Usb pil şarz

Başlatan Oracle1, 20 Temmuz 2016, 22:47:17

Oracle1

Merhaba arkadaşlar usb +5V ile 4 volt 1A bir lion pili şarz eden basit bir devre nasıl tasarlayabilirim 4 volt olduğunda şarz kesime uğramasını istiyorum yardımcı olurmusunuz?

ete

USB den 1A alman mümkün değil makismum 500 ma alabilirsin. 1A alabilmen için 1A lik harici güç kaynağını USB beslemeye çevirmen gerekecek.
Ebay yada Aliexpress den USB ,1A charger TP4056 diye aratırsan devreni görebilirsin. fiyatı 1 USD den bile az. Hatta 1 USD ye bir kaç tane veriyorlar. Piyasamızda da 3TL dolayında satılıyor bu kart. Hiç tasarlamaya falan uğraşma. Bu alet 1A akım ile şarj yapabilmekte dolunca otomatik şarjı kesebilmektedir. İlla kendim yapacağım dersen entegre piyasada bulunuyor sanırım. expkits sitesine bakmanı öneririm. TP4056 nın data sheet'ini inceleyip standart şemasını uygulayabilirsinde.

Ete

Oracle1

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim  hocam

Oracle1

Hocam şunu sormak istiyorum tp4056 4 voltluk 2A pili bile sıkıntısız şarz edebilir demi

ete

Lityum piller 4,2v ile şarj edilir. Daha doğrusu pil voltajının 4,2V tu aşmamasına özen gösterilmelidir.
Bunu sağlamak için ya işlemci kontrolünde başta voltaj serbest akım kısıtlı (yaklaşık 1 saat süre ile) sonra akım serbest voltaj 4,2v verilerek şarj edilirler. Voltaj 4,2 ye ulaşınca yada pilin şarj olurken çektiği akım 100 ma ler seviyesine gelince şarj işlemi sona erdirilir.
İşlemci kontrolünüz yok ise direk pile 4,2v ve sabit bir akım verilir. Verilecek akım genelde pil kapasitesinin %70 ine kadar olan bir değerdir. Daha düşük de verilebilir bu durumda şarj süresi uzar.
2A lik bir pile 1 A şarj akımı verirseniz yaklaşık 2 saatte pil dolacaktır. Ancak çekilen akım gittikçe düşecek ve şarj süreside uzayacaktır. Ama 2 saat sonunda tatmnin edici bir şarja ulaşmış olursunuz.
Aynı pili 500 ma ile şarj ederseniz süre iki katına çıkar hepsi bu.

Ete