pic basic samsung ks0108 128x64 pcf8574 i2c grafik lcd kutuphanesi

Başlatan Tarik konca, 08 Şubat 2018, 18:54:14

Tarik konca

pic basic samsung ks0108 128x64 pcf8574 i2c grafik lcd kutuphanesi

buda bitti

veri yolu yazilmsal i2c hedef 128x64 lcd yani biraz yavas calisiyor

pic basic pro da donanimsal i2c veri yolu kutuphanesi yok

olsada zaten pcf8574 cok hizli olana yetisemiyecekti belki

internette pic basic icin birkac tane donanimsal i2c ornegi buldum

asembler yazmislar pic basic proda kullanmislar  denemedim

cunku kutuphane denemelerimi sanal ortamda proteus da yapiyorum gercek devrede ne oldugunu gormek lazim

elimde pcf8574 i2c port expander yok bu haliyle sorun cikmaz sanirim

birde pcf8574 un datasheetinde dahili pull up direnc lerden bahsediyor gercek devreyi kurarsaniz lcd data portun daki pull up direncleri

kullanmadan bir deneyin i2c veri yolundakiler kullanilacak

yazilimsal i2c kullanildigi icin yavas calisiyor yani pcf8574 un yetisememesi gibi bir durum soz konusu olmayacak

kutuphane kismini fazla kurcalamayin main dosyada calisin bir onceki mesajimda anlattigim gibi artik pic basic pro cildirdi

ve sacmalamaya basladi dogru yazsanda yanlis compiler ediyor bende farkindayim bazi yerlerde fazladan islemler yapmisim

ve fazladan kod uretilmesine sebep olmusum yapacak bir sey yok anca duzene geldi yoksa isler karisiyor

pic basic pro 3.0 da durum nedir bilmiyorum fakat pbp 2.60 da fazla karisik isler yapmamak gerekiyormus dogru yazsanizda

yanlis sonuc uretiyor toshiba t6963 240x128 lcd icin olan pcf8574 i2c lcd kutuphanesi de bitti biraz temizlik yapmak gerekiyor

bir is yaptik madem duzgun olsun onu da bir iki gune eklerim  hd44780 2x16 lcd icin olan pcff8574 kutuphanesini zaten siteye eklemisdim

neyse bu macera da bitti biraz basim agridi olsun

pbp 2.60

proteus 7.10

dosyalar ekde
Tek Care Format C: