Batarya Kesici Devre Tasarımı

Başlatan leflau42, 23 Temmuz 2018, 12:03:03

leflau42

Merhaba arkadaşlar, kolay gelsin.
Bana bataryadan gelen beslemeyi kesecek bir devre tasarımı lazım. Daha açık bir şekilde 6 Voltluk bir akü var. Aküden gelen voltaj değeri 5.5 voltun altına düştüğünde devrenin beslemesini kesmek istiyorum. Bu olayla ilgili fikri veya daha önce yapmış olduğu bir devre çizimi olan varsa ve benimle paylaşırsa çok müteşekkir olurum.

MC_Skywalker

ahmet_zxc

lm3914 -15 tarzı voltaj ölçüm entegreleri daha hassas ölçüm ve kontrol yapabilir.

ancak bu iş biraz sıkıntılı bir iş.

yükün kaç amper ve akün kaç amper bilmiyorum. ama voltajı doğru ölçüp kontrolü doğru yaptığın halde ;

yükü bağladığında 5 volta düşen akü voltajı devren yükü devreden çıkardığında 6 volta çıkar. bu sefer devre tekrar yükü devreye sokar, voltaj göçer, devre yükü devreden çıkarır volta yükselir. ....

diye devam eden ve sürekli aç kapa sebebiuyle sıkıntı yaşayabilirsin. bunu göz önünde bulundur.

kartal_0689

ben genelde şu şekilde yapıyorum.

akü gerilimi derin deşarj için hücre başına genelde 1.7V' dur (Akü üreticileri bunu beyan eder)
Dolayısıyla 1,7V x 6 = 10.2V eder. Bunu 10V alabilirsin.

tam doyuma ulaşmış ve sağlam akü (yaklaşık 13V), kapasitesinde bir yük ile bayılma yapmaz.
Buna göre;
1- Akü gerilimini işlemci ile oku.
2- Akü gerilimi derin deşarja girdi mi kontrol et.
3- Derin deşarja girmiş ise yükü kes.
4- Derin deşarja girmiş akü, tam doyuma ulaşana kadar şarj et.
5- Akü doyuma ulaşınca yükünü tekrar besle.

bu işlemleri yaparsan histerisis dediğimiz (yük devreye girip çıktığındaki gerilim değişimleri özellikle) olayı önleyebilirsin.

iyi çalışmalar.
TURKEY/ANK