pid kontrollü tarım makinası

Başlatan fatih88, 28 Şubat 2018, 11:31:46

onurinci

Ete hocamın yardımıyla açıılı kapanır bir aparat yapmıştım,çok turlu potansiyometre ile harika çalışmıştı..
ikincisi CCSC PID örneği onuda başarıyla çalıştırmıştım,ADC girişine bükülünce direnç değeri değişen Flexy Force sensorü bağlayacaktım fiyatını görünce vazgeçmiştim..

sanayi makinalarına temas dokunma gibi işleri posizyoner encoder ile yapıyorlar,bildiğimiz quadrator Gray rotary değilde ,0...256,   0....512 gibi 8 bit yada 10 bit şaşmaz doğrulukta binary sayı üretiliyor..

onurinci

ikinci dosyayı eklemeyi beceremedim.....

fatih88

onur hocam pid kodlarını sizmi yazdınız yoksa alıntımı ccs c den bahsediyorum burda sadece kp oran girilmiş ki ve kd yazılmamış bu değerleri nasıl buldunuz
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

fatih88

basıc kod daha basit peki bu basıç kod hız konusunda nasıl potu hızlıca çevirdiğimde hızlıca yerine varıp mile bağlı potu kırmadan duruyorsa benim işim için yeterli olur demek istediğim motor tam hızındayken duracağı adc değeri geçmeden durabiliyormu?

www.fayelektronik.com

onurinci

CCSC kodları gezinti yaparken bulmuştum ve elimdeki tek PID örnek idi.

ETE hocamın yol gösterdiği projede hız varmı bunu tam olarak yanıtlayamam,zira kullandığım devrede mekanik olarak hız gereksinimim yok idi,ama başka işlemciye taşınarak 20MHZ Clock hızına çıkartılabilir,ALPS firmasının ürettiği Hall Effect potansiyometre ile denedim PID'li olan devreden daha hızlı tepkime veriyordu Basic ile yazılan...

fatih88

Mcu frekansını dememiştim potu ne kadar hızla döndürürsen motorda o kadar hızlı dönüp durması gereken yerde durabiliyormu

www.fayelektronik.com

onurinci

sorunuzu şimdi anladım benim düzeneğimde pot limitin öbür tarafına asla geçmiyor duruyor,fakat bir ingiliz sitesinde ,karar aşamasının bir Delta T üçgeni kuralı ile yazılması gereğiydi,beni kat kat aştığı için hiç ilgilenmedim bu düzeneğin videosunu çekmiştim video silinmediyse paylaşayım..

https://www.youtube.com/watch?v=3H4kkBQS8zw

fatih88

Eyvallah usta bende birtane yazayım deneyelim bakalım

www.fayelektronik.com