Dig Pot(PIC) RPM KONTROL

Başlatan mericsezer, 24 Mayıs 2017, 20:04:07

mericsezer

Arkadaşlar elimde çamaşır makinası motoru kontrolü yapan bir devre var.Devre üzerindeki potun direnç değerini azalttığımda devir artıyor. Ben Potu çıkarıp digital pot kullanmak niyetindeydim fakat 1M2 ohm dig pot Türkiye'de yok. PIC16F877A ile 30 durumlu bir devre kartı yapmak istiyorum. Yani 40Kohmdan başlayıp (40k-80k-120k...)  1M2ohma kadar giden (31 Direnç) ve RPM kontrolü yapabileceğim bir kart. İptal edeceğim POTa giren çıkan bacaklar durumlara göre bu dirençler üzerinden geçerek RPM kontrolü yapacak fakat PIC çıkışına transistor veya MOSFET kullanmak yerine UDN entegresi kullanabilir miyim? Burda kafamı karıştıran şu.. O çıkarmak istediğim POTa bağlı besleme kablosunu entegrede +ya bağlayacağım ve entegrede bir de şase bağlantısı var. Burda bir kayıp oluşmayacak mı? Aslında tam istediğim, röle gibi çalışması fakat 30 röle maliyet arttıracak. Bu arada bahsettiğim yerdeki gerilim 15V, akım ise 2mA. Teşekkürler.

Hattuşa

slm 31 farklı seçenekse;
2 adet CD4067 işinizi görebilir, inceleyin derim. daha önceden kullanmıştım, http://www.sycelectronica.com.ar/semiconductores/CD4067.pdf

onun bulunması zor derseniz CD4051 den 4 tane işinizi görür diye düşünüyorum. kaç adet kullanacağınızı bence ayar için değiştireceğiniz direnç değerleri belirler, yani dirençler belirli bir aralıkta artıyorsa farklı kombinasyonlar yapılabilir

mericsezer

İlginize teşekkürler fakat akım limitleri mikro amper civarlarında.. 15V 2.08 mA elimdeki değer.

Hattuşa

Alıntı yapılan: mericsezer - 24 Mayıs 2017, 21:34:33
İlginize teşekkürler fakat akım limitleri mikro amper civarlarında.. 15V 2.08 mA elimdeki değer.

2,08mA derken ben söylediklerinizi anlamadım. benim anladığım bahsettiğiniz potu söküp yerine 31 kademe oluşturmak ve her kademeyi işlemci ile kontrol etmek olarak algıladım. eğer doğru algıladımsa önerdiğim işinizi göreceğini düşünüyorum.

mericsezer

Evet doğru anlamışsınız. O potun değerlerini ölçtüğümde elde ettiğim sonucu yazdım fakat bana öerdiğiniz entegrenin dayanabileceği değerler mikro amper civarlarında.

mg1980

Sayın pro-TR'nin dediği gibi 4 adet  CD4051'le olabilir diye düşünüyorum. Bu durumda picin 12 pini gerekli sanıyorum.Ama 30 kademeye neden ihtiyaç var ki ? Yalnız bir de söyle bir ihtiyaç var galiba : İlk harekette rampalama denen  hızın tedricen yükseltilmesi gibi.

mericsezer

Tamam ilginize teşekkürler.

Hattuşa

Alıntı yapılan: mericsezer - 24 Mayıs 2017, 22:00:09
Evet doğru anlamışsınız. O potun değerlerini ölçtüğümde elde ettiğim sonucu yazdım fakat bana öerdiğiniz entegrenin dayanabileceği değerler mikro amper civarlarında.

hmm o zaman çiftli 100k dijital pottan 5-6 taneyi seri bağlayıp kontrol etmeye çalışacaksınız ya da elinizdeki universal dc motor control kartınızdaki o potun işlevini analog olarak çözeceksiniz. yani muhtemelen o pot biryerlerin akım veya voltajını kısıp açıyordur ki eğer böyleyse 1 opamp ve 1 mosfetle kontrollü edebilen devre oluşturabilirsiniz. benim aklıma gelen bunlar...

mg1980

Bu mikro A. kavramıyla ne anlatıyorlar bilmiyorum ama ben LED yaktırdım.O da her halde mikro A. üzerinde.

İlyas KAYA

Potans değerinde bir tane ldr alın. Karşısına led takın. Sonra bunları makaron içine alın. Led kismina pwm uygulayın.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Hattuşa

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 25 Mayıs 2017, 09:50:31
Potans değerinde bir tane ldr alın. Karşısına led takın. Sonra bunları makaron içine alın. Led kismina pwm uygulayın.

ilyas hocam fikrinizi tuttum, gerçekten güzel fikir