki simetrik değil de tek besleme yapsak 26. Pini gnd ye bağlasak olur mu?

sonmoikan

Simülasyonda fark etmiyor. Lakin gerçekte ne sonuç verir bilemiyorum. Kimi örneklerde kullanılmış kimisinde kullanılmamış.
ABDULLAH

kudretuzuner

Alıntı yapılan: cemilsivas - 11 Nisan 2016, 15:26:45
Cevap için teşekkür ederim. Peki simetrik değil de tek besleme yapsak 26. Pini gnd ye bağlasak olur mu?
Merhaba,
Ben 7805 ve7905 kullanmıştım,
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/nationalsemiconductor/LM7905.pdf

cemilsivas

Benim resmini verdiğim devrede tek besleme kullanmış. Elimde imkan olmadığı için bu yolu denemem gerekiyor.

cemilsivas

Bu arada yanlışımı gördüm. Ben ortak katot almıştım. 7107 ortak anot kullanıyormuş. Ancak bu seferde 1. Digit(en sağdaki değer) sürekli ileri geri sayıp duruyor. 5 6 7 8 9 0 1 2 sonra geriye gidiyor. Bunun sebebi nedir? Bir de .22 değerli kondansatör var elimde. Bu 22 nf midir?

onurinci

.22 220nF eder,düşündüğünüz 22nF'den 10 adet paralel takmak icab eder...

cemilsivas

Arkadaşlar 7107 ile değerler almaya başladım. Ama bu sefer de ısı artarken 7107 de değer düşüyor. Potla birkaç kere ayar yaptım ama olmadı. Sorun ne olabilir? Bir de sabit değerde sürekli ondalık kısım değişiyor. Bununla ilgili ne yapabilirim?