18f4620 anolog dijital seçimi registeri

Başlatan efeworld, 27 Aralık 2016, 20:53:09

efeworld

hocam iyi akşamlar.ben 16f877 den 18f lere geçmek istiyorum.1 tane program yaptım bu program 16 f877 de adcon 1 =7 diyerek bütün uçları dijital yapıyorduk ama 18f4620 de adcon 1 =7 dediğimde ra0 re1 ve re2 yi anolog giriş olarak görüyor 2 tane tuşum ve ra0 anolog görüyor ra0 a ds18b20 nin dq ucunu bağladım ama okumuyor.sorum şu hocam bütün uçları dijital yapmak için hangi registeri kaç yapıcaz saygılarımla...

ete

efeworld

Hocam bitanesiniz.çok teşekkür ederim

ete

Aslında bu işin kaynağının Data Sheet olduğunu söylemem yersiz sağır sultan bile duymuştur artık.
Açarsın data sheet'i içindekiler listesinden ,10-Bit Analog to Digital Converter (A/D)Modul başlığını ararsın.
Bulunca ona tıklarsın. Genelde bu başlık altında işlemcinin bu iş için nasıl ayarlandığı anlatılır. Orada ADCON regşisterlerini bulup teker teker incelersin. Bir de bakarsınki ADCON1 registerinde Analog seçim tablosu verilmiş.
Bu tabloya bakınca bit3-bit0 bitlerine verlecek değerlere bağlı olarak pinlerin ne fonksiyon yapacağı tabloda gösterilmiş. En sonda yer alan %1111 seçeneğinde bütün analog pinler için D yani digital seçim olduğu görülebiliyor.
Bu anlattıklarımı anlamak için lisan bilmek gerekmiyor sadece görsel ifadeden yararlanıyoruz çünki.
Gelecek sefer kendinde denemelisin.
Ete

efeworld

hocam çok haklısınız açtım datasheetini 15 yada 20 sayfa baktım ben bununda adcon1 registeri olduğunu bilseydim görsel olarak arardım ama farklı bir register sanıyordum o yüzden hocam.çok teşekkür ederim ilginize