pic cmcon özelliği ile karşılaştırma

Başlatan huseyin0579, 24 Mart 2017, 23:48:28

huseyin0579

Hocam bu konuda örnek uygulama internet'te yok, yanlış anlamaz'sanız derslerde bu özelliğin anlatıldığı örnek bir uygulamada bulunmuyor. Hocam lm35 ısı sensör ve trimpot kullanılacak bir uygulama örneği pic16f877a için ilk adc kanalına lm35 sensör bağlantısı ve analog port üzerindeki +vref girişine trimpot ile 0 - 5volt arasında verilen referans gerilimin karşılaştırılması sonucunda belirnenen bir pinde çıkış elde etmek, hocam örnek şema ve kod eklemek istedim. Cmcon ve Vrcon ayarlamasını yapamadığım için bu sisteme örnek bir kod ekleyebilir'misiniz. Hocam benim çizeceğim şemayı kabul ederseniz bu konuda şema hazırlayıp eklerim, hocam saygılarımla....

ete

Bana göre çok önemsiz bir konu. Kaç kişinin komparatörü pic ile yapma ihtiyacı olabilirki. Komparatör dediğin iki giriş. Biri diğerinden yüksek ise çıkış ver mantığı ile çalışır ve bir opamp bunu kolaylıkla yapar. Bu nedenle önemsemedim.
Üstelik bak kaç senedir sitelere bakarım kimsenin bu konuda bir isteği çıkmadı yalnızca sen çıktın her nedense. Yanlış anlama demişsin anlamamaya çalışıyorum ama şeytan dürtüyor!!!.
Bu konu önemli bile olsa acemilerin işine yaramayacak bir konu olmak zorunda. Zira ancak belirli bir seviyeye gelmiş kişiler bu işten anlar veya ihtiyaç duyar. Kişi o seviyeye gelmiş ise zaten data sheet'i okuyup oradan bir anlam çıkartabilir ve işini görebilir diye düşünüyorum.

Voltaj ref modülü bence daha önemli Pek çok yerde kullanılıyor. Hatta fixed Voltaj Ref modülü dahada önemli. Zira besleme voltajına bağımlı olmaksızın sana sabit bir ref voltajı verir. Diğeri besleme voltajına bağımlıdır. Bu yüzden pekde önemi kalmıyor.
Yinede boş bir vakitte bir şeyler karalarım belki.

Ete

ete

Geniş açıklamalı bir ders notu niteliğinde bir döküman hazırladım ve Basic dersleri bölümüne ekledim.
Ete

huseyin0579

Hocam teşekkür ederim emeğinize sağlık....

huseyin0579

Hocam asm dilinde örnek simülasyon ve kod dosyalarını ekliyorum.

huseyin0579

Bu uygulamaya ilk başlangıç için simülasyon dosyası hazırladım. Kod için örnek eklenti yapmak istiyorum fakat bu işin mantığına dayanan bir algoritma hazırlayamadım sadece başlangıç kodu var ve istenilen durum pdf dosyasındaki açıklama ile çalışacak şekilde simülasyon çizimi yaptım. Hocam RA3 girişine uygulanan referans voltajına göre RA0 girişine verilen voltaj karşılaştırması ile portb.0 pininde bu karşılaştırmayı gözlemlemek yani giriş voltajı vref değerinden büyükse led yanık kalacak küçükse sönecek, saygılarımla hocam....
'****************************************************************
'*  Name    : KOMPARATORDENEME.BAS                              *
'*  Author  : []                                                *
'*  Notice  : Copyright (c)                                     *
'*          : All Rights Reserved                               *
'*  Date    : 25.03.2017                                        *
'*  Version : 1.0                                               *
'*  Notes   :                                                   *
'*          :                                                   *
'****************************************************************
'-----------------------------------------------------------------
@ DEVICE pic16F628a                      'işlemci 16F628                               
@ DEVICE pic16F628a, WDT_OFF              'Watch Dog timer açık
@ DEVICE pic16F628a, PWRT_ON             'Power on timer açık
@ DEVICE pic16F628a, PROTECT_OFF         'Kod Protek kapalı
@ DEVICE pic16F628a, MCLR_OFF            'MCLR pini kullanılmıyor.
@ DEVICE pic16F628a, INTRC_OSC_NOCLKOUT  'Dahili osilatör kullanılacak

DEFINE OSC 4

TRISA=%00001001
TRISB=%00000000
PORTB=0
PORTA=0

CMCON=%00000100
OPTION_REG.7=0

symbol LED=PORTB.0

BASLA:

GOTO BASLA

END

ete

Elinde bir proje var ve onu yapmaya çalıştığını anlıyorum.
BASLA:
      IF CMCON.6=0 then
        LED=1
      ELSE
        LED=0
      ENDIF

pause 100
      goto basla

Bütün yazman gerekn bu zor değil değilmi ?
Ete

huseyin0579

Hocam ALLAH razı olsun teşekkür ederim.