SSD1306 OLED ve Çalılşma Mantığı

Başlatan erdogan2734, 02 Nisan 2018, 17:57:13

erdogan2734

Arkadaşlar Merhaba;
Bir projemde SSD1306 OLED kullanmam gerekiyor.
Daha önce grafik lcd ile çalıştım ancak bu tarz bir lcd ile çalışmışlığım olmadı.
Daha önce kullanan arkadaşlarımız oldumu, olduysa yardımcı olabilecek olan varmı?
I2C yada SPI bunlardan hangisi ile daha rahat çalışırım.

Yardımlarınızı bekliyorum, iyi akşamlar.
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

onurinci

Proton biliyormusun ? eğer biliyorsan denemedim ama elimde örnekler var..

erdogan2734

Alıntı yapılan: onurinci - 02 Nisan 2018, 20:24:31
Proton biliyormusun ? eğer biliyorsan denemedim ama elimde örnekler var..
Tabiki paylasirsaniz sevinirim.
Erdoğan

onurinci

magic_gun

SPI yada I2C yada paralel ne farkeder Erdogan ? tabiki yer ve pin sıkıntın varsa 2 yada 3 pin ile işi çozmek en mantıklısı ,,,,
1306 nın registerlerni intilize ettikten sonra print fonksiyonunu yazdıktan sonra standar grafik lcd gibi kullanabilirsin ,,,
saygılarımla
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

erdogan2734

Alıntı yapılan: onurinci - 02 Nisan 2018, 23:02:10
iyi şanslar

Onur Hocam;
Bu kodları reelde de simülasyonda da çalıştıramadım.
Galiba başka bir işlemciden çevrilmiş kodlar, I2C mantığı var ve kesme ile haberleşme sağlanmaya çalışılmış.
Sadece iki bacak bağlantısı kesin ve net portb bacağın da bir işlem yapılıyor ama neden olduğu bellisiz.

Kodun artı tarafları en azından lcd'yi açmak için nasıl bir algoritma izleyeceğimizi gösteriyor.

Öyle artı eksi verdin hadi bi hareket göster bakayım değilde, artı eksi verdikten sonra baya ayarlama yapmak gerekiyor.

Yardım için teşekkür ederim, konu güncel yorumlar bekliyorum.
Erdoğan

erdogan2734

Alıntı yapılan: magic_gun - 03 Nisan 2018, 10:59:45
SPI yada I2C yada paralel ne farkeder Erdogan ? tabiki yer ve pin sıkıntın varsa 2 yada 3 pin ile işi çozmek en mantıklısı ,,,,
1306 nın registerlerni intilize ettikten sonra print fonksiyonunu yazdıktan sonra standar grafik lcd gibi kullanabilirsin ,,,
saygılarımla

Büyük ustad selamlar, haklısın aslında. Öncelikle bi registerlarına mesaj göndermeyi deneyelim.
Sonrasında yazı yazmaya çalışırız.

Senin tecrübelerinden de yararlanmak isteriz tabi forum olarak.
Erdoğan

onurinci

kodun mantığını kısaca açıklayayım ,kodlar gerçek devrede çalışan kodlar,bir genel amaçlı cihazın LCD ekranı kırılmış bulunması münkün değil,LCD'yi süren PCF2111T SPI ile çalışıyor,paylaşan arkadaş bunu iptal edip gelen 3 bitlik SPI'yı F628A'ya girip i2c olarak OLED'e basıyor ,yani bir nevi kod konverter vazifesi yapıyor,bir iki sene evvel bulduğum bu kodların sitesini hatırlayamıyorum,yoksa şeması vardı sitede,F628 3 giriş, 2 de çıkış vardı işlemciden 2 adet 4k7 direnç ile i2c hattına Pullup atmıştı hepsi okadar.display'da 2x16 displayı simule etmişti...

ikinci aklıma gelen bir şey daha var,bilgi olsun diye aktarıyorum,bu Oled displaylar bazen farklılık gösterebiliyor,bazılarının arkasından jumper sökmek gerekebiliyor SPI mı i2c'mi çalışacak diye...