Led animasyonlu dijital saat devresi

Başlatan serif_07, 22 Şubat 2018, 14:15:48

kuylus

PCB ile şemayı defalarca kontrol ettim, her yolu tek tek ölçtüm şemayla aynı, devrenin geleninde sorun olsa hiç ekran gelmezdi, fakat  ekrana etepic yazısı geldik den sonra sat 00 da kalıyor  butonları da kontrol ettim  normal fakat  nedense set edemiyorum, kristali değiştim  pf ları değiştim  yine olmadı, picin buton ayaklarına kablo bağlayıp denedim yine olmadı, çözemedim  2 adet pcb dizdim ikiside aynı , mehmetle ledli analog saatte 2bine yakın malzeme vardı tek hata olmadan çalıştırdık bu devrede sorun ney anlayamadım, ds1307  yide değiştirdim yine olmadı, ne gibi bir sorun olabilir  sizce

kuylus

Programın başkasına ait olsa açılışı değiştirirlerdi bu dosyaları forumdan aldığımdan eminim fakat forum içinde  hiç bir yerde  bulamadım, hatta açık kaynak dosyalarının olmaması ise , siz Mehmet e bunun açık kodlarını yayınlamayalım ticari kullanılır demiştiniz forumda o yüzden sadece şema ve hex paylaştınız

kuylus

Gerçek devrenin kısa videosu varda  buraya yükleyemedim 3 mb 

ete

Mehmet hazırlamış olabilir pogramı ben yapmadım buna eminim olsa vermezmiyim sanıyorsun. Üstelik hex de çalışıyor sorun PCB de olmalı. Neden çalışmadığını bende anlamıyorum. 16F876 için olan programı 16F876A ya yüklüyor olabilirsin yada tam tersi. Bunlarada dikkat etmek gerek. 876 ile 876A aynı değildir. Birinde komparatör var diğerinde yok.

Ete

kuylus

Yok hocam  programı vermek istemeyeceğinizi  hiç düşünmedim , sadece  olayı çözmek için fikrinizi almak amacıyla soruyorum, 876 ve 876A piclerinede yükledim ekran yine aynı, ayrıca butonlar pice çok yakın yani şimdi yine ölçtüm bağlantılar tamam, sorunun donanım değil de programsal olduğunu düşünüyorum, aklıma başka bişey gelmiyor, proteusda bende sıkıntılı çalışması benim bilgisayarın yavaşlığından olabilir  çünkü proteusda  test yaparken içlemciyi nerdeyse full kullanıyor, bendeki sorunun programdaki  buton okuma kısmında ya çok hızlı yada çok yavaş bir  durum olabileceğini düşündüm, proteus her zaman  devrenin tam doğru çalıştığını kanıtlamıyor, orada çalışıp dışarda çalışmayan çok devre oluyor, o yüzden o kısma pek güvenmediğim için önemli olan gerçek devrede neler yaptığı idi, bu program muhtemelen  Mehmette onada ulaşamadığım için kalacak gibi, devrenin yapısını kesip biçerek bozup sizin şemaya uydurayım diye düşünüyorum oda devrenin berbat olması demek , çünkü pcb çift yüzlü,  çözemezsem  tüm malzeme ve kartlar çöp olacak  gibi

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

MS_59

Herkese selam foruma bakmayali baya zaman oldu yazılan mesajları okudum kuylus senin devrenin açık kodları bende olması gerekir bakmam lazım acele etme
mehmet

kuylus

Tamam , sen iyi olda program sorun değil , bende bayağı zamandır girmiyordum  hediye amaçlı saatten yapayım dedim yine gündem buralara   kadar uzandı  :)

dosyaların basılmış şemasını ve pcb çizimini de ekledim boş vaktinde bakıverirsin

Kendine iyi bak

kuylus

MS_59

programda hiçbir hata yok zaten aynı programı bende kullanıyorum ve isiste de butonlar çalışıyor bende
mehmet

kuylus

Bir yerde terslik var  anlayamadım, pcb de butonlarla ds1307   bağlantılarını defalarca kontrol ettim zaten picin hemen yanındalar fakat butonlar çalışmıyor daha doğrusu set çalışmıyor  diğer artırma ve eksiltmelerin çalışıp çalışmadığını da test edemiyorum ,  2 adet devreyi komple dizdim , hani baskıda mı hata var diye sonuç aynı sorun ne olabilir, kristal olsa ekrana hiç yazı gelmez , yazıdan sonra saat 00 olup kalıyor devrede butonlar şemadaki gibi 16-17-18. pinlerde , rica etsem picin o portları okuduğunu test için butonlara basınca set değilde  ekranda  bir noktayı  bile olsa yanıp söndürebilirmisin her üç buton için, matrix konusunda en karmaşıkları bile çözüp bunda takılıp kalmak mantıklı gelmiyor

kuylus

Ayrıca kodlar 876 ve 876a ya göre derleyebilirmisin picin portlarımı bozuk diye düşündüyüm oldu her iki pic için ayrı ayrı derleyiverirsen sevinirim

mehmetemin

pici degistirirsen problem çözüme kavusabilir.

ete

Bana kalırsa devreye enerji verip kontrole başla. SET pininde HIGH gözüküyormu önce buna bak.
İkinci olarak butona basınca aynı pin LOW oluyormu birde ona bak.
Sensör Data pinini kontrol et. Program genelde başta sensör okur. Data pininde pullup yok ise orada takılabilir.

Ete

kuylus

Sayın hocam  cevabınıza istinaden , yeniden  yazdıklarını  uyguladım, tüm değerler normal, pcb çiziminde bir hata bulamadım,  ds1307 birkaç defa değiştirdim, hatta  5 matrixli devredekiyle denedim  değiştirdim yine aynı

1- Picde sorun olabilirmi ? dedim, 3 defa yeni pic yazdım sorun aynı
2- 1307 yi değiştirdim sorun yine aynı
3- Pil değiştirdim yine aynı
4-18b20 yi 8x8x5 kartta deniyorum  çalışıyor.
5- İşin içinden çıkamadım

Programda  ısı ve saat  olmadan ve butonları test edebileceğim şekilde derleyip gönderilebilirmi ?

Aklımada başka bir çözüm gelmedi, belkide çözüm çok basit fakat  nedir  anlamış değilim

ete

Senin verdiğin isis şeması ve hex dosyasında bir sorun gözüküyor. Programı simule ederken sistem çalıştıktan sonra SET tuşuna basılırsa kilitleniyor sanki. Ama bazende doğru çalışıyor ve ayar kısmına geçebiliyor nadir de olsa. Bana kalırsa Mehmet programın Hex dosyasını yenileyip yeniden koysun öyle bir deneyelim.

Ete