M

üs alma

Başlatan mustafa48, 29 Ağustos 2011, 09:14:12

mustafa48

Herkese iyi bayramlar
Pic basicte üs almayı başaramadım. Bununla ilgili komut varmıdır. Mesala 2 nin sıradan 0 dan 7 ye kadar üssünü alıp işlem yapmam gerekli

Ayrıca site herkese hayırlı olsun.

ete

Pic Basic de direk üs alma komutu yoktur. Belkide değişkenlerin taşıyabildikleri maksimum değerler yüzünden bunu koymamışlardır.
Zira en büyük değerlikli değişken tipi WORD en fazla 65535 değerini saklayabilmektedir.
Şimdi düşünün elinizde 150 rakamı var bunun 3 dereceden üssünü (yani küpünü) alırsanız değer nereye ulaşıyor; değer 3.375.000 olmaktadır ve bu hiç bir değişken tarafından tutulamaz. İşin bu kısmını geçerek en kolay üs alma yönteminin sayıyı üssü alınacak sayı kadar kendisi ile çarpmak olduğunu belirteyim.
5 üzeri 4 hesaplaması için  ; Sayı=5 değerini vermekle üssün birini almış oluyorsunuz. Dolayısıyla geride 3 defa sayı kendisi ile çarpılırsa üs alma işlemi tamamlanmış olur. (Sayı=5*5*5*5)

SAYI=5
FOR I=1 to 3
  SAYI=SAYI*5
next

Ama dedğim gibi sayının limit değerleri aşmamasına dikkat edilmesi gerekir.
Ete

mustafa48

Teşekkürler Sayın ETE 
Bazen kafa yorup alternatif çözüm aramıyoruz.Hep işin kolayına kaçıyoruz.

yfa

Peki virgüllü sayılar nasıl giriliyor?
örneğin 1 ile 3 arasını
1,3 giriyoruz ama 1 ile 2,5 arasını nasıl gireriz?

ete

Virgüllü sayılar derken neyi kast ettin anlamadım doğrusu. Konu üs alma olunca virgüllü üs sayılarımı yoksa PBP da virgüllü sayı kullanımımı açık değil.
Virgüllü üs ler PBP da mümkün değil. Bir yolu olabilir ama şu anda bilemiyorum.

Virgüllü sayıların girilmesi ise virgülü kaldırıp (10 ile yada 10 un katları ile çarparak) işlem yapmak şeklinde olur.

Ete