word tipi sayıcı eproom silinme mesi

Başlatan devreci22, 25 Nisan 2016, 12:19:06

devreci22

pici kapatıp açtığımda değişkendeki sayıları kapanırken nasil kayit edebilirim yeniden devam etmek için aynı zamanda o sayının üstüne  saymak istiyorum ETE hocam pice beslemeyi analogtan okutup elektrik kesintisi algılama sını yapıp kayıt alt prg gönderip  beslemedeki büyük kondansatör kayıt için yeterli diyor forumda eproom 1 milyon silinip yazilir ama her sayıyı kayıt ederse eprom bozulur write  .?? Analog okuyup programı birleşme yapamadım!

ete

Word tipi değişken 2 adres kullanılarak kayıt edilebilir. Değişkenimizin adı SAYI olsun.
WRITE Adres, SAYI.Byte1 , SAYI.Byte0 :pause 10 şeklinde kayıt edilir.
Program çalıştırıldığında,
READ Adres , SAYI.Byte1, SAYI.Byte0 şeklinde okunur. Okumada pause olması gerekmiyor.
Okunan değerler otomatikman sayı değişkenine yerleşir.

Sık sık kayıt yapmaktan kaçının gerektiği zaman kayıt yapın.
Ete

devreci22

Pic kapanırken nasıl  anlayıp  kayıt edeceğim orasini prg çözemedim hocam Özür dilerim

ete

Bu gibi durumlarda şebeke voltajından bir trfao yardımı ile DC-5V elde edilir. Bu voltajda yalnızca 1mf lık bir kondansatör kullanılırki şebeke kesildiğinde sözkonusu 5v da anında sönsün ve 0V haline gelebilsin. Aksi halde büyük kondansatör şarj olur ve şebeke kesildikten sonra bir müddet orada kalır.
Bu elde edilen 5V bir pine giriş olarak girilir ve ana beslemede büyük değerli bir kondansatör olmalıdır. Böylece şebeke kesilince kontrol voltajı olan 5v anında kesilmesine rağmen pic beslemedeki kondansatör sayesinde bir müddet daha çalışmasını sürdürür.
İşi çabuklaştırmak açısından kontrol voltaj ucu kesmeye bağlanırsa çok daha hızlıca sistem kapatılabilir.
Kesme düşen kenarda çalıştırılır. Böylece voltaj kesilince iligi pin sıfıra düşeceği için kesme oluşur program anında kesmeye atlar ve orada WRITE komutu ile değerler eprama kayıt edilir. Zaten kesmeden çıkamadan muhtemelen devrede kapanacaktır.

Ete

devreci22