16F628a 3v Çalışırmı?

Başlatan POWER, 12 Şubat 2018, 22:54:28

POWER

Herkeze iyi geceler iyi çalışmalar.
Kullandığım bir devrede, 16f628'in  3-4v çalışması gerekiyor.Datasheed'i inceledim.Fakat elle tutulur bir şey bulamadım.12f675'de daha önce kullanmıştım bod_on off özelliğini.Bu özellik 628a da varmıdır?varsa nasıl aktif edilir?

ete

16F628A 3 V ile çalışır. Data sheet de ilk sayfada buna ait açıklama mevcut.
Diğer sorun için ;
@ __config _BODEN_ON & _BOREN_ON & _CP_ON & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _LVP_OFF & _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT

Şeklinde kullanılıyor.
Ete

POWER

Hocam,
Bildim kadarıyla sizin verdiğiniz format 64 bit makinalarda kullanılıyor.Ben 32 bit bilgisayar kullanmaktayım ve sigorta ayarlarım aşağıdaki gibi.BOREN_ON  yada BOR_ON olarak da  kabul etmiyor ve hata veriyor derleme esnasında.
@ DEVICE pic16F628A                    'işlemci 16F628A                                
@ DEVICE pic16F628A, WDT_ON              'Watch Dog timer açık
@ DEVICE pic16F628A, BOREN_ON     
@ DEVICE pic16F628A, BOD_ON           
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON             'Power on timer açık
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_ON          'Kod Protek açık
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_OFF            'MCLR pini kullanılMIYOR.
@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT  'Dahili osilatör kullanılacak

ete

BU durumda PBP klasörü içinde INC diye bir ayrı klasör var. Onun içinde M16F62XA.INC şeklinde bir dosya var. Aradığın bilgi bu dosya içinde. Ancak öncelikle data sheet de Config registerine bir bakmanı isterim. Bu registerin 6 nolu biti  BODEN : Brown Out dedect Enable Biti olarak açıklanmış ve bu bit 1 olursa BOD enable , 0 olursa disable oluyor.
Şimdi söylediğim dosyayı açarsan orada şunları göreceksin sana gerekli olan kısmı gösteriyorum,
BOD_ON          equ     3FBF0040h       ; XX XXXX X1XX XXXX
BOD_OFF         equ     3FBF0000h       ; XX XXXX X0XX XXXX
en sağa bakarsan 6 cı biti ON konumunda HIGH yapmış , OFF konumunda ise LOW yapmış.
Demekki kullanman gereken format 32 bit makina için;
BOD_ON veya BOD_OFF olmalı.
BOREN  =(BrownOutRegisterEnable) ile BOD=BrownOutDedect ifadeleri aynı şeyi anlatıyor. Kafa karışıklığı buradan geliyor olsa gerek.

Ete

POWER

Ete hocam,
söylediğiniz yerleri tek tek inceledim.Buralardan çıkardığım sonuç,32 bit makina kullandığım için bu özelliği devreye almak yada devreden çıkarmak için kullanacağım komut, BOD_ON yada BOD_OFF
Bu komutu  daha önceki denemelerimde kullanmıştım.Tam 4v altına düşünce 628a çalışmıyordu.Tekrar detaylı deneme yapıp sonuçları paylaşacağım.

ete

İşlemciyi 3 V da çalıştıracak isen BOD_OFF olmalı yoksa çalışmaz. Bunu data sheet söylüyor.

Ete

POWER

Hocam teşekküler.İstediğim gibi pici düşük voltajda çalıştırdım sayenizde hocam.
BOD_ON:Düşük voltajda çalışma özelliğini devre dışı bırakır.
BOD_OFF:Düşük voltajda çalışma özelliğini aktif eder.
Yaptığım hata,ben yukardakinin tam tersini yapıyormuşum.

ete

Daima işin mantığına kafa yormak gerekir. Bode denilen şey Brown-Out sigortası. Bu sigorta , işlemciyi önceden ayarlanmış bir voltaj değerine ulaşıncaya kadar reset konumunda tutar. Pek çok yeni nesil işlemcilerde Bod voltaj seviyesi ayarlı yada seçeneklidir 16F628 de ise 4V olarak belirlenmiş. Kısaca voltaj 4V tu aşıncaya kadar işlemci çalışmaz ve bekler aştığı andan itibaren işlemci çalışır. Bu durumda BOD_ON olduğu zaman besleme 3V olursa bu işlemci hiç bir zaman çalışmayacak demektir. O halde 3V ile çalışmak için bu özelliği kapamak gerekiyor. İşin aslı budur. 16LF628A serisi 2V tan 5V ta kadar aralıkta çalışabiliyor. Onda BOD nasıl işliyor incelemedim ama benzer durum söz konusu olabilir yada V_Bod seviyesini biraz aşağı çekmiş olabilirler.

Ete

sayangku

merhaba ete hocam merakımdan soruyorum BOD_OF seçeneği neden default olarak
gelmiyor  neden   BOD_ON olarak geliyor   voltaj düştükçe mikrodenetleyicinin performansı düştüğü için mi 4 ile 5 volt arası ayarlıdır? stm32f serilerinde ise 3 volt ile
çalışıyor bunlarda neden 3 volt inadi var 5 volt ile çalıştırmıyor bunu anlamadım bende  bendeki algı biraz şu besleme voltajı 5 volt mikrocip olsun atmel olsun
stmf de ise 3  volt tabi  hepsinin içindeki yapı farklı ama neden bu voltajlar seçiliyor teknik olarak merak etmiyor değilim