NRF24L01+

Başlatan SAMED, 08 Ağustos 2018, 22:16:15

SAMED

merhaba
ben 2 haftadır NRF24L01 kit i haberleşme uygulaması yapmaya çalışıyorum. mikrodenetleyici olarak pic kullanıyorum derleyici olarak da CCS C kullanıyorum. nodric in yayınlamış olduğu datasheet i okudum ama donanım bilgim yeterli olmadığı için yada ccs c regester lara erişmemize alıştırmadığı için henüz çalışma prensibini anlayamadım. bir kütüphane buldum ama orda da nrf pinleri ile pic pinlerini nasıl bağlamam gerektiğini anlamadım. yardımcı olurmusunuz lütfen ?  şimdiden teşekkür ederim
ADINI HATIRLA...

İsmail sinaplı

alisumer

nrf registerlerini ayarlayabilmek için dediğiniz gibi C dilinde kütüphane harici hiç bir açıklama bulamassınız ben bulamadım o yüzden register ayarlarını ASM ve basic kullanarak yaptım.nrf registerlerde iki bölüm var aslında komut ve ayar $20 register yazma komutudur yazmak istediğimiz registeri bu komut ile toplayarak örneğin frekansı ayarlamak için $20 ile $05 i toplarsak $25 komutu vermiş oluruz bu komut bize frekansı ayarlayabileceğimiz RF_CH registerine ulaşmamızı ve göndericeğimiz datasında belirtilen limit çerçevesinde bir sayı ile frekansı 2400 + n olarak belirliyoruz . register yazma komutu yazılabilir her register için aynı ilk komut sonra 8 bitlik registerin kendi ayarı okuma işi de aynı mantık okuma için komut $00 yani komut olarak direk okuyacağımız registerin hex kodunu gönderdikten sonra okuma yapabilmek mümkün tabi bunları yapmak için SPI nin gönderme ve okuma konusunda bilgi sahibi olman gerekiyor kendi yaptığım çalışan ayarlar ile okunan verilerin SPI okumasının bir resmini paylaşıyorum gerekli register ve komutların olduğu resim ile beraber umarım arayan herkese yardımı olur.

Hep meraktan