lcd de ondalık yazma

Başlatan elektro77, 11 Nisan 2016, 18:51:51

ete

İşlemcilerde daima seçenek var ise A serisini kullan. Hem daha kaliteli hemde daha ucuzdurlar. A olmayanlar eski teknoloji.
O nedenle 16F877A ile değiştirdim dedim Sen ise tersini söylüyorsun 16F877 diye.

Gerçekte 16F877A kullanmalısın. Şayet elinde 16F877 var ise o zaman programdaki CMCON=7 komutunu silip yeniden derle ve onu kullan.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 13 Nisan 2016, 20:41:58
Kuruluk hesabı vigülden sonra iki haneye düşürülünce her şey normala döndü sanırım. Yinede dene istersen.
Bu arada , ana işlemciyi 18F877A olarak değiştirdim. Tek komut farkı bu işlemcide CMCON=7 ilavesi olup programa ilave ettim.
ANa programda ondalık değişince alıcıdaki hane sayısınıda 2 ye düşürmek gerekti onuda yaptım hepsi ilişiktedir.
Ete

hocam 18f877a yazmışsınızda o nedenle yanıldım.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

nemdeki durum değişikliğiyle ilgili sht 11 komut dizinine bir gözatabilirmisiniz hocam. bir hata olabilirmi.
nemin 100 e kadar çıktığı oluyor ve tekrar sıfıra dönüyor.sht11 bile bozuk olsa nem değerinin Tekrar sıfıra dönmesini engelleyebilir miyiz hocam? 100 de sabit kalsa.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

Hocam nemin dışında program saat gibi çalışıyor. ellerinize emeğinize sağlık.
Allah Razı olsun.
Harika bir insansınız.
Bu arada istanbulda da yazılımcılar arasında tanınır olmuşsunuz. Ünlü birisiniz. ETE yi bilmeyen yok. Asm ciler bile

elektro77

KURUAL:
KURU=RUZGAR+Float+ISI1+PH
KURU1=(KURU**100)
KURU1=DIV32 P3

Hocam bu formül bu işlemlerle ne yapıyor açıklayabilir mi siniz.?özellikle **100 ve div32 p3 ile

ete

KURU1=(KURU**100) işleminde 32 bit çarpma yapılmaktadır. KURU değişken değeri ile 100 32 bit bazında çarpılır. Bu çarpım sonucunu bir değişkene vermezsiniz tampon hafızada bekler. Hemen altına yazdığımız komut olan
KURU1=DIV32 P3 işleminde ise tampon hafızadaki değer P3 değerine 32 bit bazında bölünür.
Görülüğü üzere direk 32 bit değişken kullanmamakla bereber hem çarpmayı hemde bölmeyi 32 bit olarak yapmış oluyoruz.

Programı inceledim. Bulduğum tek kusur nem hesabında sıcaklığa göre kompanizasyon yapılmamış. Onu ilave ettim.
Başkada bir kusur gözükmüyor.

İlişiktedir.

Ete

elektro77

sht 11 data yollarının kalınlığından veya beslemeye yakın oluşundan etkilenirmi.
nasıl bir devre montajı yapılmalı.
yada yakın yapılmış ve yollar kalın ise bazı yerlere kondansatör atılırsa düzelirmi. düzelirse nerelere kondansatör atılmalı

ete

Bu dediklerin hiç birisi geçerli değil. Sensör ne kadar akım çekiyorki hatları kalın yapasın. Sadece data bacağına bağlanan pullup direncini 4K7  olarak kullan. Küçük değerli dirençler sorun olabilir. Sensörün besleme bacaklarınada 1 Mf kondansatör bağla.
Aslında Data sheet'ine bakarsan orada önerilmiş bir şeyler olacak idi hatırladığım.

Ete

elektro77