LM317 ve LM317T Hk.

Başlatan kartal_0689, 03 Nisan 2018, 11:50:40

kartal_0689

Arkadaşlar Merhaba,
LM350 ve LM350T arasında ne gibi farklılıklar var.
Datasheet üzerinde bir fark göremedim.
ama elimdeki LM350 olanlar çalışıyor "T" olanlar bozuluyor.
Ayrıca Maksimum giriş voltajını göremedim. Sadece Giriş-Çıkış Voltaj farkına 35V yazmışlar.
Yani 100V girsem çalışacak mı?
Tecrübeli arkadaşlardan yardım talep ediyorum :-)
TURKEY/ANK

İlyas KAYA

Özellik olarak bir fark yok. Farklı üreticiler farklı kodlar kullanabiliyor.
Datasheet de giriş gerilimi olarak ayarlanan çıkış voltajina göre min.3 maks.40 volt demiş.
5volta ayarladı iseniz en fazla 45v girebilirsiniz demis.
En düşük ise 8volt.
Giriş voltajınıza göre de çekilecek akim değeri düşer. Ornegin 8volt girip 5volt çıkış aldığınızda 3amper ise 40volt girip 5volt çıktığınızda yine 3 amper alamazsınız. Harcanan gücü hesaplarsanız neden yandığını bulabilirsiniz.
Piyasada çok ca çakma ürün var. Eğer üretici değerlerine sadık kalırsanız orjinal ürün bozulmaz. Orjinal ürün datasheetlerinden faydalanıp çakma ürün kullanırsanız hiç heveslenmeyin işiniz şansa kalmış.
Ucuza mal aldim diye sevinmeyin. Aldığınız mal verdiğiniz para kadar değerli olur ancak.
Ha aynı üretici aynı mal aynı kalite deki ürünü daha ucuza buluyorsanız eyvallah bunda bir sorun yok.
Siz Lm350 diye aldınız ama üreticisi kim diye hiç sormadınız:) üretici sitesinde 2 dolar yazarken siz 0.4 dolara aldınız belkide.

Mesela orjinal mosfetler 5amper iken 10amper bile çekebiliyorken, çakma yada başka fabrikada üretilenler 1 amperde bile yanabiliyor.
Mal orjinal de olabilir ancak testleri geçemeyen ürünleri ucuza satıyorlar bilginiz olsun ve milyonlarca ürün fabrikalardan testi geçemediği için hurdaya ve oradan da tüketicilere ulaşıyor. Cin de sırf bu işi yapan firmalar var.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

mehmet

Eğer soğutucusuz olarak kullanıyorsanız
ve kılıf üzerinde harcanan güç 2W üzerindeyse
yanması normal.

Akım sınırlama olarak kullanırsanız ve giriş-çıkış
gerilim farkı kataloğunda yazan farkı geçmez ise
istediğiniz geriimde kullanabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ete

Voltaj regülasyonu çok iyi olan ancak ısınma derdi yüzünden bir türlü benim ısınamadığım bir alet bu LM317. Zorunlu olmadıkça kullanmıyorum.
Soğutucusuz (yeterince büyük olmalı hemde) kesinlikle kullanılamaz bu nedenle kullanırken dikkatli olmak gerek.

T serisi yalnızca çalışma sıcaklığı farklı olan bir seri genel özellikler değişmiyor. Aksine T serisi 0 derece ile sanırım 85 derece aralığında çalışabiliyor. Diğer seriler eksi sıcaklıklardan daha yüksek sıcaklıklara çıkabiliyor.

Ete

kudretuzuner

Merhaba,
TO220 kılıf LM338 bence daha kullanışlı,bir ara ben de Lm317 kullandım ama LM338 TO220 kılıftaki daha randımanlı(max 5 amper)bu şu demektir rahatlıkla 1.5 -2 amper çekebilirsiniz. 
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm338.pdf

kartal_0689

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.
benim bu bahsettiğim regülatör yaklaşık 20 yıldır üretilen bir cihazın malzemesi.
şimbi bu şekilde oluyor olmasının tek sebebi fason üretimlerin çoğalması.
bende zaten "kudretuzuner" arkadaşımın dediği gibi LM338 istedim ve denedim.
Daha stabil ve verimli çalışıyor.
TURKEY/ANK