sg 3524 entegresi hakkında (invertör)

Başlatan topaz65, 23 Ağustos 2016, 22:52:23

topaz65

slm arkadaşlar..................
sg3524 entegresi ile geri beslemeli inverör yapmaktayım öğrenmek istediğim esas konu şu.......
entegrenin 1 nolu ucu geri besleme ucudur dolayısıyla debreye 12 volt dc verdiğinizde devre calışmaya başlar ayrıca sürücü trafosuna indüklenen voltaj ac kısmından 220 volt ve ya 230...veya 240 volt cıkmaya başlar geri belemesine bağlı olan trafo ve dc ayarlı pottan avometrede 220 volt ac yi görünceye kadar potla oynamaya başlarız .......
gelelim asıl meseleye devreye yük bagladıgınızda voltaj dusmuyor ama entegreye uc asagı bes yukarı bır voltaj ayarlamasına gıyor ben burayı anlayamadım yanı gerı besleme voltajında neler oluyorkı voltaj dusmuyor ayrıca uc asagı bes yukarı voltaj kararlı kalıyor
konuyu co ıyı bılen arkadasların yardımlarını beklıyorum
saygılarımla

ete

Geri besleme voltajının kaynağı invertörün çıkışı. Diyelimki invertör 220v ac üretiyor. Sonuçta güç bu invertörün beslemesi ve trafosu ile alakalı bir konu. Siz çıkışa bir yük ( diyelimki bir lamba) bağladınız. Lamba güç çeker ve çıkış voltajının düşmesine sebep olur. Entegre geri besleme ucundan bunu algılar ve otomatik olarak ürettiği pwm sinyalinin duty değerini biraz artırarak çıkıştaki voltajı eski değerine getirmeye çalışır. Yükü kaldırınca bu seferde çıkış voltajı artacaktır. Entegre geri besleme ucundan bunu yine algılar ve bu sefer pwm duty değerini düşürerek voltajı eski haline getirir.
Geri besleme çalışması bu şekildedir.
Ete

topaz65

bılgılerınız ıcın tesekkur ederım hocam
duty cycle olayını pıc ıle yanı arttırma ve azalma olarak yapabılırmıyız
saygılarımla

ete

Ne demek istediğini anlamıyorum. Duty değeri SG3524 de 1 ve 2 nolu pinlerden ayarlanmaktadır. Bu inlerdeki voltaj 2,5V olması gerekir. Bu voltajı bir pic ile PWM sinyali çıkartıp onu DC ye çevirerek ve duty değeri ile oynayarak 3525 e verebilirsin.
Ete

topaz65