Kaynak makinesi arıza yardım.

Başlatan yıldız, 12 Temmuz 2018, 12:31:42

yıldız

Resimdeki direnç kısa devre sonucu yanmış. Değeri nedir bilmiyorum. Kaç olabilir fikriniz nedir.

Direncin değeri 47 ohm değil sanırım. Elektrik verdiğimde sistem kırmızı ışıktan yeşile geçmiyor. Elimde mevcut olan 0.22 ohm takınca çalışıyor. Büyük ihtimalle direnç 0.47ohm.

F®T

Direnç kırıklarını birleştirip üstündeki yazının resmi çek.Yoksa bilmek zor.
Gördüğüm kadarı ile düşük değerli bir dirence benziyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

yıldız

Alıntı yapılan: F®T - 12 Temmuz 2018, 14:32:31
Direnç kırıklarını birleştirip üstündeki yazının resmi çek.Yoksa bilmek zor.
Gördüğüm kadarı ile düşük değerli bir dirence benziyor.

Cevap için teşekkürler. Parçaların üzerinde yazı görememiştim sonra tekrar parçaları gözden geçirince 47r %5 7w bilgilerini okudum.

Köprü diyot sağlammış. Karşılıklı 2 adet (IXGH48N60C3) IGBT transistörün 3 ayağı kısa devre olmuş. Diğer iki ıgbt nin ayaklarından değer okuyamadım. Onlarda bozuk sanırım.

UGR

Yerli piyasadan orjinal ürün tedarik etmeni tavsiye ediyorum. Cok fason ürün mevcut aliexpress te. Igbt lerin zenerlerinide kontrol etmelisin.

yıldız

Zenerleri kontrol etmeden çalıştırmıştım. Dediğin gibi bozuk olma ihtimali var. 2 mosfetin 3 ayağıda kısadevre olmuştu. G ucuna yüksek volt gelince zarar vermiş olabilir.

Kaynak makinesinde kafama takılan nokta kaynak yaparken eğer elektrot demire yapışırsa kısa devre yaptığı için gücü kesme özelliği vardı. Bu sayede yapışan elektrodu hemen çekince metalden ayırabiliyorsun.

Düşük akımda metale kısadevre yapınca gücü kesip tekrar açıyor. Fakat yüksek akımlarda gücü geç kesiyor yada kesmiyor.
Onu denerken mosfetler yine bozuldu. Kısadevre konumuna düştü. Mosfetlerin soğutucusunu kontrol ettiğimde öyle el yakacak bir sıcaklık yoktu.

48n60 (48a)yerine IKW75N60T (75a)kullanmayı düşünüyorum.

Birde şu devre elemanı nedir üzerinde UTK yazıyor. Ben başda röle diye düşündüm fakat başka birşey sanırım. Mosfetle trafo arasına seri bağlı. Gerilim bunun içinden geçiyor. İlk başTa kısadevre olunca akımı kesiyor sanmıştım. Ekde resmi var.