NRF24L01 Kullanımı

Başlatan erdogan2734, 26 Haziran 2016, 00:07:04

erdogan2734

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 13 Temmuz 2016, 15:16:45
İkinci sorudan başlayalım cevap vermeye .. nRF'nin IRQ pininden , uygun bir data geldiğinde yada data aktarımı bittiğinde veya Enhanced Shock Burst modu kullanıldığında dikkate alınan ACK ve Auto Retransmit fonksiyonlarının maksimum değerlerine ulaşması durumunda interrupt bayrağı biçiminde okuma yapmak istersen bu değerleri 0 olarak ayarlaman gerekiyor .. Aksi halde 1 olarak kullanman gerekiyor .Yani bu yukarıdaki kondüsyonlar oluşursa bu pinin lojik 0 olması ile bir MCU'nun interrupt bacağı aracılığı yazılımını kesmeye götürebilirsin ama bana sorarsan şu ana kadar ben ihtiyaç duymadım , çünkü zaten 10 Megabit hızında SPI haberleşmesi yapıyorum , yazılımda pause'ta kullanmıyorum ki ayrıca nRF'nin buffer'ları çok katlı ve geniş olduğundan şu ana dek hiç kullanma eğilimine girmedim ..

İlk soruya gelince , Address Width'i ayarladıktan sonra , ön sembol eklerini yani adresleme bilgilerini direkt olarak ASCII biçimde de verebilirsin , istersen byte , bit , hex yada dec biçimde de verebilirsin .. Bu kısım MCU ile alakalı çünkü , sen "E" karakterini derlediğinde hex kodunda o yine hexadecimal biçime dönüştürülüyor .. Yani özgürsün ..

Burak

Burak Hocam Merhaba, Son zamanlarda pek fazla zaman bulamadığım için adım adım ilerlemeye çalışıyorum, geç cevap için kusura bakmayın.
Şimdi basit bir gönderim için gerekli adreslere gerekli değerleri yazmayı deniyorum.
Yapılması gereken bir gönderim için aşağıdaki registerlera sırası ile ilgili değerleri yazmam gerekiyor.
Ben kısaca bi yol çizmeye çalıştım gidiş yolum doğrumudur? Bakarsanız sevinirim.

1-0x00      W_REGISTER da  0x08 yazılarak sadece CRC'yi enable yaptım.
2-0x01      EN_AA da ack için pipe seçtim.
3.0x03      SETUP AW de adres genişliğini ayarlıyorum.
4.0x04      SETUP RETR de retransmit adetini ve zamanını ayarlıyorum.
5.0x05      RF_CH  de rf adresi seçiyorum
6.0x06      RF_SETUP da rf bilgi gönderim ve hız ayarlarını yapıyorum.
7.0x10      TX_ADDR tx için adres giriyorum
8.0x1C      DYNPD dinamik payload açıyorum
9.0x1D      FEATURE pipe0 için dinamik payload seçimi yapıyorum.

Buraya kadar seting ayarlamalarını yaptım.

Veri göndermek için cihazı power up moduna sokup, FLUSH_TX diyerek buradaki varsa eski tüm değerleri siliyorum.
W_TX_PAYLOAD'a verimi yazıyorum, verimi gönderdikten sonra,tekrar gönderim yoksa powerdown konumuna geçiyorum.

Sadece gidiş mantığım doğrumudur. Değilse nereye dikkat etmeliyim, eğer ACK ve CRC kullanmak istemezsem nasıl bir yol izlemeliyim.
Sadece yorumlarsanız çok mutlu olurum.

Hayırlı günler.
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

Burak

Sabit bir veri göndermek istediğini sanıyordum .. Dinamik Payload değişken datastreaming için kullanılır ...
CRC'yi enable yaptım cümlesindeki işlemde eksik ve anlamsız ayrıca CONFIG kayıtçısının adresi 0x00 , W_REGISTER ise bir komut .. Komutlar ve Kayıtçılar farklı şeyler .. Kayıtçıları nasıl okumayı başardıysan aynı şekilde yazma methodu ilede kayıtçılara yazmayı dene .. Enhanced Shock Burst modunu kullanırsan devreye ACK'ler , Auto Retransmit'ler ve Dynamic Payload kavramlarıda giriyo .. Ben klasik burst modunu kullandım o yüzden bu mod için yapılandırma sıralaması nasıl olacak bir fikrim yok ..

ACK'li yada ACK'siz alım veya gönderim için komutlar sayfa 51'de belirtilmiş , ihtiyacın olan herşey datasheet'te ..
Modlara (TX / RX)geçişle ilgili ihtiyacın olan herşey ise yine datasheet'te 57'de ...

Auto ACK kullandığın pipe için set yapılırsa devrede , clear edilirse (0) devre dışı kalır .. Auto ACK fonksiyon ayarı böyle yapılır .. Kendi yazılımlarıma baktığımda hep CRC kullandığımı farkettim , zamanında uğraştığım sistemlerde CRC eksikliği problem çıkarmıştı ve bunu devreye sokmak zorunda kalmıştım diye hatırladım .. Sende kullan , ama nasıl devre dışı bırakılıyor sorusunun cevabı ise ;

ENAA kayıtçısını öncelikle tamamen clear ediceksin , ardından config kayıtçısının 3. biti sıfır olucak ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

erdogan2734

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 15 Temmuz 2016, 17:29:19
Sabit bir veri göndermek istediğini sanıyordum .. Dinamik Payload değişken datastreaming için kullanılır ...
CRC'yi enable yaptım cümlesindeki işlemde eksik ve anlamsız ayrıca CONFIG kayıtçısının adresi 0x00 , W_REGISTER ise bir komut .. Komutlar ve Kayıtçılar farklı şeyler .. Kayıtçıları nasıl okumayı başardıysan aynı şekilde yazma methodu ilede kayıtçılara yazmayı dene .. Enhanced Shock Burst modunu kullanırsan devreye ACK'ler , Auto Retransmit'ler ve Dynamic Payload kavramlarıda giriyo .. Ben klasik burst modunu kullandım o yüzden bu mod için yapılandırma sıralaması nasıl olacak bir fikrim yok ..

ACK'li yada ACK'siz alım veya gönderim için komutlar sayfa 51'de belirtilmiş , ihtiyacın olan herşey datasheet'te ..
Modlara (TX / RX)geçişle ilgili ihtiyacın olan herşey ise yine datasheet'te 57'de ...

Auto ACK kullandığın pipe için set yapılırsa devrede , clear edilirse (0) devre dışı kalır .. Auto ACK fonksiyon ayarı böyle yapılır .. Kendi yazılımlarıma baktığımda hep CRC kullandığımı farkettim , zamanında uğraştığım sistemlerde CRC eksikliği problem çıkarmıştı ve bunu devreye sokmak zorunda kalmıştım diye hatırladım .. Sende kullan , ama nasıl devre dışı bırakılıyor sorusunun cevabı ise ;

ENAA kayıtçısını öncelikle tamamen clear ediceksin , ardından config kayıtçısının 3. biti sıfır olucak ..

Burak

Evet 0x00 adresi ile W_REGISTER komutunu karıştırdığımı şimdi fark ettim. Haklısınız komut ile adres birbirine girmiş oldu.
Başlangıç aşamasında dinamik Payload ihtiyacım yok, o sebeple dinamik payload yerine statik payload kullanmam gerektiğini düşünüyorum.
Örneğin  statik payload için bir tuşu bastığımda sabit bir veri gönderimi diyebiliriz öyle değilmi?
ACK kullanmadığım takdirde, klasik burts kullanmayı deneyeceğim en azından şimdilik bir tuşa bastığımda bir veri gitsin ve bu veri alındığında basit bir işlem yapılsın.

ACK sız kullanım için 51.sayfayı inceliyorum, birde klasik burts yöntemi için bir resim ekledim.

PRX operation nrf24+ sayfa 37

Sadece yöntem bu kadar ise söylediğim basit bir veri gönderimi için yeter de artar bile.

Klasik burst yöntemi için yapılandırma sırası nedir. (yüzeysel açıklamanız bile yeterli olur)

İyi akşamlar.

Erdoğan

Burak

Paylaştığın resimde işlem sırası nRF'nin RX modu için ifade edilmiş .. Asıl topoloji sayfa 22'de .. Onu incelemen gerekecek .. Tüm modlar var .. Datasheet'i derin bir şekilde incelemen gerek ,aksi halde bu işin içinden çıkamayacaksın ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

erdogan2734

TX_ADDR adresine

LSBBYTE'dan başlayarak 3 byte lık. "D" "R" "E" harflerini adres olarak belirledim yazıyorum.
Okumak istediğimde yine LSBBYTE dan başlayarak "D" harfini okuyorum.
"R" ve "E" harflerini okumak için nasıl bir komutla okumak istemeliyim.

Örneğin
SHIFTin  miso, sck, 0,[VERI] şeklinde "D" okunuyor.

devamı için SHIFTin  miso, sck, 0,[VERI.1]
                  SHIFTin  miso, sck, 0,[VERI.2] şeklindemi okumalıyım.

iyi çalışmalar.

CEVABINI DENEYEREK BULDUM
SHIFTOUT mosi, sck, 1,[ADRS]
SHIFTin  miso, sck, 0,[VER1]
SHIFTin  miso, sck, 0,[VER2]
SHIFTin  miso, sck, 0,[VER3]

şeklinde okuma yaptığımda ver1=D, ver2=R ver3=E değerini verdi lcd üzerinde.

Teşekkürler.

Erdoğan

ete

Bana kalırsa [Veri1,Veri2,Veri3] şeklinde okumalısın. Her bir değişken bir harfi ihtiva edecek.
Ete

erdogan2734

Alıntı yapılan: ete - 20 Temmuz 2016, 13:05:23
Bana kalırsa [Veri1,Veri2,Veri3] şeklinde okumalısın. Her bir değişken bir harfi ihtiva edecek.
Ete

Hocam dediğiniz gibi de denedim. Bu şekilde de oluyor  fazla komut kullanmadan okuyup yazabildim.
Bu şeklini kullanacağım. Teşekkürler.

Erdoğan

erdogan2734

Arkadaşlar Merhaba;
Bizim küçük dev NRF24L01'i uzun uğraşlar, Burak GÜNAY Hocam, ETE Hocam ve Magic_Gun'nın sayesinde çalıştırdım.
Dün burada programı paylaştım. Ancak biraz düşündükten sonra bu durumun yanlış olduğunun farkına vardım.
Ben bu işe ilk başladığımda burada paylaşılmış olan hazır bir program bulup modifiye yaptığımda belki NRF24L01 hakkında hiç bir bilgiye sahip olamayacaktım.
İlk uğraştığımda Burak Hocamızın özellikle pdf oku demesini şimdi daha iyi anlıyorum.

Sonuç olarak dediğim gibi benim yolum uzun daha bu işlemciyle işim bitmedi. İlgilenen arkadaşlarımıza teşekkür ederim.
Erdoğan

Burak

Gerçekten çok sevindim , emek ve uğraşlar sonucunda aslında bu RF işlemcinin ne kadar kolay olduğunu direktiflerimizinde katkılarıyla görmüş oldun .. Tek temennim hayırlı işlerde kullanman ve kötü niyetle kullanacak olanlardan bunu sakınman .. Aslında gönül istiyor ki , her çözüme ulaştırdığım protokol destekli radyo frekans sistemin işleyişini ve yazılımını ve hatta analog devre dizaynı ile burada paylaşmak ama maalesef içimi bir korku kaplıyor , bu korkunun sebebi bunu uzaktan kumanda ile harekete geçirebilen düzenekler olarak kullanan kötü niyetli insanlardır .. Ben kimsenin niyetini bilemem , niyetleri sadece mevla bilir ama kul olarakta bana kötü niyetli insanların emellerine katkıda bulunmamak konusunda bir önlem almak düşüyor .. Vaktiyle Erol hocamda RF konularında yardımda bulunmayacağını belirtmişti ama öğretmen gönlüyle yinede yazılımı bir noktaya getirmiş emek sarfetmiş insanlara kısmi destek sağlamaya devam etti , ettik .. O yüzden diyorum ki , hayırlı işlerde kullan , helal işlerde kolaylık sağlayacak bir cihaz olarak milletine halkına faydalı olacak işlerde çalıştırmayı sana nasip etsin .. Niyeti her türlü kötü olan nihayetinde bunları bir yerlerden hazır olarakta edinebilir elbette ama çevremizde donanımlı vasıflı tehlikeli emellere hizmet edenlerinde olduğunu ifade etmek zorundayım (maalesef), bizler yazılım geliştiriciler olarak sadece burada bildiğimiz kadarıyla , eksileri artıları ile niyetinin iyi olduğunu belirten projesinde tehlike hissetmediğimiz insanlara tamamen iyi niyetle ücret almadan sadece ve sadece yardım baabında destekte bulunuyoruz .. Bu cümleleri özellikle bu konu altında toplamamın bir sebebi var .. Onlarıda ifade etmel zorundayım ..

433 MHZ ve 2.4GHZ yayın bandı bilindiği üzere yasal hobist ve günlük kullanıma tabi olan frekans değerleridir .. Bunlardan 433 Mhz iletişim için kolaylıkla bloke edilebilir ve sekteye uğratılabilir bir Lambda skalasında yer almaktadır .. 2.4 GHZ ve özellikle FSK ve GFSK modülasyonu ile haberleşen sistemler neredeyse bir kablolu iletişim methodu kadar kuvvetli ve kesintisiz blokaj imkanı çok korkunç derecede zor olan bir yayın frekansıdır .. O yüzden şahsım bile ! yaptığım projeleri gidip bizzat nerede ve ne niyetle kullanılacağını gözlerimle görüp içime siner bir şekilde konsepte uygun dizayn edip montajınıda bizzat kendim yapmışımdır .. Sizlerede tavsiyem budur .. Naçizhane .. Bu aynı zamanda bir duyuru ve forum yöneticileri olarak iyi niyetimizin nişanesidir .. Böyle biline .. Herkese saygılarımızla ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

erdogan2734

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 22 Temmuz 2016, 16:43:08
Gerçekten çok sevindim , emek ve uğraşlar sonucunda aslında bu RF işlemcinin ne kadar kolay olduğunu direktiflerimizinde katkılarıyla görmüş oldun .. Tek temennim hayırlı işlerde kullanman ve kötü niyetle kullanacak olanlardan bunu sakınman .. Aslında gönül istiyor ki , her çözüme ulaştırdığım protokol destekli radyo frekans sistemin işleyişini ve yazılımını ve hatta analog devre dizaynı ile burada paylaşmak ama maalesef içimi bir korku kaplıyor , bu korkunun sebebi bunu uzaktan kumanda ile harekete geçirebilen düzenekler olarak kullanan kötü niyetli insanlardır .. Ben kimsenin niyetini bilemem , niyetleri sadece mevla bilir ama kul olarakta bana kötü niyetli insanların emellerine katkıda bulunmamak konusunda bir önlem almak düşüyor .. Vaktiyle Erol hocamda RF konularında yardımda bulunmayacağını belirtmişti ama öğretmen gönlüyle yinede yazılımı bir noktaya getirmiş emek sarfetmiş insanlara kısmi destek sağlamaya devam etti , ettik .. O yüzden diyorum ki , hayırlı işlerde kullan , helal işlerde kolaylık sağlayacak bir cihaz olarak milletine halkına faydalı olacak işlerde çalıştırmayı sana nasip etsin .. Niyeti her türlü kötü olan nihayetinde bunları bir yerlerden hazır olarakta edinebilir elbette ama çevremizde donanımlı vasıflı tehlikeli emellere hizmet edenlerinde olduğunu ifade etmek zorundayım (maalesef), bizler yazılım geliştiriciler olarak sadece burada bildiğimiz kadarıyla , eksileri artıları ile niyetinin iyi olduğunu belirten projesinde tehlike hissetmediğimiz insanlara tamamen iyi niyetle ücret almadan sadece ve sadece yardım baabında destekte bulunuyoruz .. Bu cümleleri özellikle bu konu altında toplamamın bir sebebi var .. Onlarıda ifade etmel zorundayım ..

433 MHZ ve 2.4GHZ yayın bandı bilindiği üzere yasal hobist ve günlük kullanıma tabi olan frekans değerleridir .. Bunlardan 433 Mhz iletişim için kolaylıkla bloke edilebilir ve sekteye uğratılabilir bir Lambda skalasında yer almaktadır .. 2.4 GHZ ve özellikle FSK ve GFSK modülasyonu ile haberleşen sistemler neredeyse bir kablolu iletişim methodu kadar kuvvetli ve kesintisiz blokaj imkanı çok korkunç derecede zor olan bir yayın frekansıdır .. O yüzden şahsım bile ! yaptığım projeleri gidip bizzat nerede ve ne niyetle kullanılacağını gözlerimle görüp içime siner bir şekilde konsepte uygun dizayn edip montajınıda bizzat kendim yapmışımdır .. Sizlerede tavsiyem budur .. Naçizhane .. Bu aynı zamanda bir duyuru ve forum yöneticileri olarak iyi niyetimizin nişanesidir .. Böyle biline .. Herkese saygılarımızla ..

Burak

Burak Hocam Merhaba;

Sizi çok iyi anlıyorum. Hele ki ülkemizin bu zor günlerin de normal bir insanın da anlayışla karşılaması gerekir.
Yani aslın da dediğiniz gibi ilk başta baya zor geldi, ama sizin yardımlarınızla bir şekilde bu işi başardım. Benim amacım sadece veri göndermek
olmadığından bu sadece bir başlangıç oldu. Forumda konuyu ilk açtığımda ses iletimi yapmak istediğimi yazmıştım.
Hedefim bu ve bu doğrultuda devam edeceğim.

Denemelerimden aldığım bir kaç sonuçtan bahsetmek isterim. Kapalı alanda net 50m veri iletişimi yapabildim. (Örneğin bulunduğum alan 4 katlı ve orta kata vericiyi kurup sürekli veri yollama işlemi yaptırdım, elime alıcıyı alıp katları gezdim veri kaçırma gibi bir durum olmadı, bahçeye çıktım ve biraz uzaklaştım 50 mt mesafe yine iletim sağladı.)
Açık alanda ise 75 mt mesafeye kadar veri gönderdim.
Şimdi daha önce sizinde bahsettiğiniz işlemci içerisinde bulunan diğer registerlara bakacağım amacım daha fazla neler yapabilirim.

Yine bu konu altından size bazı sorularım olacak, özellikle ses iletimi için beni yönlendirirseniz sevinirim.
Örneğin sıfırdan nereden başlamalıyım?

İlginiz için tekrardan teşekkür ederim.
Erdoğan

Burak

Ses iletimi yapmak için sadece PLL denen olayı kullanman gerekiyor .. PLL = Phase Locked Loop demektir , yani fazı sürekli bir döngü içine kilitleyip durmadan 2.4 ghz - 2.51 ghz arasında yayın yaptırıyorsun .. Şahsen bunun denemesinin yapıldığı bir ortamda bulundum ve gözlerimle çalışabildiğini gördüm ama tam kod ve devre şemasına bende hakim değilim A/V aktarımda .. Daha açık olarak söyleyelim ve handikaplarıda sıralayalım ;

2.4 GHZ'de sürekli %11111111 verisini gönderdiğimizi düşünelim .. Bu veri karşıya mükemmel bir sinüsoidal kaynak formu şeklinde ulaşır  ve hiç kesintiye uğramaz .. Bu durumda veri iletilirken sadece faz farkındaki ufak kaymalardan dolayı ses frekansında ufak bir ton değişimi oluşur .. Mühendislikte gördüğün R , L , C devrelerini hatırla R, L devrelerinde akım gerilimden her zaman kısmen geridedir burada da hava akı yolu bize bir nebze kapasitif yada indüktif etki yaratacak ve faz farkı oluşacak .. Bunu ifade etmemdeki ana sebep, çok temiz bir ses iletimi yapamayacak olmanı belirtmekti .. Yoğunlaşman gereken şey PLL ve sürekli iletim (Transmisyon) modunu ayarlamak  ardından analog veriyi dijitale dönüştürmek ve o veriyi SPI verisi şeklinde nRF'ye bir MCU aracılığı ile aktarmak .. Görüntüde aynı şekilde .. Hindistandaki bir elektronik mühendisi arkadaşım HDMI kablosu kısa geldi diye nRF ve ARM işbirliği sayesinde HD görüntü aktarımı yaptığını söyledi ... Dediğim gibi , hudut yok .. Bol araştırma bol deneme ve başarı .. Doğru yoldasın , çalışmalara ve araştırmalara devam , maalesef özellikle dijital ses ve görüntü işleme konularında benimde eksiklerim var ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

magic_gun

tebrikler :)) eline sağlık ,, azim deneme ve kesinlikle moral bozmadan calısmanın sonucu
ses iletimi icin ben olsam adc datalarını karsıya basar ve karsıdan dac ile yaklasık orjinal haline cevirirdim ,,,
burak gunaya katılıyorum
". Hindistandaki bir elektronik mühendisi arkadaşım HDMI kablosu kısa geldi diye nRF ve ARM işbirliği sayesinde HD görüntü aktarımı yaptığını söyledi ... Dediğim gibi , hudut yok .. Bol araştırma bol deneme ve başarı .. Doğru yoldasın , çalışmalara ve araştırmalara devam ,
"
yeterince hızlı bir işlemci ile bu hızlara erisilebilir diye dusunuyorum // hesap kitap yapmak lazım ama işlemci tarafınının saf asm yazılması lazım gibime geliyor selam ve dua ile
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

erdogan2734

Değerli Burak Hocam ve Magic_gun hocam;
Bir yandan araştırma yaparken bir yandan nasıl bir uygulama ile bu işe başlayabilirim şeklinde düşünürken, bir potansiyometreyi
vericinin analog pininden okudum ve karşı tarafa byte değerinde yolladım.
Sonuç; Bu ürün gerçekten şaka değil ve çok hızlı.

Sizin için birde video kaydı yaptım çok kısa onuda ekliyorum.
PLL ve ses iletimi için gerekli dataları inceleyip yoluma devam etmek istiyorum.
NRF24l01'e ilk başladığımda duruma ne  kadar fransız iem şu anda ses transferine de o kadar fransızım  araştırıp,öğrenip uygulamam da denemeler yapacağım.

https://www.dropbox.com/s/8rd66a2wmpozf2o/VID-20160723-WA0001.mp4?dl=0

VİDEO LINK
Verdiğiniz örnekler ve destek için çok teşekkür ederim.
Erdoğan

erdogan2734

Arkadaşlar Merhaba;
Ses iletimi ile ilgili bir kaç yol kat ettim onu sizlerle paylaşmak istedim. Magic_gun hocamızın tavsiyesi üzerine okuduğum değeri alıcı işlemcide direk bir porta vererek 8 bit çözünürlükte ses elde ettim. Aldığım ses çıkışını r-2r klasik dac ile sürüp dac çıkışına rc filtre uyguladım. Filtre çıkışını lm386 yükselteci opamp ile yükselterek ses çıkışı aldım. Aslında bir video da çektim, başlangıç açısından net bir ses değil sadece basları duyabiliyorum. Genel olarak baktığımızda sonuçta bir ses tonu duymak bile güzel ancak yeterli değil. 
http://ikalogic.cluster006.ovh.net/wp-content/uploads/8bitdac_2.jpg Örnek uyguladığım r-2r devresi resmi.
http://s12.postimg.org/97l93a3bh/Ads_z.png mucit23 arkadaşımızın zamanında paylaştığı rc filtresini kullandım.
http://dosya.co/jiayfthuy5iq/WhatsApp_Video_2016-08-01_at_19.07.24.mp4.html
Sizin için çektiğim video.

Dac hiç kullanmadım, dac 0808 8 bit olduğunu duyunca sabah bir heves ile aldım. Negatif besleme gerekliymiş onu gördüğümde hevesim kaçtı, bu elemanı çalıştıran oldumu acaba forumda bir iki konu gördüm ancak eksi beslemesi gerekli olduğundan ve eksi besleme ayarlayamadığımdan çalıştıramadım.

Ayrıca bu konu ile ilgili, RC filtre olabilir. DAC olabilir. DAC0808 çalışma mantığı hakkında olabilir, fikirlerinizi bilmek isterim.
ETE hocamın tavsiyesi üzerine işlemcileri 20 Mhz de çalıştırıp deneyeceğim belki hız biraz fark edebilir.
Burada Burak Hocama sormak istediğim bir şey var, CSN tetiklemelerini verirken aşağıdaki gibi, ben küçük pauseus komutu ile gecikme kullanıyorum. Bu gecikmeyi hiç koymasak sıkıntı olurmu? datasheette şu kadar gecikme koyun diye belirtilmemiş sadece tetikleme yapılması gerektiği bildirilmiş.

CSN=0
ADRS =$00
SHIFTin miso, sck, 1,[ADRS]
SHIFTin miso, sck, 1,[VERI]
pauseus 50' burayı min. kaç yapabiliriz hiç koymasam olurmu???
CSN=1

İlginiz için teşekkür ederim.
İyi akşamlar.

Erdoğan

Burak

İşlemci frekansın nedir ?

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω