RF İÇ DIŞ TERMOMETRE ÇALIŞMASI

Başlatan eprom_20, 14 Temmuz 2016, 22:41:12

eprom_20

ETE hocam merhaba,
pic ile iç dış termometre çalışmasında LCD ekran dış sıcaklığı gösterirken sürekli gidip geliyor,iç sıcaklıkta sabit dururkendış sıcaklıkta bunu yapamadım yardım edermisiniz..?

ete

Serin komutu kullanarak bu işi sağlıklı yapamazsın. Alıcı programda Kullandığın yöntemde sen önce sensör okuyorsun kş bu yaklaşık 750 ms zaman alıyor yani neredeyse 1 sn. sonra git bak bakalım gelen bilgi varmı deyip BAK etiketine yolluyorsun.
Verici de seninle senkron çalışırsa sorun yok. Yani sen BAK etiketine gittiğin zaman vericide tam o anda bir şeyler yollamaya başlarsa senin alıcın bilgileri alır. Ama sen sensör okurken verici bilgilerini yollamış ise ne olacak?. Elbette bir şey alınamayacak. Üstelik serin komutu programı orada bloke edip bağlayacak diğer işlerinde aksayacak. Nitekim bu dediklerim oluyorki sorun yaşıyorsun.
RF meselesi bir senkron meselesidir. Verici bilgi yolladığında alıcınında almaya hazır olması gerekir. Aksi halde bir birleri ile doğru şekilde buluşup bilgi alışverişi yapamazlar. O zaman nedir bu işin çaresi dersen alıcının mutlaka USART kesmesi kullanması gerekir. USART kesmesi tamamen geri planda çalışarak bekçi gibi RX portununbaşında bekler ve bir veri geliyormu ona bakar. Veri gelirse hemen onu alıp kendi buffer'ına yerleştirir ve ana programa kesme oluşturarak haber verir. Böylece ana programda kesme etiketine giderek o gelen veriyi alır. Bu sistemi kullandığın zaman ana programında GOSUB BAK şeklinde bir program satırı kullanman gerekmiyor. Gelen bilgi otomatik kesme etiketi içinde alınıyor ve sisteminde kesintisiz çalışıyor.
Bu anlattıklarıma uygun çalışan bir proje yapmıştım zaten. Sitede aşağıdaki linkte yer almaktadır. Üstelik bu sistemi bir kaç kişiyede yaptım sorunsuz çalışmaktadır.

Ete

http://etepic.com/index.php/topic,62.0.html

eprom_20

Cevabınız için tşk ederim Hocam.
programı dediğiniz gibi Usart kesmesi kullanarak düzelteceğim,çok sağolun..
Selametle

MS_59

ustam birde iç ve dış sensör değişkenleri farklı isimde olmalı (SIGN-ISI-FLOAT)
mehmet

eprom_20

Hocam programı usart kesme  kullanarak düzelttim.(sizin programınız üzerinden)
dilerim olmuştur.Bir eksiğim var mı hocam bir bakabilirmisiniz

ete

Eksiğin varsa devren çalışmaz dene görürsün. Bu şekilde yazılanlara bakarak elsik varmı diye kontrol zor bir iş ve her zaman olumlu sonuç vermiyor. Bende programları çalıştırarak kusur varmı diye bakıyorum zaten.

Ete

eprom_20