proton basic ile pic18f47k40 kullanımı

Başlatan bimühendis, 06 Mart 2018, 11:01:36

bimühendis

İyi günler arkadaşlar,
Normalde pic18f46k22 işlemci kullandığım projemde pic18f47k40 a geçiş yapmak istiyorum.Program olarak proton basic 3.5.2.6 sürümünü kullanıyorum ancak pic18f47k40 desteklemiyor.Üst sürümlerimi kullanmalıyım yoksa yapabilecek başka neler var bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler  :-\

Maxim

son versiyona geçmeniz lazım (3.6.0.3)
*forumda paylaştık diye hatırlıyorum

bimühendis

Foruma baktım ancak link hata verdi. 3.6.0.3 ü yükledim o zamanda normalde çalışan programda hata verdi.

Maxim

sizin versiyon çok eski kalmış, zaman içinde bazı komutlarda değişiklikler yapıldı
onları düzeltince program çalışacaktır.

mesela eskiden

LOOP:

goto LOOP

yazardık o iptal oldu

onun yerine ben

LOOP1

GOTO LOOP1

yazıyorum hata vermiyor
veya basla goto basla`ya zaten hata vermiyor.

buna benzer değişiklikler var

edit:
ilk baştaki neredeyse tüm tanımlamaların başına declare yazmanız şart

Declare Xtal=8
Declare Optimiser_Level = 2
Declare LCD_DTPin PORTB.4
Declare Hserial1_Clear=On

gibi

bimühendis

3.6.0.3 yükledim device 18f47k40 yazınca artık işlemciyi tanıyor ancak şöyle bi uyarı veriyor bu konuda ne yapabilirim

Maxim

18F47K40 bedava işlemciler arasında değil
ya protonu satın almanız lazım veya küreklisini kullanmanız lazım
dediğim gibi, forumda linkleri vermiştik bakayım bende

bimühendis

İyi akşamlar arkadaşlar belki araştıran ihtiyacı olan olur diye yazmak istedim. 18f47k40 için proton 3.6.0.3 yükledim ve usb dongle kullanarak sorunsuz tanıttım. 18f47k40 a hex dosyasını  atabilmek için sanırım sadece pickit3 kullanılmıyormuş bunun için pickit3 te tool> revert to mplab seçeneğini seçip mplap ipe programını kullanarak atabildim
Şimdiki sorunum 18f46k22 için 64 mhz internal osilator kullanıyordum ve pll 4 mhz di ancak 18f47k40 ın config ayarlarına baktığımda internal osilator göremedim ve config ayarların anlayıp yapana kadar biraz zorlandım .pic18f47k40 ta dahili osilator nasıl kullanıyor pllcfg=on kodu nasıl olacak.Yardımcı olursanız sevinirim

Maxim

pic fuse configurator mk2 yi kurdunuzmu protona? faydası olacaktır

bimühendis

Evet onu kurdum ona göre yaptım ancak hala ayarlayamadım.Datasheet incelemeye çalışıyorum ancak baya farklı ayarlar var gibi  :(