MOSFET İLE REZİSTANS KONTROL

Başlatan EMKE, 28 Temmuz 2016, 09:47:38

EMKE

Arkadaşlar merhaba herkese günaydın hayırlı işler  şimdi yapmak istediğim bir proje var rezistansı mosfet ile sürmem gerkiyor ama daha önce mosfetler ile çalışmadığım için bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var rezistansı mosfet ile on off kontrol yapmak istiyorum sadece bu konuda nasıl bir sistem uygulamam lazım pıc ve lm35 ile sıcaklığı ölçüp sadece iki set noktam olacak düşük ısı ve yüksek ısı diye projem bu yazılım yada devre şeması istemiyorum yönlendirmeniz yeterli teşekkürler.

EMKE

Kullanacağım mosfet IRFP064N n kanal mosfet olacak özellikle mosfeti pıc ile sürme konusunda  beni bilgilendirebilrseniz memnun olurum.

ete

Bana kalırsa mosfet sürücülerini araştır.
Mosfet, gate ucundan şarj - deşarj prensibi ile çalışır. Gate ucu bir kondansatör gibi davranır. Bu nedenle push-pull dediğimiz sistem ile sürülmesi gerekir ki mosfet sürücüleride bu mantık ile çalışırlar.

Ete

EMKE

Ete hocam cevabınız için teşekkür ederim öncelikle araştırmalarımda sürücü driver entegreleri ve sürücü devreler buldum  bunlardan bir tanesini isis'te simüle ettim simülasyonda düzgün çalışıyor eğer profesyonel mosfetlerle çalışmış arkadaşlarımız ve siz inceleyebilrmisiniiz sadece on off kontrol yapmak istiyorum pwm kullanılmıcak  bu devreyi ticari bir üründe kullanabilirmiyim artıları yada eksileri olurmu cevaplarınız için teşekkür ederim şimdiden.

ete

Devre usulüne uygun gözüküyor. Bana göre sorun yok ama bu konuda kendimi çok bilgili olarak görmem. Bu nedenle bir kaç kişiden daha öneri bekle derim.

Ete

EMKE

İsiste denediğimde bende bir problem göremedim hocam , mosfet konularında çalışmış arkadaşlardanda öneriler gelirse ona göre bu devreyi gerçeğe döküp denemesini yapmak istiyorum .

Elzemefe

mehmet

Çalışma gerlimi/akımı belli değil, yalıtım gerekli mi?
Resistans ve elektronik devre besleme
gerilimleri aynı mı, ayrı mı???
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

EMKE

Mehmet bey haklısınız çalışıcak olan rezistansım 24vdc  ile çalışıcak yaklaşık 240w gücünde buda takribi 10 a tekabul ediyor mosfet değerleri fazla bile aslında bu rezistans için , rezistans ve sürücü kısmı aynı kaynaktan beslenecek yani aküden aslında araç içerisinde çalışıcak bir sistem bu kontrol kısmının beslemesini lm2576-5 devresi ile kuracağım yalnız araçta çalışacağı için ekstradan bir filtreleme vs yapmam gerekirmi gürültü olayından pek emin değilim açıkçası , sadece mosfet ile çalışmadığım için vede maliyetten ötürü aslında sürücü entegresi ile değilde attığım şemadaki sistemi uygulamak istiyorum sizce ne olmalı ?.

mehmet

Aç/kapa olacağı için sadece snubber yapmak
yeterli olacaktır bence. Mcu çıkışına bir BJT transistör
ve sonrasına da bir adet IRFZ44, IRF3205 gibi bir
mosfet soğutucu ile yeterli olacaktır. Pwm de
olmadığı için fazladan filitre keyfi olarak yapılabilir...

http://goo.gl/AJbohu
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr