RF 1 Alıcı 4 Verici Sistemi

Başlatan vulture, 01 Ağustos 2018, 11:20:41

vulture

4 farklı devreden okunan adc değerlerini rf ile 1 tane alıcı devresine aktarıp alıcı devresinde işleme sokmak istiyorum. Size aşağıdaki soruları sormak istiyorum.

1-Hangi rf modülünü kullanmalıyım?
2-Vericilerden gelen bilgilerin karışmaması için nasıl bir yol izlemeliyim?
3-Çevrede başka rf modülleri varsa onlardan etkilenmemesi için şifrelemeyi nasıl yapmalıyım?

Cevap verirseniz memnun olurum.

ahmet_zxc

bence sistemi önce rs485 üzerinde çalıştır ardından rf e geç.

1-Hangi rf modülünü kullanmalıyım?
ne kadar mesafeye, ne kadar büyüklükte veri göndereceksin?
2-Vericilerden gelen bilgilerin karışmaması için nasıl bir yol izlemeliyim?
her cihaza bir ID numarası vereceksin.
bütün haberleşmeyi alıcı yönetecek.
1 numara verini yolla diyecek, 1 yollayacak, diğerleri hiçbişey yapmayacak.
2 numara verini yolla diyecek, 2 yollayacak, diğerleri hiçbişey yapmayacak.
3 numara verini yolla diyecek, 3 yollayacak, diğerleri hiçbişey yapmayacak.
4 numara verini yolla diyecek, 4 yollayacak, diğerleri hiçbişey yapmayacak.

3-Çevrede başka rf modülleri varsa onlardan etkilenmemesi için şifrelemeyi nasıl yapmalıyım?
her datanın sonuna crc kodu ekle, data ile crc tutmuyorsa aynı ID li cihazdan bidaha veri iste.

gizli bir doküman yada data göndermeyeceksen şifrelemeye gerek yok.

vulture

8bit büyüklüğünde -250metreye kadar kesinlikle veri kaybı yaşatmayacak bir rf modeli arıyorum.
Ayrıca elinizde benim istediğim sisteme benzer veya bana yol gösterecek bir örnek varsa paylaşırsanız sevinirim.

askin

nrf24L01 ile   1 master ve 6 adet slave cihaz ile ağ kurup karşılıklı haberleşebilirsin, 2mpbs hızında veri aktarabilirsin, cihazın antenli ve uzun mesafeli modelleri de var, araştır istersen.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: vulture - 01 Ağustos 2018, 12:12:18
8bit büyüklüğünde -250metreye kadar kesinlikle veri kaybı yaşatmayacak bir rf modeli arıyorum.
Ayrıca elinizde benim istediğim sisteme benzer veya bana yol gösterecek bir örnek varsa paylaşırsanız sevinirim.

seni tanımıyorum bilgini ve kabiliyetlerini bilmiyorum ancak bugün için boyundan büyük bir işe giriştiğini düşünüyorum.

250 metre 10mw ile de gönderebilirsin 1000mw a da gerek olabilir. rf biraz fazla alengirli iş. nasıl bir ortam duvar vs varmı çok önemli.. lora muhtemel işini çözer, araştır.

İlyas KAYA

RF ve kesinlik kelimesi kesinlikte yanyana gelmeyecek ve 250 metre de hele hele hiç gelmeyecek 2 kelime.
Ya hiç rf çalışmadınız yada böyle birşey için ciddi paralar dökmeye hazırsınız demektir.

Konunun başında 250 mt ve kesinlik yok iken ortaya biranda çıktı. Aksi halde ben de nrf önerecektim.
Bence siz öncelikle kesinlik kelimesini izah edin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

vulture

cevaplarınız için teşekkürler.

sayın ahmet_zxc burası bir forum olduğu için kabiliyet ve yetenek sorgulamaya gerek olduğunu düşünmüyorum. daha önce yapılmamış veya yapılması zor gözüken her iş yapılmadan önce boyundan büyük bir iş olarak gözükebilir, o zaman her zor işten çekinip hiç bir şey tasarlamayalım. verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.

sayın ilyas kaya öncelikle yapacağım sistem hassas bir iş olduğu için veri kaybı yaşanmasını istemiyorum çünkü herhangi bir veri kaybında sistem yanlış sonuçlar verecektir. veri kaybının olmayacağı veya en az olacağı bir modül aramaktayım. ayrıca rf konusunda ufak tefek alıştırmalar yaptım biraz. yanlış lisanım için kusura bakmayın.

aslında 4 verici ile çalışacaktım fakat bu yetersiz olacağını düşündüm ve en az 12 verici ile haberleşebilen bir rf modülü varsa benim için daha iyi olacaktır. bu projem için en az 6 ayımı ayırdım. işin başı rf modülü olduğu için ilk olarak rf modülünü belirlemem gerekli.

vereceğiniz bilgiler benim için değerlidir.
teşekkürler.

İlyas KAYA

RF de şöyle bir durum vardır;

Alıcıya en yakın verici o frekanstaki tüm veriyi bastırır.
2.4 ghz dahi olsa bu böyledir. Wifi cihazları dahi 11 veya 12 kanal çalışıyor. Kanal dediğimiz aslında ayrı bir frekans. Atıyorum 2.41 1nci kanala 2.42 2.43 vs gibi.

Peki bu yapılmıyor mu ? Yapılıyor. Örneğin gsm vericileri birer hücre sistemi ile datanın birbirine aktarılması ile çalışıyor. Ya çekim alanı icine siz de hücresel ağ sistemi kuracaksınız yada hazır kurulu olan gsm hücrelerini kullanacaksınız.

Gsm modül ve basitçe bir checksum algoritması ile bu işi kolayca ve sağlıklı olarak yapabilirsiniz.
RF ile bu mesafede kesinlik olması teknik olarak mümkün değil. 1km 5km verici alıcı modüllerin olduğuna bakmayın. Çalışmaz demiyorum 5km de de çalışır 10 km de de. Ancak her veri gonderdiginizde karşı tarafa ulaşır mi ulaşmaz mi ? Işte o kısmı kesin değildir.
Rüzgar çıkar ulaşmaz, yağmur yağar ulaşmaz, aynı frekansta yayın yapan başka bir cihaz alıcıya daha yakındır çalışmaz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

askin

Bir arkadaşımın ricası üzerine bit pazarından aselsan-cobra marka telsiz almıştım, birinin tuşlarından biri çalışmıyordu, içini açtığımda board ın üzerine lehimli bir modül vardı, bizim kullandığımız 433 ebatlarından biraz daha büyük birşeydi, bu minik aletler açık alanda 5km çektiği yazıyor kitabında, biz denedik apartmanda 3 kat çok rahat çekiyordu, ayrıca kitabında mesaj da gönderilebildiği de yazılıydı.

mesajım "andersenden masallar" gibi oldu farkındayım, uzun mesafe RF ile uğraşmadığım için pek ilgilenmemiştim, internette sıkı bir araştırma sonucu modülün frekansı ismi cismi bulunup  bizim işlerde kullanılabilir mi? bakmak lazım, RF ile uğraşan arkadaşlara fikir vermek istedim.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: vulture - 02 Ağustos 2018, 09:01:57
cevaplarınız için teşekkürler.

sayın ahmet_zxc burası bir forum olduğu için kabiliyet ve yetenek sorgulamaya gerek olduğunu düşünmüyorum. daha önce yapılmamış veya yapılması zor gözüken her iş yapılmadan önce boyundan büyük bir iş olarak gözükebilir, o zaman her zor işten çekinip hiç bir şey tasarlamayalım. verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.

1: buranın forum olduğunu sen söyleyince farkettim. ben manav dükkanındayım zannediyordum!
2: ben yetenek demedim. BİLGİ VE KABİLİYET DEDİM.
3: "daha önce yapılmamış veya yapılması zor gözüken bir iş" yok ortada. daha önce milyon kere, trilyon kere yapılmış bir işten bahsediyoruz.
4: "o zaman her zor işten çekinip hiç bir şey tasarlamayalım." bu sizin kararınız. ben karakter olarak hiçbir zaman böyle davranan biri olmadım.
ancak an itibariyle yaptığınız hareket; ben rakamları öğrendim, 1 den 9 a kadar bile sayabiliyorum, getirin trigonometrik hesap yapayım demek gibi ya da 10 bilinmeyenli denklem çözmek gibi bişey.

SÖYLEDİĞİM ŞEY ÇOK BASİT.
İŞİ BÖL
ADIM ADIM İLERLE
BİLGİNİ ARTTIR
ÖZELLİKLE ANLAMA "KABİLİYETİNİ" GELİŞTİRMEYE BAK.

gerekirse 2-3 kelimelik cümleleri bile defalarca okumaktan yorulma.

empati yapma konusunda kendini geliştir, mütevazi ol.

mesela; rf modül işin başı değil sonu!!

metodoloji, yöntem ve literatür nedir öğren.

MB_77

Her zaman ETE hoca gibi öğreticiler bulamadığımızdan, neyi nasıl öğrenmemiz konusunda yola çıktığımızda yardım isteyince şunu bunu öğren tavsiyeleri çok yararlı olmuyor.

biz amatörlerin her zaman öğrenmeye ihtiyacı var. ama nasıl öğreneceğimizi bile öğrenmek gerek bazen.

birbirimize yükselmek yerine bazen yanlışı yapmaya da izin vermek gerek. çünkü en iyi öğretmenlerden biri de bir şeyleri yapma şevkidir. bu yanlış şeyi yapmak da olsa. sonuçta bir sürü şey öğrenilir, sonuca ulaşamasak da :)

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: MB_77 - 02 Ağustos 2018, 16:49:13
Her zaman ETE hoca gibi öğreticiler bulamadığımızdan, neyi nasıl öğrenmemiz konusunda yola çıktığımızda yardım isteyince şunu bunu öğren tavsiyeleri çok yararlı olmuyor.

biz amatörlerin her zaman öğrenmeye ihtiyacı var. ama nasıl öğreneceğimizi bile öğrenmek gerek bazen.

birbirimize yükselmek yerine bazen yanlışı yapmaya da izin vermek gerek. çünkü en iyi öğretmenlerden biri de bir şeyleri yapma şevkidir. bu yanlış şeyi yapmak da olsa. sonuçta bir sürü şey öğrenilir, sonuca ulaşamasak da :)

söylediklerinin bir kısmına katılmamak elde değil.

ancak soru soruyorsunuz, yıllarını bu işlere vermiş adam size bişeyler söylüyor, siz onu sallamayıp gene bildiğinizi okuyorsunuz, ardından da bir nev i artislik, ya da çok bilmişlik ile karşındakine cvp veriyorsun.

yanlış yapmak ve sonuca ulaşamamak kısmına gelince de;
1000 tane deney yapıp lambanın nasıl yanmayacağını öğrenmiş ve 1001. deneyde lamba yapmayı başarmış adamın adını biliyorsunuz!!
peki 1001. de de başaramasaydı onun adını kim bilecekti?

tecrube herzaman kendi yediğin kazıkların bileşkesi değil bazen başkalarının yediğinden bişeyler öğrenebilmektir.
asıl başarı o zaman gerçekleşir.

MB_77

evet her dediğinize katılıyorum. ama yıllarını bu işe vermek iyi bir öğretici olmanın anahtarı değil.

düşünsenize 1000 defa hayal kırıklığını. ne şevk varmış ki 1001'ye kadar azmetmiş.

birbirimize yardımcı olmayı ve başarıya ulaşmayı hedefliyorsak hepimiz için en önemli konu bu bence.

MB_77

artislik bize, bağışlamak siz değerli büyüklerimize

ete

Polemik denilen şeyi hiç sevmiyorum. Türkçesi karşılıklı atışma. Kimse (ben çoğu zaman bende dahilim bunlara) alttan almayı beceremiyor. Her şeyi gurur meselesi yapıyoruz. Daha sakin ve yumuşak yaklaşmalıyız hem konulara hem bir birimize. Burası bir öğrenme ortamı atışma ortamı olmamalı. Bu konuyu serbest bıraksam Allah birlir sonu nerelere varacak. Bu nedenle aşağıda açıkladığım nedeni de dikkate alarak konuyu kilitliyorum.
Bir kaç defa dile getirdim. RF konusu hemen her kesin ilgisini çekiyor. Bu herkes'e kötü düşünceli kişilerde dahil. Bu nedenle ortalık düzelinceye kadar RF konularına burada yer vermemeyi versem bile kısıtlı bilgi sunmayı düşünmüş ve uyguluyordum. Bu konuya pek itiraz etmedim uygun zamanı kolluyordum. Şu anda o zamanda gelmiş bulunuyor.

Söyleyeceğim şeyler şunlar olabilir bu konu hakkında. İlyas'ın dediği gibi Aynı ortamda çalışan vericiler bir birlerini bastırıyor ve birinden birisi çalışmıyor. Bu tür sistemler RF kirliliği olmayan ortamda kusursuz çalışabilirler. Konuyu açan arkadaşa tavsiyem NRF24L01 serisini incelesin. Bir birine karışmadan çalışabilen RF sistemi olarak bu seriyi gördüm.

Başka söze gerek yok.

Ete